Skocz do zawartości

W jakim terminie powinno zostać nam wydane pozwolenie na budowę?


Recommended Posts

Gość zirytowany
Napisano
65 dni !!!!!! szkoda że nie 1,5 roku. przecież w tych urzędach nic nie robią - nóż się w kieszeni otwiera. Gdybym ja tak pracował u prywaciarza dawno by mnie zwolnił. Dodam tylko (informacje z "pierwszej ręki"), że przez 60 dni projekt leżakuje na półce i jest dopiero "obrabiany" tydzień prze upływam czasu - masakra !!!!.
Napisano
A wtedy okazuje się, że jakaś strona źle ponumerowana albo brakuje pieczątki architekta. Wtedy pismo do inwestora i znowu biegnie od nowa termin 60 dni.
Napisano
We Wrocławiu jest luksus jesli chodzi o wydawanie pozwoleń na budowę. Jesli są wszystkie kwity to trwa to dosłownie 2 tyg. Jesli czegoś brakuje to 2 tyg od dostarczenia ostatniego dokumentu-tak było w naszym przypadku. Na decyzję gminy o zgodzie na zjazd z drogi gminnej czekaliśmy 6 tyg. Żenada!!!
Nasz wniosek składało biuro projektowe więc wszystko było kompletne i bez błędów za wyjatkiem wspomnianej decyzji, którą donieśliśmy później.

  • 2 miesiące temu...
Gość limes
Napisano
Proszę nie wprowadzać w błąd inwestorów. Termin wydania decyzji o pozwoleniu na budowę reguluje KPA, t.j. art. 35 § 3 - 1 miesiąc w sprawie prostej, 2 miesiące w sprawie złożonej od daty wszczęcia postępowania. Natomiast gdy właściwy organ nie wyda decyzji o pozwoleniu na budowę w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji, organ wyższego stopnia wymierza temu organowi w drodze postępowania karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki (art. 35 ust. 6 ustawy - Prawo budowlane). Nie dotyczy to pozwolenia na budowę wydawanego dla przedsięwzięcia podlegającego ocenie oddziaływania na środowisko albo ocenie oddzialywania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. Wyjaśnienia te zawarte są na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Tak przy okazji - było by wskazane, żeby Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w porozumieniu z Ministerstwem Ifrastruktury pouczył właściwe organy, które wydają pozwolenia na budowę o obowiązującym ich terminie załatwienia sprawy: decyzja o pozwoleniu na budowę.....
  • 10 miesiące temu...
Gość wojtek
Napisano
Witam, Osobę piszącą ten tekst proszę o pilne zapoznanie się z Kodeksem postępowania administracyjnego i nie wypisywanie głupot odnośnie terminu wydania pozwolenia na budowę. Wynosi on dla domu jednorodzinnego 30 dni, a takie brednie wypowiadane przez tz fachowców powodują tylko niepotrzebny stres przy kłótniach z Panią w urzędzie powiatowym. Wmawianie ludziom, iż termin wynosi 65 dni jest łamaniem prawa w tym kraju...
Napisano
Cytat

Witam,

Osobę piszącą ten tekst proszę o pilne zapoznanie się z Kodeksem postępowania administracyjnego i nie wypisywanie głupot odnośnie terminu wydania pozwolenia na budowę. Wynosi on dla domu jednorodzinnego 30 dni, a takie brednie wypowiadane przez tz fachowców powodują tylko niepotrzebny stres przy kłótniach z Panią w urzędzie powiatowym. Wmawianie ludziom, iż termin wynosi 65 dni jest łamaniem prawa w tym kraju...




Znawca prawa, a te zapisy kumasz:

A KPA:

Cytat

Art. 35.
§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić
nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej
– nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania,
zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania
odwołania.
§ 4. Przepisy szczególne mogą określać inne terminy niż określone w § 3.





Przepisy szczegółowe zawarte w PB:


Cytat

Art. 35.
6. W przypadku gdy właściwy organ nie wyda decyzji w sprawie pozwolenia na
budowę w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji,
organ wyższego stopnia wymierza temu organowi, w drodze postanowienia, na
które przysługuje zażalenie, karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki.
Wpływy z kar stanowią dochód budżetu państwa.

8. Do terminu, o którym mowa w ust. 6, nie wlicza się terminów przewidzianych w
przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia
postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z
przyczyn niezależnych od organu.


