Skocz do zawartości

Czy nawiewniki higrosterowane wystarczą do regulacji wentylacji w domu?


Recommended Posts

Napisano

Zastanawiam się na sensem montowania higrosterowanych nawiewników okiennych. Krążą na ten temat różne opinie, ale nigdzie nie znalazłem konkretnych informacji. Czy rzeczywiście regulują one w dostatecznym stopniu napływ powietrza zależnie od wilgotności panującej wewnątrz pomieszczeń?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/porady/12116-czy-nawiewniki-higrosterowane-wystarcza-do-regulacji-wentylacji-w-domu

Gość Kazimierz R.
Napisano
Coś chyba nie tak z tą teorią ciągu w zależności od temperatury zewnętrznej. U mnie i nie tylko jest zupełnie odwrotnie. Latem nie mam problemu z ciągiem grawitacyjnym wentylacji, natomiast gdy temperatura na zewnątrz jest coraz niższa mam coraz większe problemy z wentylacją. Prawie przez cały okres zimowy muszę pilnować kratek i przymykać je gdyż nawiewa bardzo zimne powietrze. Nie mam w mieszkaniu żadnych odbiorników gazowych. Proszę mi wytłumaczyć to zjawisko bo ja nie mogę tego pojąć. Również kominiarz nie umiał wytłumaczyć tego zjawiska..
Napisano
Cytat

Coś chyba nie tak z tą teorią ciągu w zależności od temperatury zewnętrznej. U mnie i nie tylko jest zupełnie odwrotnie. Latem nie mam problemu z ciągiem grawitacyjnym wentylacji, natomiast gdy temperatura na zewnątrz jest coraz niższa mam coraz większe problemy z wentylacją. Prawie przez cały okres zimowy muszę pilnować kratek i przymykać je gdyż nawiewa bardzo zimne powietrze. Nie mam w mieszkaniu żadnych odbiorników gazowych. Proszę mi wytłumaczyć to zjawisko bo ja nie mogę tego pojąć. Również kominiarz nie umiał wytłumaczyć tego zjawiska..

Nie ma takiej możliwości, żeby w zimie wiało ze wszystkich kratek.
Przy braku nawiewników w oknach lub przy bardzo szczelnej stolarce okiennej jedna lub kilka kratek ma prawidłowy ciąg, a w innych powstaje "cofka".
Napisano (edytowany)
Nie wystarczy, że zamontowano "jakieś" nawiewniki.

Ich „wielkość” i ilość w poszczególnych pomieszczeniach, powinna być dobrana – zwłaszcza w aspekcie minimalnych przepływów, przy zamkniętym nawiewniku. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Zima-ciąg kominowy. Przy zamkniętych oknach różnica ciśnień i temperatur w przeciwległych kominach wentylacyjnych powoduje ruch powietrza pomiędzy nimi. W zależności od siły i kierunku wiatru oraz nasłonecznienia nawiewa lub wywiewa przez kratkę. Już starożytni wykorzystywali to zjawisko do wentylacji pomieszczeń, szczególnie podziemnych..
  • 2 miesiące temu...
Napisano
W prasie oraz internecie sporo jest przekłamań, na szczęście budujemydom.pl w przeciwieństwie do konkurencji z muratora strają się pomagać :-) Chociaż wprost zwłaszcza w swoim miesięczniku nie mogą napisać żeby nie kupować higrosterowalnych nawiewników - chodzi o ew. reklamy potencjalnych firm które to sprzedają. Nawiewniki to podstawa w went. grawitacyjnej tylko że proponuje nawiewnik ciśnieniowy z reg. ręczną otwarcia lub zwykły ale również z reg. ręczną otwarcia. Zimą lubi powiać więc ciśnieniowy nawiewnik jest przydatny. Następnie przy dużych mrozach napływ powietrza do pomieszczeń na poziomie min. jaki nawiewnik oferuje jest w większości przypadków wystarczający. Naw. higrosterowalne są dodatkowo 2x droższe od ciśnieniowych więc po co przepłacać jak ta niby reg. automatyczna praktycznie nie działa tak jak klient by chciał..
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Właśnie jestem w trakcie kupowania okien do nowobudowanego domu z wentylacją grawitacyjną.
Czy jeśli kupie okna trzy szybowe to jakie nawiewniki będą najlepsze? Czy jest sens kupować okna trzy szybowe?
Napisano
Cytat

Nawiewniki to podstawa w went. grawitacyjnej tylko że proponuje nawiewnik ciśnieniowy z reg. ręczną otwarcia lub zwykły ale również z reg. ręczną otwarcia. Zimą lubi powiać więc ciśnieniowy nawiewnik jest przydatny. Następnie przy dużych mrozach napływ powietrza do pomieszczeń na poziomie min. jaki nawiewnik oferuje jest w większości przypadków wystarczający.
Naw. higrosterowalne są dodatkowo 2x droższe od ciśnieniowych więc po co przepłacać jak ta niby reg. automatyczna praktycznie nie działa tak jak klient by chciał..



mam zamontowane nawiewniki automatyczne higroterowane oraz ręcznie sterowane z których jestem zadowolona. W okresie letnim niestety nawiewniki automatyczne się zamykają natomiast ręczne działają cały czas.
Napisano
Cytat

Właśnie jestem w trakcie kupowania okien do nowobudowanego domu z wentylacją grawitacyjną.
Czy jeśli kupie okna trzy szybowe to jakie nawiewniki będą najlepsze? Czy jest sens kupować okna trzy szybowe?



