Skocz do zawartości

Sterowanie oświetleniem


Recommended Posts

Jakie urządzenia polecacie do automatycznego sterowania oświetleniem w mieszkaniu. Jak w domu jest dużo osób i wszyscy sie wciąż kręcą po domu, to zwykle nikt nie gasi świateł bo zaraz wróci, bo zapomniał, bo pies został itp. Niestety zwykle muszę chodzić po pokojach i gasić je za wszystkimi. Można oczywiście wpowadzić warunki wojskowe albo dać sobie spokój i przywyknąć do tego, że we pokojach są pozapalane wszystkie lampy ale szkoda mi na to pieniędzy.
Kiedyś pozakładałem w 3 pokojach czujki ruchu, a w jednym czujkę obecności ale nie zdaje to egzaminu. Wystarczy się zasiedzieć przed telewizorem i zaraz światło gaśnie. Poza tym jak dzieci kręcą się po domu, to i tak światła się wszędzie palą cale popołudnie i wieczór, bo zanim czujka je zgasi, to znowu ktoś przejdzie obok i wydłuży czas świecenia.
Może są jakieś detektory dźwięku albo inne rozwiązania, które spowodują, że wszystko będzie sie działo samoczynnie?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Załóż żarówki ledowe i nie musisz martwic się o koszty i o gaszenie światła.

Wyjdzie to taniej aniżeli system do sterowania oświetleniem. Zresztą aby sterować oświetleniem musiałbyś modernizować instalację a to kosztuje.
Link do komentarza
Co do sterowania oświetleniem, to poza czujkami ruchu proponuję zastosowanie urządzeń, które włączają światło, gdy w pokoju są jakieś osoby. Są dostępne urządzenia zliczające osoby wchodzące i wychodzące. Widziałem takie coś np na www.eledo.pl Nie trzeba się ruszać jak przy czujce ruchu. Z drugiej strony czujka ruchu lepiej sprawdzi sie tam gdzie się ciągle ktoś rusza np w korytarzu. Co do montażu w toalecie, to mam mieszane uczucia co lepsze czujka ruchu czy licznik osób. Z jednej strony czujka ruchu jest tańsza, a z drugiej jak posiedzisz chwile na ubikacji albo wejdziesz do kabiny prysznicowej, to za chwilę bedziesz miał ciemno - więc chyba lepiej licznik osób. Wszystko zalezy od tego czy chcesz mieć tanio czy wygodnie. Edytowano przez Andrzej Okon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam
Oczywiście czujniki ruchu są fajna opcja o ile kupujemy produkt w miarę normalny w normalnej cenie o krótkim czasie nasycenia ( działania ) lecz należny poświeci uwagę na konto łapania naszego czujnika jak i na odległość działania
lecz takie zastosowania są dobre do holi i innych pomieszczeń w których światło ma się nam oświecić po wykryciu ruchu i zgasić po zaniku ruchu
W pana przypadku dobrym rozwiązaniem mogło by być zastosowanie oświetlenia LEDowego co niestety wiąże się z większymi kosztami
Zastosowanie żarówek energooszczędnych ma sens gdy włączamy oświetlenie i ma się palić przez dłuższy czas i rzadko go wyłączamy

Co do czujników istnieją na rynku takie ciekawe produkty jak np gniazdo żarówki z czujnikiem ruchu w którym możemy regulować czas świecenia lub mikrofalowe czujnik ruchu "który wykrywa zmiany w echu wywołane nawet najmniejszym poruszeniem w obserwowanym obszarze"

Pamiętaj odpowiednie umiejscowienie czujnika może tez rozwiązać problem
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

a czy jesteś w stanie zasugerować gdzie najlepiej taki czujnik umieścić, aby spełniał swoją podstawową funkcję, ale z drugiej strony nie wpływał na zwiększenie kosztów takiego udogodnienia?



Wszystko zależy od finansów. Możesz zainwestować w jakiś system sterowania i stworzyć sobie coś na zasadzie inteligentnego domu. I masz możliwość sterowania tym ze smartfonu;P
Ale to raczej bardziej dla fanatyków takich rozwiązań i tych co maja na to kasę;)
W twoim wypadku chyba lepiej nauczyć dzieciaki, by gasiły światło - przyda im się to w przyszłości. Może jakiś system nagradzania za oszczędzanie energii?;) Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Witam,
Mam pytanie - chyba w temacie:

Chciałabym zamontować ściemniacze w domu, żeby zmniejszyć koszty zuzycia prądu. No i oczywiście dlatego, zeby móc tworzyć odpowiedni nastrój w niektórych pomieszczeniach ;)

Chciałabym kupić dobre i odpowiednie ściemniacze.
W jednym z pomieszczeń będą świetlówki energooszczędne. W drugim halogeny.
Może polecacie jakąś konkretną firmę/markę?

