Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
dorotakozak12

budowa domu na dzialce rolnej

Recommended Posts

Witam prosze o pomocna odpowiedz na moje pytanie bo niewiem gdzie szukac rady. Jestem rolnikiem i mam ladna dzialke na ktorej chce postawic niewielki domek.Dzialka znajduje sie przy drodze publicznej , dwie sasiednie dzialki sa zagospodarowane przez dzialke przechodzi prad i telefon , wodociag jest w drodze.Chcialam dzialke przeksztalcic na budowlana ale wlasnie jest na ukonczeniu nowy plan zagospodarowania przestrzennego i za pozno zlozylam wniosek i watpie ze on wogole bedzie rozpatrzony bo pan bursmistrz stwierdzil ze juz nie bedzie zadnych zmian w planie.Prosze o informacje czy moge sie starac o samo pozwolenie na budowe (dodam jeszcze ze ziemia na dzialce jest tej gorszej klasy , tam nic nie jest uprawiane bo tamta ziemia nie nadaje sie pod uprawe)w urzedzie dostalam informacje ze bez przeksztalcenia nic nie da sie tam wybudowac nawet siedlisk w tamtej okolicy sie nie da zalozyc tylko niewiem czemu bo w gorszych miejscach sie buduja i pozwolenia dostaja.Czy jest jakis sposob lub przepis lub jakies warunki ktore mi umozliwia budowe domu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje możliwości zabudowy określonego obszaru, to nic nie można z tym zrobić.
Poza zabudową zagrodową - dla rolników, spełniających określone wymagania.

Pod zabudowę zagrodową nie trzeba ziemi "przekształcać", bo dalej pozostaje w użytkowaniu rolnym - nawet ta pod budynkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Poza zabudową zagrodową - dla rolników, spełniających określone wymagania.

Pod zabudowę zagrodową nie trzeba ziemi "przekształcać", bo dalej pozostaje w użytkowaniu rolnym - nawet ta pod budynkami.


A jakie sa wymagania na zabudowe zagrodowa? i czy jesli spelniam te wymagania moge wybudowac dom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mi też się wydaje, ze nic się z tym nie da zrobić. Nie słyszałem o czyms takim jak zabudowa zagrodowa, ale nie jestem fachowecem. Być może i jest taka możliwość. Bajbaga - rozwiń temat:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Definicji legalnej nie ma.
Ale z praktyki zabudowa zagrodowa to mniej więcej dom mieszkalny - siedlisko wraz z towarzyszącymi budynkami gospodarczymi służącymi do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nie ma problemu by nie stawiać wszystkiego naraz icon_smile.gif
Jak jesteś rolnikiem to nie masz problemu icon_razz.gif

Edycja: literówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cóż, człowiek nie jest raczej mieszkańcem zagrody,
także pojęcie zabudowy zagrodowej kojarzy mi raczej z budynkami dla zwierząt i pomocniczymi

ale
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Cytat

3) zabudowie zagrodowej - rozumie się przez to budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych, w tym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takie małe wyjaśnienie.
Zabudowa zagrodowa, to taki „twór” dla rolników indywidualnych, posiadających w w danej gminie, rodzinne gospodarstwo rolne, którzy mogą otrzymać WZ na budowę domu jednorodzinnego w „szczerym polu” – bez „dobrego sąsiedztwa”, lub (i) w przypadku MPZP umożliwia budowę domu jednorodzinnego na terenach rolnych (jeśli nie ma wyraźnego zakazu zabudowy).
Teren pod budowę nie wymaga „odrolnienia”, bo pozostaje, nawet pod budynkiem, dalej w użytkowaniu rolnym.
Dodatkowo prawo budowlane przewiduje możliwość budowy „na zgłoszenie” większych budynków gospodarczych (do 35m2) + trochę „budowli” niezbędnych do produkcji rolnej.

W zasadzie, są to wszystkie różnice między zabudową jednorodzinną, a zabudową jednorodzinną dla rolników nazwaną zabudową zagrodową.