  • 1 rok temu...
Napisano
65 dni jest liczone od dnia wszczęcia postępowania czyli pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma wg KPA 30dni

+ terminy uzupełnien

Czyli maksymalnie 95dni!

Wiadomo, ze decyzje wydawane są szybciej ale ... maja kupe czasu zeby przedluzac
  • 1 rok temu...
Napisano (edytowany)
bajbaga czytaj ze zrozumieniem, w PB nie jest określony termin załatwienia sprawy, tylko termin po którym naliczana jest kara za niewydanie pozwolenia... PB nie określa innego terminu. Wprowadzasz ludzi w błąd "znawco prawa"... Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, o czym już ktoś tu wcześniej wspomniał, termin jaki ma organ na wydanie pozwolenia jest bardzo jasno określony (zakładka Informacje > Procedury budowlane) - jest to termin z KPA i postanowienia KPA są tu wiążące. Jest tam też informacja o tym, że gdy organ nie wyda decyzji w ciągu 65 dni, to nakładana jest na niego kara zgodnie z zapisem w PB. W końcu skoro GUNB takie terminy podaje oficjalnie, to takie one są. Edytowano przez raymond (zobacz historię edycji)
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Kompletna bzdura. Termin wydania decyzji pozwolenie na budowę wynosi 30 dni lub w uzasadnionych przypadkach 60 dni. Po 65 dniach o daty złożenia wniosku organ wyższego stopnia nakłada karę.
(0);
Napisano (edytowany)
Odpowiedni art. KPA cytowałem wyżej.

Nie 30, ani 60 dni, tylko miesiąca, albo 2 miesięcy - czyli od minimalnie od 28 do maksymalnie 62 dni.

Realia są takie jakie są - urzędy traktują PB jako wykładnię o dopuszczalnym terminie wydania PnB do 65 dni.

Prawda jest też taka, że gdyby nie zapis w PB, to mielibyśmy taką samą sytuację jak była z terminami wydawania WZiZT, bo w przypadku decyzji PnB, kara jest naliczana automatycznie.

Spróbuj zaskarżyć urząd za niewydanie decyzji w ciągu 2 miesięcy (bo przekroczyli termin np. o 3 dni), ale nie przekroczyli 65 dni.

dopisałem:

Oczywiście mowa o maksymalnych i dopuszczalnych terminach.
Urząd może wydać decyzję nawet od ręki (teoretycznie). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
  • 1 rok temu...
Gość Rafi
Napisano
Za niedotrzymanie terminu przez urząd należy się inwestorowi 500zł za każdy dzień zwłoki.
  • 3 miesiące temu...
Gość Grzegorz Dziwota
Napisano
O co kruszyć kopię. Wg GUNB-u średni czas wydawania pozwoleń na budowę w 2015 roku wynosi 33 dni
Napisano
Cytat

O co kruszyć kopię. Wg GUNB-u średni czas wydawania pozwoleń na budowę w 2015 roku wynosi 33 dni


Jeżeli już to nie 33 dni tylko DO 33 DNI.
  • 3 miesiące temu...
Gość wwwooo
Napisano
Artykuł błędnie opisuje terminy wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Terminy wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, które obowiązują organy administracji architektonicznej wynikają jasno z KPA - i jest to:
1. Niezwłocznie.
2. W ciągu jednego miesiąca.
3. W szczególnie trudnych sprawach - do dwóch miesięcy.
4. Błędne założenie dotyczące terminu 65 dniu wynika ze źle odczytanego zapisu w Prawie budowlanym. A tam jest jasno napisane, że organ wyższej instancji nakłada na organ administracji architektonicznej karę jeżeli ten nie wydał decyzji w ciągu 65 dni. Tu nie ma nic napisane, że organ administracji architektonicznej ma 65 dni na rozpatrzenie sprawy.
  • 6 miesiące temu...
Gość Dariusz
Napisano

Proszę o radę, dostałem taką ofertę domów prefabrykowanych bez pozwolenia. Mieliście z nimi do czynienia? ktoś bo sam nie wiem czy brać Zależy mi na radzie czy tego rodzaju domy bez pozwolenia nadają się na dłuższą metę jako dom letniskowy na działkę nad morzem. Czy się nie rozleci w 5 lat?