Pozdrawiam

:scratching:
Link do komentarza
Dzięki zastosowaniu ściemniaczy możemy znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie - koszty eksploatacji budynku.

Najprostsze ściemniacze przeznaczone są do zwykłych żarowych źródeł światła.
Tzw. ściemniacze uniwersalne - do żarówek żarowych i halogenowych na napięcie 230 V i 12 V zasilanych przez transformator.
Znajdziemy też ściemniacze do świetlówek energooszczędnych oraz urządzenia dedykowane do oświetlenia LED (w tym ostatnim przypadku konieczny jest zakup żarówek LED ściemnialnych).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
Teraz połączenie czujnika ruchu i zmierzchu jest standardem w czujukach zewnętrznych do oświetlenia. Przeznaczonych do pomieszczeń wewnętrznych tego rodzaju czujek też nie brakuje. Są tradycyjne duże czujki, wersjezblokowane z oprawką ale i takie, które mozna schować np. za sufitem podwieszanym, a widocznejest tylko małe "oczko".
Co do ściemniaczy, to przynajmniej w wersji z żarówkami tradycyjnymi i halogenami oszczędności w zużyciu prądu nie sa takie dduże.
Żarówka czerpiąc niewiele mniejsza moc z sieci daje znacznie mniej światła.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Muszę jeszcze wybrać fugi. Czy warto kupować epoksydową do łazienki czy jednak zdecydować się na ceramiczną? A może jeszcze inna? Na balkon to chyba cementowa?
    • Robię listę rzeczy, które muszę spakować na tygodniowy wyjazd pod namiot, aby pobyt był maksymalnie komfortowy. Stacjonować będę na polu namiotowym z dwoma dużymi węzłami sanitarnymi (toalety+prysznice) Nie chciałabym obudzić się na miejscu z brakiem czegoś, czego kupienie będzie problematyczne na miejscu. Jeśli przyjdzie wam do głowy coś, co jest ważne, a przegapiłam, albo może ułatwić pobyt, proszę o info namiot - to najważniejsze, już kupiony Taki:  https://www.decathlon.pl/p/namiot-kempingowy-quechua-arpenaz-4-1-f-b-4-osobowy-1-sypialnia/_/R-p-177332 materac + śpiwory stolik +  krzesła niewielka tekstylna szafa turystyczna na ubrania spray przeciw owadom elektrofumigator turystyczny na komary w namiocie mini-regalik składany z trzema poziomami - postawię obok materaca, będzie można na nim położyć okulary, telefon, książkę lampki LED na baterie do zawieszenia pod sufitem zatyczki do uszu zestaw turystycznych garnków, naczyń i sztućców + kuchenka turystyczna krem z filtrem mokre chusteczki (te dla dzieci są bardzo uniwersalne) odzież na każdą pogodę klapki gumowe duże stojące lusterko ręczniki własnej roboty zestaw solarny do "robienia" prądu + akumulator powerbank Tyle mi przychodzi do głowy .... coś pominęłam? Rady wskazane .... sto lat nie byłam pod namiotem
    • Czy wyjazd pod namiot osoby z entomofobią może się udać? Odpowiedź: musi się udać, gdyż namiot już zakupiony, a termin urlopu zaklepany. Przeszkodą jest tylko lęk przed owadami Wnętrze namiotu przed komarami zabezpieczy mi urządzenie zwane elektrofumigatorem turystycznym. Niewielkie, z wbudowanym wiatraczkiem i paskowym wkładem, nasączonym środkiem odstraszającym komary. Działa na baterie, co jest cennym rozwiązaniem na polu namiotowym z utrudnionym dostępem do prądu w gniazdku. Mam nadzieję, że da radę.   Ale co z owadami, dostającymi się do namiotu po ziemi? Mrówki, kleszcze ... i inne pełzające potwory. Wymyśliłam, że kupię granulat na mrówki i rozsypię w trawie dookoła namiotu, tworząc zaporę przed wszystkim, co pełza. Powstaje pytanie - czy to się sprawdzi, i co najważniejsze - czy to jest bezpieczne? Czy nie zatruję się?   Może ktoś podzieli się sprawdzonymi sposobami na owady na biwaku?  
    • Tyle, że taką perforację (potrzebną przecież), bardzo lubią osy na przykład.  kilka lat temu musiałem czekać na zimę, żeby dostać się do lampy umieszczonej zbyt blisko takich dziurek.
    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...