Skocz do zawartości

Mapy do celów projektowych-ich ważność


Recommended Posts

Witam forumowiczów!
Mam mały problem i myślę jak sobie z nim poradzić.Otóż w zeszłym roku zleciłem geodecie wykonanie mapek do celów projektowych. które zostały oczywiście zrobione. Problem zaczął się w tym roku gdy szykuję się do złożenia dokumentacji po zezwolenie na budowę. W czasie tego okresu od wykonania mapek do dnia dzisiejszego zrobiłem przyłącze proądu do działki(skrzynka)i co się okazuje....mapki są już nie ważne ponieważ powstała podziemna linia energetyczna...poszedłem z problemem do Pani geodety która wykonywała mi mapki,czy mogłaby zaktualizować w jakiś sposób te mapki(dorysowanie jednej kreski na mapce) Pani się uśmiechnęła i stwierdziła że to czysty zysk dla niej i żebym wyrzucił sobie tamte mapki a ona zrobi mi nowe za 600 zł twierdząc że chyba mnie stać , skoro zamierzam się budować!!!Żenada
Czy istnieje coś takiego jak aktualizacja takich mapek?Czy może to zrobić inny geodeta?Czy jest jakieś inne wyjście...może nie trzeba aktualizować tylko złożyć do starostwa na starych mapkach...proszę o poradę
Pozdrawiam
Link do komentarza
Jeśli tak, to wystarczyłaby zaktualizowana mapka dla celów projektowych a ich aktualizacja nie jest w „gestii” inwestora.
Tu zapewne chodzi o projekt i mapkę zagospodarowania działki, bo "linia energetyczna" jest na terenie działki.

Przynajmniej tak ja, odczytuję ten wpis.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli tak, to wystarczyłaby zaktualizowana mapka dla celów projektowych a ich aktualizacja nie jest w „gestii” inwestora.
Tu zapewne chodzi o projekt i mapkę zagospodarowania działki, bo "linia energetyczna" jest na terenie działki.

Przynajmniej tak ja, odczytuję ten wpis.


No jeśli "linia energetyczna" jest na terenie dzialki top jest to odcinek zalicznikowy a to juz nie należy do ZE a do inwestora. Mapa jednak obejmuje teren wiekszy niz tylko działka i zmiany które zaszły na tym terenie mogą wymagać uaktualnienia.
Link do komentarza
linia energetyczna dochodzi do działki i na granicy działki energetyka postawiła mi skrzynkę. Kwity na budowę linii energetycznej robiła Enea i oczywiście oni zgłaszali ich budowę.
Do Jętki- Masz rację...każdy chce żyć... ja też.A nie wydaje mi się żeby ta usługa aż tyle musiała kosztować co nowe mapy do celów projektowych.
Tym bardziej że podzwoniłem po geodetach-jeden Pan powiedział że gdyby to on robił mi wcześniej mapki to teraz skasował by mnie ok50 zł icon_smile.gif Można??Można!! Ale jak komuś jest mało to nic na to nie poradzimy. Nie jest mi szkoda aż tak tych pieniędzy, tylko chcę aby tacy ludzie dali żyć innym
Link do komentarza
Co prawda, teoretycznie „stara” mapka straciła aktualność, ale również teoretycznie, nie zawsze taka zmiana powoduje konieczność, wykonania nowej mapy dla celów projektowych.

Coś mi się „kołacze”, że obszar analizowany, to jest 15m od „granic” posadowienia budynku jednorodzinnego – ale tej informacji nie jestem pewien.
Link do komentarza
Cytat

I właśnie chyba to chciała mi podpowiedzieć Pani w starostwie(podkreślam-podpowiedzieć,bo to jedna klika i wprost nie powiedzą icon_smile.gif) Mówiła kilkakrotnie że oni tego sprawdzać nie będą. A co do 15 m- też tak gdzieś czytałem