  • 4 tygodnie temu...
Gość wachna
Napisano
Totalna biurokracja a tak miało być dobrze,za komunistów szybciej to załatwił.
  • 4 tygodnie temu...
Gość gościówka
Napisano
My z MPZP bujamy się już prawie dwa lata, więc miesiąc w tą czy w tą nie robi mi już różnicy....
Napisano
Naciągane to jak trąba słonia... Ciekawe czemu tylko w pierwszej instancji mamy te 65 dni, wojewodów już nie obowiązuje jako drugiej instancji a to tam występuje rażąca przewlekłość od zawsze...
  • 5 tygodnie temu...
Gość Architekt
Napisano
Ten artykul zawiera poważny błąd prawny. Urzędy winny rozpatrzyć wniosek o pozwolenie na budowę niezwłocznie lub w terminie 30dni. Dla spraw skomplikowanych wydać postanowienie o wydłużeniu terminu do 60 dni. Po upływie 65 dni można domagać się kary. Zasadnicza różnica
Napisano (edytowany)

Gdzie jest napisane że termin wynosi do 30 dni lub do 60 dni ?????
Raczej nie jest to aż tak oczywiste - ze względu na niuanse "interpretacyjne"

Jak Polska długa i szeroka funkcjonuje, co do zasady, że PnB musi zostać wydane w terminie najpóźniej 65 dni od momentu złożenia wniosku przez inwestora - jeśli nie było innych terminów "administracyjnych" wynikających z winy inwestora lub innych okoliczności.

Jedyny jasny i zawity termin dotyczy budowy na zgłoszenie.
Urząd ma 21 dni (od daty zgłoszenia) na dokonanie sprzeciwu, a inwestor może zacząć budowę po 30 dniach (od daty zgłoszenia), jeśli sprzeciwu nie było.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Proszę o poradę inwestor chce budować domy dwurodzinne ,mieszkańcy złożyli protest który został odrzucony ponieważ inwestor spełnił wszystkie wymogi ale urząd miasta na czele którego stoi osoba mieszkająca przy(vice burmistrz) tej ulicy od 6 miesięcy wnosi protest jakiegoś mieszkańca nie będącym sąsiadem i odracza decyzję o następny miesiąc (robi to w białych rękawiczkach)nazywając trudną sprawą jak można temu zapobiec ,czy narusza prawo wykorzystując stanowisko ??
  • 4 miesiące temu...
Napisano
Nie ma czegoś takiego jak termin wydania pozwolenia na budowę. Po 65 dniach od złożenia winiosku organ administacji płaci karę 500zł/dzień. I tyle. Jeśli wojewoda jest kumplem starosty drugi płaci pierwszemu kary z kasy urzędu a pierwszy dofinansowywuje pierwszego.
  • 3 miesiące temu...
Gość ryszardasy
Napisano
przed "dobrą zmianą" termin wynosił 30 dni. Dalej bez komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Nikita
Napisano
A co jeśli na granicy działki znajduje się gazociąg czy w takim wypadku dostanę pozwolenie na budowę ?
Napisano
10 minut temu, Gość Nikita napisał:

A co jeśli na granicy działki znajduje się gazociąg czy w takim wypadku dostanę pozwolenie na budowę ?

Jaki to gazociąg? Bez znajomości szczegółów odpowiedź jest niemożliwa.

  • 2 miesiące temu...
Gość Tadeusz
Napisano

Rozptrzenie wniosku o pozwolenie na budowę.Czy to jest 65 dni kalendarzowych czy roboczych?

 

Jeżeli urzad nie odpowie na wniosek o pozwolenie na budowę w czasie 65 dni ?

Napisano

Jest to 65 dni kalendarzowych od złożenia kompletnego wniosku. Jeśli urząd nie odpowie na wniosek w tym czasie to zostanie nałożona kara 500zl za każdy dzień zwłoki. 

  • 3 miesiące temu...
Napisano
65 dni upłynęło miesiąc temu a Urząd w Wejherowie wciąż zasłania się epidemia i pozwolenia bvadal nie na, a wykonawca się niecierpliwi. Co robić...?
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
U mnie akurat urzad jest super zato architekt do dupy
Gość Dufbdfognfd
Napisano
To samo w Tucholi kawe spijaja i się tlumacza epidemia
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
...a ja czekam już 10 (dziesięć) miesięcy w Krakowie, ciągle coś wymagają na razie stanęło na projekcie szamba, tylko płakać...
  • 3 miesiące temu...
Gość Konstruktor
Napisano
Rada dla wszystkich którzy mają problem z urzędami jeżeli mają do Waszego wniosku jakieś uwagi poproście je na piśmie w formie postanowienia. Urząd takie postanowienie może wydać tylko raz w czasie trwania postępowania i musi w nim podać na jakiej podstawie prawnej czegoś od Was oczekuje co często bardzo skraca listę życzeń :-)
  • 3 miesiące temu...
Gość Grzegorz
Napisano

u mnie minęło już ustawowe 65 dnia a urząd się nie odezwał! Mam prawo oczekiwać wydania decyzji? możecie poradzić coś w tych kwestiach?