Przedtem funkcjonował, mniej doprecyzowany, termin (określenie) - siedlisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy to znaczy, że nie trzeba odrolniać działki jęzeli chce się postawić dom mieszkalny i np. z boku działki jakiś prowizoryzny budynek gospodarczy? Czy można w ten sposób obejśc przepisy? Tak tylko z ciekawości pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hejka, jeżeli plan jest w trakcie ustalania, sprawdzamy studium, jeżeli było.
Trzeba również brać pod uwagę wybory...czy następuje zmiana gospodarza.
Jeżeli tak, to mamy czas do kwietnia...przy dobrych wiatrach budujemy, co chcemy icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Aby ogrzać 100 l CWU potrzeba około 3 kWh. W Ek podali 47,1 kWh/m2. Razy 170 m2 = 8.007 kWh Rok ma 365 dni a to daje dziennie około 22 kWh - czyli około 700 litrów CWU.   Wliczając w ogrzewanie kominek, obniża się Ep - umiejętnie wliczając, oni to zupełnie zbadziewili.  Wiedzieli że dzwonią .............................     Ps. uściślę - nie wliczyli WM albo pomp i wentylatora kotła.
  • Dzięki wielkie za takie wypunktowanie nieprawidłowości. Wiem o czym rozmawiać z audytorem. Powiedz mi jeszcze proszę: - jak wyliczyłeś te 700l/dziennie? - o co chodzi z mykiem z kominkiem   Patrząc więc na Ep 83 kWh/m2 jest całkiem nieźle
  • A tu film instruktażowy dotyczący kołkowania:  
  • Osoby wykonujące ŚE często nie mają świadomości że istnieją bardzo proste algorytmy, które szybko weryfikują poprawność wykonania ŚE. To ŚE wykonano niechlujnie: - nie uwzględniono znacznie niższej temperatury w garażu, - nie wykazano wentylacji mechanicznej, - znacznie zawyżono (wyliczono 700 l/dziennie !!!!!) zużycie CWU, - "pokazano" przegrodę/ścianę z U =0,72 , - źle zastosowano myk z kominkiem, - zostawiono w tabelce niepotrzebne odnośniki z wyborem, - pomyłki arytmetyczne.   Uwzględniając i poprawiając tylko: - zużycie CWU, - myk z kominkiem, otrzymujemy:   Ek około 91 kWh/m2 oraz Ep około 83 kWh/m2
  • Ocieplając ściany zewnętrzne nowo budowanego domu jednorodzinnego, mocowanie  płyt styropianowych odbywa się zasadniczo przy pomocy kleju do styropianu, natomiast zastosowanie łączników mechanicznych potocznie nazywane „kołkowaniem” można pominąć, o ile projektant nie przewidział inaczej, i producent kompletnego systemu ociepleń przy pomocy którego budynek zostanie zaizolowany, przewiduje mocowanie płyt przy użyciu zaprawy klejowej. W przypadku systemu ociepleń Termo Organika można pominąć kołkowanie przyklejając płyty na kleju uniwersalnym TO-KU. O ile ściany nowego budynku wystarczy zagruntować gruntem uniwersalnym w celu zmniejszenia chłonności podłoża przed przystąpieniem do klejenia izolacji, to w przypadku domów starszych,  które ze względu na niski poziom komfortu i wysokie koszty ogrzewania wymagają docieplenia, sytuacja może wymagać zastosowania różnych wariantów mocowania izolacji, w tym kołkowania. Przed przystąpieniem do prac ocieplania ścian zewnętrznych „starego” domu wymaga się bardzo dokładnego sprawdzenia powierzchni ścian (podłoża), do których będą klejone płyty styropianowe lub inny rodzaj materiału izolacyjnego. Wykonanie oceny technicznej powierzchni ścian powinno być obowiązkowo wykonane i stanowić podstawę do wykonania projektu ocieplenia. W praktyce niestety projekt ocieplenia dla domów jednorodzinnych lub kilkurodzinnych jest wykonywany sporadycznie stąd często dochodzi do złego doboru odpowiednich rozwiązań.
 • Popularne tematy

×