Istotne jest to kiedy architekt bedzie robił plan zagospodarowania dzialki muszą byc na niej naniesione istniejące bądź projektowane przyłącza i jesli coś już istnieje to nie może być naniesione wg wyobrażeń inwestora ani architekta bo bedzie niezgodne z rzeczywistością dlatego do wykonania planu zagospodarowania mapa musi być aktualna.
Link do komentarza
Formalnie projekt zagospodarowania działki powinien być naniesiony na aktualnej mapie geodezyjnej czyli w przypadku wykonania przyłącza poprzednia mapa straciła aktualność. Geodeta sporządzający mapę nie może "dorysować" przebiegu przyłącza (na jakiej podstawie?) gdyż musi skorzystać z zasobów składnicy map, a to oczywiście kosztuje.

W praktyce niektóre urzędy nie są tak rygorystyczne w przestrzeganiu przepisów i dopuszczają aktualizację na podstawie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Pozwolę się sobie odezwać. Zawsze na działce inwestora urządzenia ujawniane są w inwentaryzacji powykonawczej icon_smile.gif A inwentaryzacja powykonawcza polega na zrobieniu nowej mapy z rozrysowaniem lokalizacji budynków i urządzeń.


Radę mam - zmienić geodetę, bo zdziebko drogi icon_wink.gif


Dziękuję za radę Zębata-Nieszczerbata icon_smile.gif
Link do komentarza
Mnie się tak jeszcze jedno nasuwa, może by to tak zrobić: instalator nanosi projektowaną trasę przyłączy sanitarnych i występuje o uzgodnienie w Zespole uzgadniania dokumentacji projektowej, potocznie ZUDP, jak będzie uzgodnienie to ważność mapy przedłuża się o trzy lata. Przynajmniej u nas tak to działa. Na "zudzie" powinni nanieść to przyłącze energetyczne, bo oni je mają w zasobach, musiało być uzgadniane. W moim przypadku przeszło, chociaż w zudp trochę kręcili nosem.
Link do komentarza
Uzgodnienia geodezyjne
Przyłącza energetyczne stanowią elementy sieci uzbrojenia terenu w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt l tej ustawy inwestorzy mają obowiązek uzgadniać usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu z właściwymi starostami (działającymi w tych sprawach przy pomocy zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej).
Zakładając przyłącze elektroenergetyczne, będziesz musiał uzgodnić jego przebieg z zespołem uzgadniania dokumentacji projektowej, według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 2 kwietnia 2001 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej (Dz.U. nr 38, poz. 455).
Uzgodnienie takie ma na celu zbadanie bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu (m.in. przyłączy) z już istniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi, znakami geodezyjnymi, grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody, a także po zbadaniu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Uzgodnienie dokonywane jest na Twój wniosek lub Twojego upoważnionego przedstawiciela. Do wniosku dołącza się następujące dokumenty: trzy egzemplarze projektu usytuowania sieci uzbrojenia terenu, warunki techniczne podłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami, orientację położenia projektowanych sieci uzbrojenia terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata. Wniosek taki podlega rejestracji i otrzymuje numer ewidencyjny.
Przedłożony do uzgodnienia projekt podlega ocenie w zakresach: zgodności z wnioskiem o uzgodnienie, prawidłowości mapy wykorzystanej do projektowania w tym: obszaru, skali, treści, aktualności i czytelności oraz klauzul przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, czytelności graficznej projektowanych elementów. Wniosek taki rozpatrywany jest na posiedzeniach zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej.
W przypadku uzgadniania projektowanych sieci będących przyłączami na części nieruchomości, co do której przysługuje Ci prawo do dysponowania na cele budowlane, projekt taki jest opiniowany jedynie przez przewodniczącego zespołu, bez konieczności przedłożenia wniosku na posiedzenie zespołu i zasięgania opinii jego członków.
Treść uzgodnienia wyrażana jest w formie opinii wydawanej z upoważnienia starosty przez przewodniczącego zespołu. Opinie wraz z dwoma egzemplarzami projektu wydaje się inwestorowi w terminie 14 dni od dnia przedłożenia wniosku. W uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony do 30 dni. Niezajęcie stanowiska przez zespół w tych terminach uznaje się za brak zastrzeżeń do przedstawionego projektu. Każdy egzemplarz projektu opatrywany jest klauzulą potwierdzającą dokonanie uzgodnienia, w której w szczególności należy określić: nazwę organu uzgadniającego usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu, wyszczególnienie uzgadnianych sieci uzbrojenia terenu oraz numer i datę opinii. Uzgodnione usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu nanoszone jest na mapę zasadniczą lub jej kopię. Uzgodnienie zachowuje ważność przez okres 3 lat od dnia wydania opinii w sprawie uzgodnienia usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.
Przy realizacji sieci uzbrojenia terenu dopuszczalne jest odstępstwo od uzgodnionego projektu nieprzekraczające 0,30 m dla gruntów zabudowanych lub 0,50 m dla gruntów rolnych i leśnych, przy zachowaniu przepisów regulujących odległość między poszczególnymi obiektami budowlanymi.