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Czy jeśli złożymy niekompletny wniosek o pozwolenie po miesiącu trzeba donieść brakujące dokumenty ,to czas leci dalej. Czy jest czas STOP. I Wznawiamy czas po dostarczeniu dokumentów.
Gość Dana
Napisano
Witam sasiad blokuje mi pozwolenie na budowe twierdzi ze zaslonie mu sad ,ale on nie ma sadu
Gość Wojciech
Napisano
Panie redaktorze, wydane PnB staje się ostateczne po upływie 14 dni od dnia doręczenia decyzji wszystkim uczestnikom procesu. Prawomocny to może być wyrok sądowy, w sytuacji gdyby ktoś zaskarżył do sądu decyzję o pozwoleniu na budowę już po uzyskaniu pieczęci o jej ostateczności.
  • 8 miesiące temu...
Gość mvklfd
Napisano
Oszustwo i tyle, niektórzy dostali pozwolenie po 5 dniach, a ja czekam już ponad półtora miesiąca i urzędas ciągle coś wynajduje.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli szukacie sposobu na dekoracyjne i trwałe wykończenie drewnianych podłóg, mebli czy ścian – warto zwrócić uwagę na bejce olejne OSMO. To produkty, które zdobyły uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i użytkowników domowych ceniących naturalne składniki, jakość oraz ekologiczne podejście do wykończenia wnętrz. Czym jest bejca olejna OSMO? Bejca OSMO to profesjonalny, barwiony podkład do drewna na bazie naturalnych olejów roślinnych. Dzięki brakowi wosków w składzie, bejca daje ogromne możliwości w zakresie intensywności koloru – od delikatnego podkreślenia struktury drewna po intensywne, nasycone barwy. Co istotne, nie tworzy na powierzchni warstwy lakieru – pigmenty wnikają głęboko w drewno, wyrównując jego odcień i podkreślając naturalne usłojenie. Gdzie można stosować bejcę? Bejce OSMO przeznaczone są wyłącznie do zastosowań wewnętrznych, idealnie sprawdzą się na: drewnianych podłogach, deskach i parkietach, stopniach schodów, blatach, meblach, ścianach i sufitach z drewna, a także na zabawkach dziecięcych i przyborach drewnianych – po wyschnięciu są całkowicie bezpieczne i przyjazne środowisku. Jak działa? Bejca sama w sobie nie jest pełnoprawnym wykończeniem – to etap barwienia, który należy zabezpieczyć woskiem twardym olejnym OSMO. Takie połączenie daje nie tylko wyjątkowy efekt wizualny, ale również trwałość i odporność na codzienne użytkowanie. Dlaczego warto? Naturalne składniki: cztery rodzaje oczyszczonych olejów roślinnych i wysokiej jakości pigmenty. Możliwość pracy z utwardzaczem – istotne dla profesjonalistów. Idealne do przestrzeni komercyjnych, gdzie czas to pieniądz – powierzchnia może być gotowa do użytku już następnego dnia. Ogromna paleta kolorów – od klasycznych odcieni drewna po nowoczesne, designerskie barwy. Podsumowanie Bejce olejne OSMO to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają naturalnych i trwałych produktów do barwienia drewna. Ich elastyczność, ekologiczny skład oraz profesjonalne właściwości użytkowe czynią je wyborem godnym uwagi – zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych.
    • Albo tylko znajdował się w miejscu, obok którego uderzył piorun. Bo piorun może zabić również z dalszej odległości, to zależy od okoliczności wyładowania atmosferycznego.  A do artykułu polecam ten temat   Jak sprawdzić, czy instalacja odgromowa jest niezbędna?
    • Komentarz dodany przez Paweł: Zgadza się, uderzenie pioruna jest rzadkie, ale nie niemożliwe. Wczoraj ogłoszono śmierć Auduna Groenvolda, norweskiego olimpijczyka w narciarstwie dowolnym, który został uderzony przez piorun podczas wycieczki do domku letniskowego.
