Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
jarovnik

Przesadzanie drzewek i krzewów ozdobnych

Recommended Posts

Planuję przesadzić parę krzewów i drzewek zimozielonych (tuja, cyprys, jałowiec, modrzew). Jakie są uwarunkowania: w którym miesiącu, jak wysokie drzewko - niektóre mają 3m, co z korzeniami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drzewa i krzewy iglaste źle znoszą przesadzanie, jednak kiedy jest to nieuniknione należy pieczołowicie o nie zadbać. Zabiegu przesadzania najlepiej dokonywać jest od drugiej połowy sierpnia do połowy listopada. Jest to moment, w którym rośliny wchodzą w stan spoczynku i przygotowują się do zimy. Chcąc zapewnić roślinom jak najlepsze warunki należy przenosić je na nowe miejsce z dużą bryłą korzeniową. Jeśli rośliny będą transportowane na duże odległości to bryłę korzeniową należy zabezpieczyć naturalnym materiałem, którego zaletą jest zdolność do rozłożenia w glebie. Taki materiał zapobiegnie rozsypywaniu się ziemi i uszkodzeniu korzeni- w szczególności włosowatych. Wcześniejsze szkoły sugerowały przycinanie korzeni, jednak taki zabieg dodatkowo przysparza wstrząsu roślinom. Następstwem przesadzenie będzie z pewnością gorszy wzrost roślin w pierwszym roku, jednak prawidłowe wykonanie zabiegu niesie duże szanse na przyjęcie się roślin w nowym miejscu.
Miejsce pod krzew lub drzewo należy umiejętnie przygotować. Dół należy wykonać niedługo przed sadzeniem, by nie uległ przesuszeniu. Na dnie wykopu należy umieścić warstwę torfu lub kompostu. Roślinę bezwzględnie należy posadzić na takiej samej głębokości na jakiej rosła wcześniej. Dołek trzeba zasypywać stopniowo i dokładnie. Przy zasypywaniu można delikatnie polewać wodą, by zminimalizować ilość przestworów wypełnionych powietrzem. Po dokładnym zasypaniu należy lekko ubić ziemię i uformować dookoła rośliny kopczyk, a także wykonać ściółkowanie. Po posadzeniu rośliny trzeba obficie podlać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje żywotniki zostały wykopane przez z nas z naszego ogródka (poprzedniego) i zasadzone w nowym ogdrodzie przez (niestety) pracowników którzy murowali dom!!! Zasadzili je krzywo, prosto w tą ziemię z gruzem i piaskiem i mimo tych przeciwności - rosną świetnie. Przyznam że chorowały i nie rosły przez cały sezon ale teraz już jest OK. Niewiem więc od czego to zależy. Oczywiście teraz mają dobre warunki gdyż po roku dosypalismy im trochę odpowiedniej ziemi , nawozimy je itd., ale w pierwszym roku gdy były posadzone nikt ich nawet nie podlewał gdyż nie było na to czasu - trwała wtedy budowa... icon_biggrin.gif
  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dobrze opisaliście przesadzanie drzewek, przyda mi się ta wiedza, jednak teraz mam inny problem. Chciałbym przyciąć drzewko (wiśnia) bo pojawiło się strasznie dużo dzików, ale nie wiem czy to jest jeszcze dobry pomysł. Cięcia nie byłyby wielkie, ale nie bardzo mam o tym pojęcie. nie jestem pewien czy powinienem się za to zabrać teraz czy już się spóźniłem i poczekać do jesieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziki, czy też wilki (młode intensywnie rosnące pionowo pędy na grubych konarach), lepiej usuwać latem (koniec czerwca – sierpień), około 4 tygodnie przed zbiorem owoców. Najbardziej intensywnie pojawiają się one w czerwcu, kiedy także najsilniej rosną pędy drzewa. W drugiej połowie lipca nie wyrastają nowe pędy po cięciu letnim. Odmiany, których owoce zbiera się w październiku powinno się ciąć do połowy września.

Generalnie drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie) powinno się ciąć latem (wiosną drzewo jest bardziej narażone na choroby).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Bardzo dobrze opisaliście przesadzanie drzewek, przyda mi się ta wiedza, jednak teraz mam inny problem. Chciałbym przyciąć drzewko (wiśnia) bo pojawiło się strasznie dużo dzików, ale nie wiem czy to jest jeszcze dobry pomysł. Cięcia nie byłyby wielkie, ale nie bardzo mam o tym pojęcie. nie jestem pewien czy powinienem się za to zabrać teraz czy już się spóźniłem i poczekać do jesieni.Dzikie pędy psują wygląd drzewa i osłabiają jego wydajność (wiśnia).Ale ... rzeba uważać przy obcinaniu. Pędy są strasznie wiotkie i trudno znaleźć oparce dla stóp przy takiej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...