Po zakończeniu robót budowlanych polegających na wykonaniu przyłącza będziesz musiał jeszcze wykonać określony w umowie o przyłączenie odbiór przyłącza przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron, które zawarły tę umowę. Wyniki odbiorów, o których mowa powyżej, są potwierdzane przez strony, które zawarły umowę o przyłączenie, w protokołach przeprowadzenia tych odbiorów. Wzory protokołów ustalają przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłaniem mediów.
Ponadto będziesz musiał zadbać o sporządzenie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie przyłącza na gruncie.
Uprawniony do sporządzenia takiej inwentaryzacji będzie geodeta. Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, sporządzona w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oryginał takiej dokumentacji.
Zgodnie z art. 43 ust. l Prawa budowlanego przyłącza podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ile wytrzyma dom z kontenerów?   Wobec rosnącego zainteresowania nietradycyjnymi formami mieszkalnictwa, domy z kontenerów cieszą się coraz większą popularnością. Ich unikalna estetyka, możliwość szybkiego montażu i stosunkowo niski koszt budowy przyciągają uwagę wielu osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnego budownictwa. Jednak jedno z ważnych pytań, jakie nasuwają się przy rozważaniu tej formy mieszkania, dotyczy trwałości.  Kontenery z płyt warstwowych, które są powszechnie stosowane w budowie domów kontenerowych, znane są ze swojej wytrzymałości oraz zapewnienia komfortu termicznego. Są projektowane tak, aby wytrzymać trudy transportu i ekstremalne warunki atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do adaptacji na cele mieszkalne. Mimo to, podobnie jak każda konstrukcja, domy kontenerowe wymagają odpowiedniej konserwacji i po około 25-30 latach użytkowania mogą potrzebować renowacji.   Ile może stać kontener?   Ten aspekt jest szczególnie istotny w kontekście wykorzystania kontenerów w celach innych niż stałe mieszkanie. Zgodnie z przepisami, kontener jako tymczasowa konstrukcja nie może być trwale połączony z gruntem, a maksymalny czas jego użytkowania bez konieczności uzyskania pozwolenia wynosi 180 dni. To sprawia, że kontenery są idealnym rozwiązaniem jako tymczasowe zaplecze na placach budowy. W trakcie tworzenia zaplecza kontenerowego dla inwestycji budowlanych, na ogół nie wymaga się pozwolenia na postawienie kontenera na tym etapie. Jednak po upływie wspomnianych 180 dni, w przypadku dalszego użytkowania kontenera na danym terenie, niezbędne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. To wymaganie prawne ma na celu zapewnienie, że tymczasowe konstrukcje są używane zgodnie z przeznaczeniem i nie stają się stałymi elementami krajobrazu bez odpowiedniej kontroli.   Kontenery mieszkalne całoroczne – czy to możliwe?    Czy w domu kontenerowym można mieszkać cały rok? W odpowiedzi na to pytanie, z pewnością można stwierdzić, że tak, mieszkanie w kontenerze przez cały rok jest możliwe i praktyczne. Elementem, który umożliwia komfortowe użytkowanie kontenera mieszkalnego przez wszystkie pory roku, jest płyta warstwowa, z której jest zbudowany. Dzięki swoim właściwościom, płyta warstwowa stanowi doskonałą izolację termiczną, co jest niezbędne, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz, zarówno latem, jak i zimą. Istnieje też możliwość zainstalowania dodatkowych udogodnień, takich jak klimatyzacja dla chłodzenia latem i odpowiednie systemy grzewcze na zimowe miesiące. Dzięki tym rozwiązaniom, kontenery mieszkalne mogą być używane jako całoroczne domy, zapewniając mieszkańcom komfort niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Nowoczesne domy z kontenerów – jakie mają udogodnienia?  