    • W Polsce każdego roku burze powodują szkody warte miliony złotych. Zniszczone urządzenia, pożary dachów i porażenia prądem to realne skutki, które dotykają nie tylko właścicieli domów na odludziu. Czy wiesz, że piorun może spalić sprzęt, nawet jeśli uderzy kilometr od twojego domu? Sprawdź, jak skutecznie i tanio zabezpieczyć dom przed burzą. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/116255-piorunochron-chroni-dom-przed-burza
    • Komentarz dodany przez inżynier Mirek: Niestety w artykule zapomniano o podstawowym zadaniu jaki ma spełniać dach - szczelność, pełna ochrona przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim opadami, aby wnętrze budynku było bezpieczne. Każdy wie, że obecnie układane dachówki, blachodachówki, blacha czy inne pokrycia dachowe nie są szczelne. Zwłaszcza w narożach, koszach praktycznie nie ma szans na szczelne wykonanie pokrycia. Dlatego ważne jest aby pod tą dachówką, blachą, blachodachówką wykonać w 100% szczelną warstwę. Niestety membrany paroprzepuszczalne nie nadają się do wykonania takiej szczelnej izolacji. Mają bardzo małą odporność na promieniowanie UV, przeważnie 2-3 miesiące, a najlepsze do 6 miesięcy. To nic w porównaniu do pap czy membran bitumicznych, które mają odporność na kilka a nawet kilkanaście lat. Poza tym podczas układania takiej membrany paroprzepuszczalnej często dochodzi do naderwań, rozdarć, które ciężko załatać. A poza tym trzeba pamiętać, że każda membran jest przebijana przez setki gwoździ, którymi przybijamy kontrłaty i łaty. A każde przebicie membrany paroprzepuszczalnej gwoździem to dziura, która jest potencjalnym miejscem przecieku wody. Przy papach nie ma takiego problemu - gwóźdź przebija papę, ale bitum uszczelnia się wokół tego gwoździa i nie ma zagrożenia, że woda będzie przeciekała. A co do paroprzepuszczalności to oczywiście jest ona ważna i potrzebna, ale tylko w niektórych przypadkach. Ogólnym założeniem jest, że izolacja termiczna nie może być narażona na zawilgocenie. Skoro od strony pomieszczenia ocieplenie jest chronione folią paroizolacyjną, która ma za zadanie nie przepuszczać wilgoci, pary wodnej to izolacja termiczna jest dobrze chroniona od spodu (od strony wnętrza budynku). A od góry ? No właśnie, żadna membrana paroprzepuszczalna nie ochroni izolacji termicznej przed wilgocią a nawet wodą. Potrzebna jest szczelna izolacja, która daje 100% gwarancji szczelności. Dlatego stosowanie membrany paroprzepuszczalnej montowanej tylko na krokwiach to igranie z wilgocią. A zawilgocona izolacja termiczna to strata ciepła, bo wilgotna izolacja termiczna przepuszcza ciepło. A to kosztuje. Więc to, że deskowanie i dobra papa czy membrana bitumiczna nieco zwiększają koszt budowy, to w bardzo krótkim czasie ten koszt zostaje odrobiony przez oszczędność na ogrzewaniu. I na koniec coś, co żadna membrana paroprzepuszczalna nigdy nie wytrzyma. Chodzi o ostatnio występujące gwałtowne burze i mocne porywy wiatru. Nie ma roku abyśmy w mediach nie widzieli tragedii ludzi, którzy doświadczyli zerwania dachu. Jak wygląda zerwany dach wykonany w wersji ekonomicznej to chyba każdy widział. Zerwana dachówka, blacha, membrany paroprzepuszczalnej praktycznie nie ma, widać strzępy ocieplenia. A deszcz pada i zalewa wnętrze. Tragedia. Natomiast dach wykonany w technologi pełnego deskowania po zerwaniu dachówek, blachy pozostaje sprawny i nadal zabezpiecza wnętrze przed deszczem. Takie pełne deskowanie z dobrą papą czy membrana bitumiczną jest praktycznie drugim dachem. Czy wobec tego stać nas na ekonomiczny dach z membraną paroprzepuszczalną? Czy jednak lepiej wybrać bezpieczne rozwiązanie dachu z pełnym deskowaniem i papą lub membraną bitumiczną? Odpowiedź jest prosta. Każdy potrafi wskazać bezpieczne rozwiązanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...