Skocz do zawartości

tuje do wyciecia


Recommended Posts

Cytat

witam niestety nie, wszystkie drzewa do pięciu lat można wyciąć potem tylko owocowe ale napisz pismo do gminy to dadzą pozwolenie nie płaci się




No nie wiem czy tuje można pod drzewo zaliczyć ...bo
to przerośnięty krzaczor.a te można bez pozwolenia wycinac,o ile nie są pod ochroną,ale to już inna śpiewka
Link do komentarza
Cytat

witam stokrotka.35 zgodnie z prawem krzaki podlegają ochronie i też trzeba mieć pozwolenie jeżeli nie są owocowymi




http://podszarotka.republika.pl/index1.htm...l%2Fdrzewa.html


tutaj jest wymieniona ta ustawa i rodzaj drzew na które są wymagane pozwolenia z gminy icon_biggrin.gif


Lp. Rodzaj i gatunek drzew Stawki jednostkowe w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm
przy obwodzie do 25 cm

1 Topola, olsza, klon jesionolistny, czeremcha, wierzba, grochodrzew

2 Klon (gatunki i odmiany szybko rosnące), kasztanowiec, morwa, jesion, świerk pospolity, sosna, daglezja, choina, modrzew, brzoza gruczołkowata i omszona

3 Dąb, grab, buk, lipa, iglicznia, głóg - forma drzewiasta, jarząb, klon (gatunki i odmiany wolno rosnące), gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza (gatunki i odmiany pozostałe), jodła zwyczajna, świerk (gatunki i odmiany pozostałe), żywotnik, platan klonolistny, wiąz

4 Jodła (pozostałe gatunki i odmiany), tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik



A o tujach nic tu nie piszą chyba ,że to będzie "świerk i gatunki pozostałe"
Link do komentarza
Tuja, to jednak drzewo.

Krzaki podlegają tym samym przepisom co drzewa.

Od osób fizycznych nie pobiera się opłaty za wycięcie, pod warunkiem, że pozyskane drewno nie będzie przedmiotem „obrotu gospodarczego”.

Urząd może jednak uwarunkować wycięcie „nakazem” zasadzenia „czegoś tam”.

Tuja ma bardzo niski przyrost roczny. Jeśli jej średnica przekracza 1,25 cm, na wys.1,3m – na pewno ma więcej niż 5 lat (zgodnie z tabelą Majdeckiego)
Link do komentarza
Określanie wieku drzew stojących.
Najprostsza metoda określenia wieku drzewa stojącego polega na zmierzeniu jego pierśnicy i odczytaniu wieku drzewa z tabeli. Pierśnica drzewa to jego średnica mierzona na wysokości piersi człowieka.
Ze względu na różnice we wzroście osób dokonujących pomiaru przyjęto, że mierzenia pierśnicy należy dokonywać na wysokości 1,3 m od ziemi.
Pierśnicę mierzymy średnicomierzem (olbrzymia suwmiarka), nazywanym potocznie klupą.
Zasady pomiaru:
- Średnicomierz przykładamy prostopadle do osi podłużnej drzewa na wysokości 1,3 m od ziemi.
- Pomiar przeprowadza się z dwóch stron, prostopadle na krzyż, a ostateczny wynik stanowi średnia arytmetyczna obu pomiarów.
- Jeśli na wysokości 1,3 m na pniu drzewa występuje zgrubienie lub zniekształcenie, to mierzymy powyżej i poniżej tej wysokości i wyciągamy średnią arytmetyczną.
- Przy pniach rozwidlonych należy trzymać się zasady, że pień, który rozwidla się powyżej 1,3 m od ziemi mierzymy jako jedno drzewo, natomiast pień, który rozwidla się poniżej 1,3 m od ziemi, mierzymy jako dwa oddzielne drzewa.

Można również zmierzyć obwód drzewa centymetrem i obliczyć jego średnicę korzystając ze wzoru na obwód koła.
średnica drzewa = obwód drzewa/3,1416
TABELA WIEKOWA DRZEW

link do strony gdzie jest ta tabela i informacje o wieku drzewa [size="4"][/size]
http://www.interklasa.pl/portal/index/doku...&oid=309261
Link do komentarza
To dziwne bo w miejscowości mojej mamy,gdy zapytała sie sołtysa czy bez zezwolenia może wyciąć iglaki,które sie za bardzo rozrosły , dostała odpowiedź że " takimi pierdułami gmina sie nie zajmuje,że na swoim podwórku może sobie pani robić z tujami co sie pani podoba" no chyba żeby to było jakieś wieksze nieowocowe drzewo.


Ale teraz widzę,po tych wypowiedziach,że być może złamała prawo,wskutek złego poinformowania przez urzędnika gminy...
icon_redface.gif icon_redface.gif icon_redface.gif icon_redface.gif
Link do komentarza
Cytat

To plantacje można sobie usunąć ?

dobre !!!!!

Jednego krzaczka nie wolno ,ale hektar takich krzaczków - proszę bardzo

icon_lol.gif



założenie plantacji podlega zgłoszeniu i wówczas mozna wycinać . Samo zgłoszenie do gminy checi wycięcia drzew nie jest skomplikowane. Za wycinke płaca tylko firmy - osoby prywatne nie płaca ale lepiej zgłosić ten fakt bo kary są nieadekwatne icon_surprised.gif icon_surprised.gif
Link do komentarza
Cytat

Gdzie i komu?


Tak myslałam o rolnikach.
tu jest ciekawe forum leśne
http://www.forum.lasypolskie.pl/printview....65258644de4d988

wniosek jest jeden - jeśli nie jest to plantacja drzew prowadzona na gruntach rolnych a my nie jesteśmy plantatorami ( rolnikami) lepiej każde wycięcie zgłosic do gminy - nie jest ważne czy urzędnicy zajmuja sie "głupotami " czy nie papier jest papier. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

wniosek jest jeden - jeśli nie jest to plantacja drzew prowadzona na gruntach rolnych a my nie jesteśmy plantatorami ( rolnikami) lepiej każde wycięcie zgłosic do gminy - nie jest ważne czy urzędnicy zajmuja sie "głupotami " czy nie papier jest papier. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif


Groza! Państwo urzędników icon_sad.gif
Link do komentarza
Dla osób fizycznych pozwolenie na wycinkę jest udzielane bezpłatnie.
Tylko osoby prawne muszą zapłacić.

Kary za wycięcie bez pozwolenia są horrendalne!

Rzadko zdarzają się odmowy wydania pozwolenia na wycinkę. Głównie dotyczą one gatunków rzadkich, egzotycznych, pięknych pokrojowo, o ile nie stanowią zagrożenia mienia i życia.

Przy okazji - żywotniki w naturze to potężne drzewa. Nawet w Polsce jest kilka leśnych plantacji żywotnika olbrzymiego.
Taka odmiana "brabant" bardzo szybko staje się ogromna, bez cięcia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...