Mam juz zamontowane takie okna(PCV 3-szyby) i w domu grawitacyjna wentylacja,rowniez zastanawiam sie czy to nie byl blad z mojej strony(przeinwestowanie)...Pozdrawiam
  • 2 miesiące temu...
Napisano
Cytat

Mam juz zamontowane takie okna(PCV 3-szyby) i w domu grawitacyjna wentylacja,rowniez zastanawiam sie czy to nie byl blad z mojej strony(przeinwestowanie)...Pozdrawiam

Jeżeli już, to błędem było zdecydowanie się na wentylacje grawitacyjną.
Od przyszłego roku w Niemczech stosowanie takiej wentylacji w nowych budynkach będzie już zabronione.
U nas to zapewne kwestia kilku lat.
Gość adiqq
Napisano
HenoK - mógłbyś podać linka do tej informacji?
Napisano
.
Od przyszłego roku w Niemczech stosowanie takiej wentylacji w nowych budynkach będzie już zabronione.
U nas to zapewne kwestia kilku lat.
[/quote]


Mozna sie niezle ubawic.Zwlaszcza przy tym drugim zdaniu.
Napisano
Cytat

HenoK - mógłbyś podać linka do tej informacji?

muratordom.pl/eko-murator/buduj-ekologicznie/domy-pasywne-w-niemczech,116_7025.html?&page=0
Niestety za dostęp do artykułu musisz zapłacić icon_sad.gif.
W wersji papierowej : Murator 2/2011 strona 50, 3 akapit icon_smile.gif.

DSC01446.jpg



Cytat

Mozna sie niezle ubawic.Zwlaszcza przy tym drugim zdaniu.

Ludzi bawią różne rzeczy icon_sad.gif.
Powyżej podałem źródło tej informacji.
Gość adiqq
Napisano
Dzięki za linka HenoK - wydaje mi się że za kilka lat jest to całkiem realne, że u nas też będzie taki przepis...
Gość adiqq
Napisano
skoro w grę wchodzą dyrektywy unijne - to jest więcej niż pewne, że nas też to będzie obowiązywać...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • https://koperrt.com/products/16072304607348528752213120?utm_source=ad&utm_medium=google&utm_origin=shopline&utm_campaign=636491&utm_content=23181985177&adset_id=187535772916&utm_term=780698919071&aatid=4779585835&gad_source=2&gad_campaignid=23181985177&gclid=CjwKCAiA3fnJBhAgEiwAyqmY5WFmWVEn9SZthO88c8_HxQVL0demJEIHMSolG6Kq14QQ2evmHAjg1RoC4UMQAvD_BwE    
    • Witam wszystkich forumowiczów!   Mam stary budynek, w którym ściany zewnętrzne są już ocieplone, ale dach pozostaje nieocieplony i przez niego ucieka dużo ciepła. Planuję na wiosnę ocieplić dach od góry styropianem EPS 100 (styropian dach/podłoga) o łącznej grubości 23 cm. Dach jest płaski z lekkim nachyleniem, powierzchnia około 100 m², pokryty papą, która zachowała się w całkiem dobrym stanie – nie jest uszkodzona, nie planuję jej zrywać, tylko oczyścić i zostawić jako podłoże.Na styropianie ma być położona papa termozgrzewalna (jedna lub dwie warstwy). Montaż styropianu będę wykonywał samodzielnie (klejenie + kołkowanie), a papę zgrzewalną zlecić fachowcowi, który się na tym zna.Mam kilka wątpliwości i pytań – bardzo proszę o Wasze opinie na podstawie doświadczeń: 1. Grubość i układanie styropianu: Czy lepiej położyć jedną warstwę 23 cm, czy podzielić na dwie warstwy (np. 11 cm + 12 cm) układane na mijankę? Wiem, że dwie warstwy lepiej eliminują mostki termiczne, ale to więcej pracy. Pomijając aspekt czasu i wysiłku – czy takie rozwiązanie naprawdę ma sens i daje zauważalną różnicę w izolacyjności?   2. Montaż i mocowanie styropianu: Dach nie będzie dodatkowo obciążony (tylko papa na wierzchu, bez chodzenia czy tarasu), ale ważne jest solidne mocowanie, żeby wiatr nie oderwał warstw. Planuję kleić styropian (klejem bitumicznym lub poliuretanowym) + kołkować.Dla grubości 23 cm – jakie kołki polecacie? Czy wystarczą o długości ok. 30 cm (żeby wystawały trochę w podłoże betonu)? Czy lepiej stosować metodę z otwornicą – wyciąć otwór w styropianie, włożyć kołek, a potem zatkać wyciętym krążkiem (żeby kołek nie wystawał i nie tworzył mostka)? Jeśli dwie warstwy: Czy wystarczy kołkować tylko dolną warstwę (do podłoża), a górną tylko przykleić do dolnej? Czy kołki muszą przechodzić przez obie warstwy dla lepszej stabilności?   3. Warstwa separacyjna na styropianie pod papę: Czytałem różne opinie – jedni polecają geowłókninę polipropylenową (200-300 g/m²) jako ochronę przed wysoką temperaturą palnika i separację, drudzy grubą folię PE (0,2 mm). Geowłóknina wydaje mi się lepsza (przepuszcza parę, nie topi się tak łatwo). Czy zgadzacie się, że geowłóknina to najlepsze rozwiązanie w takim przypadku, czy polecacie coś innego (np. folię PE)?
    • Zupełnie nie mam pojęcia gdzie to pęknięcie Od strony grzejnika? od strony zasilania? na korpusie zaworu?
    • Cześć, jak samodzielnie zabezpieczyć lekkie pęknięcie na rurce z termostatem? Jest to mikroskopijne pęknięcie bo moze z kropla dziennie sie wydostaje:)   Zalaczam zdjęcie, do lepszego nie mam dostępu. Ps. Pęknięcie jest na ten najszersze części 
    • Komentarz dodany przez Tomek: zdecydowanie odradzam.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...