Skocz do zawartości

Przesadzanie drzewek i krzewów ozdobnych


jarovnik

Recommended Posts

Drzewa i krzewy iglaste źle znoszą przesadzanie, jednak kiedy jest to nieuniknione należy pieczołowicie o nie zadbać. Zabiegu przesadzania najlepiej dokonywać jest od drugiej połowy sierpnia do połowy listopada. Jest to moment, w którym rośliny wchodzą w stan spoczynku i przygotowują się do zimy. Chcąc zapewnić roślinom jak najlepsze warunki należy przenosić je na nowe miejsce z dużą bryłą korzeniową. Jeśli rośliny będą transportowane na duże odległości to bryłę korzeniową należy zabezpieczyć naturalnym materiałem, którego zaletą jest zdolność do rozłożenia w glebie. Taki materiał zapobiegnie rozsypywaniu się ziemi i uszkodzeniu korzeni- w szczególności włosowatych. Wcześniejsze szkoły sugerowały przycinanie korzeni, jednak taki zabieg dodatkowo przysparza wstrząsu roślinom. Następstwem przesadzenie będzie z pewnością gorszy wzrost roślin w pierwszym roku, jednak prawidłowe wykonanie zabiegu niesie duże szanse na przyjęcie się roślin w nowym miejscu.
Miejsce pod krzew lub drzewo należy umiejętnie przygotować. Dół należy wykonać niedługo przed sadzeniem, by nie uległ przesuszeniu. Na dnie wykopu należy umieścić warstwę torfu lub kompostu. Roślinę bezwzględnie należy posadzić na takiej samej głębokości na jakiej rosła wcześniej. Dołek trzeba zasypywać stopniowo i dokładnie. Przy zasypywaniu można delikatnie polewać wodą, by zminimalizować ilość przestworów wypełnionych powietrzem. Po dokładnym zasypaniu należy lekko ubić ziemię i uformować dookoła rośliny kopczyk, a także wykonać ściółkowanie. Po posadzeniu rośliny trzeba obficie podlać.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Moje żywotniki zostały wykopane przez z nas z naszego ogródka (poprzedniego) i zasadzone w nowym ogdrodzie przez (niestety) pracowników którzy murowali dom!!! Zasadzili je krzywo, prosto w tą ziemię z gruzem i piaskiem i mimo tych przeciwności - rosną świetnie. Przyznam że chorowały i nie rosły przez cały sezon ale teraz już jest OK. Niewiem więc od czego to zależy. Oczywiście teraz mają dobre warunki gdyż po roku dosypalismy im trochę odpowiedniej ziemi , nawozimy je itd., ale w pierwszym roku gdy były posadzone nikt ich nawet nie podlewał gdyż nie było na to czasu - trwała wtedy budowa... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Bardzo dobrze opisaliście przesadzanie drzewek, przyda mi się ta wiedza, jednak teraz mam inny problem. Chciałbym przyciąć drzewko (wiśnia) bo pojawiło się strasznie dużo dzików, ale nie wiem czy to jest jeszcze dobry pomysł. Cięcia nie byłyby wielkie, ale nie bardzo mam o tym pojęcie. nie jestem pewien czy powinienem się za to zabrać teraz czy już się spóźniłem i poczekać do jesieni.
Link do komentarza
Dziki, czy też wilki (młode intensywnie rosnące pionowo pędy na grubych konarach), lepiej usuwać latem (koniec czerwca – sierpień), około 4 tygodnie przed zbiorem owoców. Najbardziej intensywnie pojawiają się one w czerwcu, kiedy także najsilniej rosną pędy drzewa. W drugiej połowie lipca nie wyrastają nowe pędy po cięciu letnim. Odmiany, których owoce zbiera się w październiku powinno się ciąć do połowy września.

Generalnie drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie) powinno się ciąć latem (wiosną drzewo jest bardziej narażone na choroby).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Bardzo dobrze opisaliście przesadzanie drzewek, przyda mi się ta wiedza, jednak teraz mam inny problem. Chciałbym przyciąć drzewko (wiśnia) bo pojawiło się strasznie dużo dzików, ale nie wiem czy to jest jeszcze dobry pomysł. Cięcia nie byłyby wielkie, ale nie bardzo mam o tym pojęcie. nie jestem pewien czy powinienem się za to zabrać teraz czy już się spóźniłem i poczekać do jesieni.



Dzikie pędy psują wygląd drzewa i osłabiają jego wydajność (wiśnia).Ale ... rzeba uważać przy obcinaniu. Pędy są strasznie wiotkie i trudno znaleźć oparce dla stóp przy takiej pracy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
    • Witam Jaki tani kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny polecacie do ogrzewania podłogowego domu 180m2?   Dom jest parterowy i posiada dwa rozdzielacze, jeden 10 pętli grzewczych a drugi na poddaszu 9 pętli.       
    • Chodzi o ogrodzenie tuż przy domu sąsiada ponieważ teraz jest wjazd (ten prostokąt pomarańczowy ) który ma tylko jedną ścianę z lewej strony i brama która jest bliżej mojego domu a ta L'ka przy domu sąsiada i drodze miałaby być wykończeniem ogrodzenia, rzecz w tym, że nie wiem czy mogę postawić płot tuż pod oknami sąsiada.  Docelowo przeniesiona brama przy ulicy co będzie zgodne z prawem. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...