Ewolucja domów kontenerowych od prostych, funkcjonalnych konstrukcji do pełnowartościowych, nowoczesnych domów mieszkalnych jest imponująca. Dziś, domy te nie tylko zachwycają nowoczesnym designem, ale także mogą być wyposażone w szereg udogodnień, które podnoszą standard życia i komfort mieszkańców. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć możliwość zainstalowania w pełni funkcjonalnej toalety, systemu klimatyzacyjnego oraz efektywnych grzejników, które zapewniają optymalną temperaturę w każdych warunkach.    www.apexconstruction.pl
    • Czy kontener socjalny jest budynkiem?  Kontener socjalny to pojęcie, które często kojarzy się z prostotą, szybkością realizacji i przede wszystkim funkcją społeczną. Takie kontenery są dostarczane jako gotowe do użytku jednostki mieszkalne, mające za zadanie zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkaniowe w sposób natychmiastowy. Pytanie, czy kontener socjalny może być uznany za budynek, otwiera dyskusję nie tylko na temat technicznych aspektów takich rozwiązań, ale również ich miejsca w prawie budowlanym, normach urbanistycznych oraz w percepcji społecznej. Baraki kontenery socjalne Wprowadzenie kontenerów socjalnych "pod klucz" na rynek mieszkaniowy stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przystępne cenowo i elastyczne rozwiązania mieszkaniowe. Ta forma zakwaterowania, choć czasem postrzegana jako rozwiązanie tymczasowe, może być również traktowana jako pełnoprawne miejsce zamieszkania, spełniające wszystkie funkcje domu. W tym kontekście, ważne jest zrozumienie, jak kontenery te są klasyfikowane z punktu widzenia prawnego i budowlanego, a także jakie wyzwania i możliwości niesie za sobą taka klasyfikacja.    Baraki kontenery socjalne, funkcjonujące jako tymczasowe lub długoterminowe rozwiązania mieszkaniowe, odgrywają ważną rolę w systemie wsparcia społecznego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie bezpiecznego, choć często minimalistycznego, schronienia dla osób bezdomnych, ofiar katastrof naturalnych, czy rodzin znajdujących się w kryzysie mieszkaniowym. Oprócz podstawowego schronienia, baraki te mogą oferować również ograniczone udogodnienia, takie jak dostęp do wody, elektryczności i podstawowych urządzeń kuchennych, co pozwala na odzyskanie poczucia normalności i niezależności. W zależności od potrzeb i możliwości lokalnych społeczności, kontenery socjalne mogą być również wykorzystywane jako przestrzenie edukacyjne, punkty doradcze lub centra integracji społecznej, wspierając tym samym nie tylko fizyczne, ale i psychologiczne potrzeby mieszkańców. Mimo swojej tymczasowości, baraki kontenery socjalne stanowią ważny element w strategiach radzenia sobie z problemami mieszkaniowymi, oferując elastyczne i stosunkowo szybkie rozwiązania w obliczu rosnących wyzwań społecznych. Uziemienie kontenera socjalnego Uziemienie kontenera socjalnego to ważny aspekt zapewniający bezpieczeństwo użytkowania takich jednostek mieszkaniowych, zwłaszcza w kontekście ochrony przed wyładowaniami elektrycznymi i zapewnienia stabilności elektrycznej instalacji wewnątrz. Proces uziemienia polega na stworzeniu bezpośredniego połączenia konstrukcji kontenera z ziemią, co umożliwia bezpieczne odprowadzenie potencjalnych przepięć elektrycznych bezpośrednio do gruntu, chroniąc tym samym mieszkańców przed porażeniem elektrycznym. Ponadto, prawidłowo wykonane uziemienie minimalizuje ryzyko uszkodzeń sprzętu elektrycznego spowodowanych przez niestabilne napięcie lub przepięcia. Realizacja tego procesu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i technik instalacyjnych, zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i przepisami budowlanymi. Uziemienie kontenerów socjalnych jest więc nie tylko wymogiem technicznym, ale również środkiem zapewniającym komfort i bezpieczeństwo ich użytkowników, stanowiąc nieodłączny element przygotowania tych tymczasowych przestrzeni mieszkalnych do użytku.   Klasyfikacja środków trwałych to proces grupowania aktywów trwałych lub majątku firmy według określonych kryteriów. W zależności od celu klasyfikacji, środki trwałe mogą być dzielone na różne kategorie.    Kontenery socjalne zakwalifikowane mogą być jako : Kioski, budki, baraki, domki kempingowe – niezwiązane trwale z gruntem, stawka amortyzacyjna 10%. Stawka amortyzacyjna dla takiego rodzaju kontenerów wynosi 10%.   Rodzaj ten obejmuje różne obiekty wolno stojące, niezwiązane trwale z gruntem, w tym kontenery socjalne. Jednak nie obejmuje on innych rodzajów budynków lub obiektów, które zostały wymienione jako wyłączenia, takie jak kioski handlowo-usługowe, budynki transformatorni, budynki portierni, baraki składane itp.  Kontener socjalny mieszkalny - czy sprawdzi się jako miejsce do życia?  Kontenery socjalne mieszkalne mogą stanowić tymczasowe lub prowizoryczne miejsce do życia w określonych sytuacjach, ale ich przydatność i wygodę zależy od wielu czynników. Często są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe w przypadku nagłych sytuacji, takich jak katastrofy naturalne lub dla pracowników na placach budowy. Mogą być odpowiednie jako krótkoterminowe schronienie, ale niekoniecznie nadają się na dłuższy okres.   Standardy życia w nich mogą być ograniczone w porównaniu do tradycyjnych mieszkań. Konieczne jest dostosowanie się do niewielkiej przestrzeni i podstawowych udogodnień. W zależności od dostosowania i wyposażenia, kontenery socjalne mogą mieć ograniczone udogodnienia, takie jak toaleta, prysznic, kuchnia, ogrzewanie, i klimatyzacja. Komfort użytkowania może być niższy niż w tradycyjnych mieszkaniach.   Zatem warto podkreślić, że kontenery socjalne mieszkalne mogą się sprawdzić jako tymczasowe lub prowizoryczne miejsce do życia, szczególnie w określonych sytuacjach, takich jak nagłe kryzysy lub prace na placach budowy. Jednakże, ich przydatność i komfort zależą od wielu czynników, takich jak cel użytkowania, standardy życia, wyposażenie, przepisy lokalne i koszty. Przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu w takim obiekcie, warto dokładnie rozważyć wszystkie te aspekty i dostosować je do własnych potrzeb i okoliczności.   www.apexconstruction.pl
    • Czemu miałyby polecieć? Chwieją się? Jeśli nie, to skąd obawy?   A to, ze złapałeś je trytytkami to im nie zaszkodzi. Zresztą, jeśli się bardzo boisz, to przecież możesz je zamocować do ściany. Sposób obojętny.
    • Panowie te regały stoją na płaskim podłożu e garażu jeden obok drugiego ,na płasko ponieważ wylewka samopoziomujące poszła na to .Boję się aby nie poleciały na samochód ,zobaczyłem na dole i na górze trytytkami długimi .Nie poleca one na samochód ?
    • Ostatnio przeglądałem takie małe pompki do wody, na 12 V. Rozrzut cen od 18 PLN do 94 PLN. Ten sam model. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...