Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Andrzej Okon

Uczestnik
 • Posty

  5
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Andrzej Okon

 • Ranga
  Początkujący
 1. Andrzej Okon

  Instalacja alarmowa z elementami automatyki czy bez?

  Co do instalacji alarmowych, to wiele osób podłącza swoje centralki do telefonów GSM. Trzeba pamiętać o tym, że w sklepie za kilkasert zł można kupić zagłuszcz telefoni GSM i mimo alarmu centralka nigdzie się nie dodzwoni. Czasem lepszym rozwiązaniem może okazać sie telefon stacjonarny pod warunkiem że kable do naszego mieszkania nie sa ułożone w widocznym miejscu.
 2. Andrzej Okon

  Tani system sterowania

  Co do rolet to nie zrob tego błędu co ja. Zamontowałem przy każdej rolecie wyłacznik do jej podnoszenia i opuszczania tylko, że jak chcę wyjść z domu na dłużej, to trzeba podejść do każdej rolety i ją osobno zamknąć. Nie zrobiłem obwodu do jednoczesnego zamykania wszystkich rolet, a teraz nie bęe już rozwalał ścian. Możńa użyć rozwiązania radiowego ale to kosztowne i zawsze może znaleźć się ktoś, kogo pilot bedzie otwierał mi moje rolety no chyba że użyje się zmiennego kodu. Co do sterowania oświetleniem, to zamiast czujek ruchu warto rozważyć zastosowanie urządzeń opartych na zliczaniu osób w pomieszczeniach, ktore zapalą światło gdy ktoś jest w środku, a zgaszą gdy jest pusto. Jest to lepsze od czujek ruchu, bo nie trzeba sie ciągle ruszać jak przy czujkach PIR. Może warto zastosować jedno i drugie rozwiązanie zależnie od pomieszczenia. Czujki ruchu najwygodniejsze są takie które można wyłaczyc w razie potrzeby, gdy nie chcemy aby sie nam zapalało światło. Urządzenia oparte na zliczaniu osób widziałem na stronie www.eledo.pl . Wentylacja w wc i łazience dobrze jest zrobić na 2 wyłacznikach czasowych jeden opóźnia załaczenie np o 3 minuty po właczeniu światła, a drugi podtrzymuje działanie wentylacji jeszcze 2 minuty po jego wyłączeniu.
 3. Andrzej Okon

  Sterowanie oświetleniem

  Co do sterowania oświetleniem, to poza czujkami ruchu proponuję zastosowanie urządzeń, które włączają światło, gdy w pokoju są jakieś osoby. Są dostępne urządzenia zliczające osoby wchodzące i wychodzące. Widziałem takie coś np na www.eledo.pl Nie trzeba się ruszać jak przy czujce ruchu. Z drugiej strony czujka ruchu lepiej sprawdzi sie tam gdzie się ciągle ktoś rusza np w korytarzu. Co do montażu w toalecie, to mam mieszane uczucia co lepsze czujka ruchu czy licznik osób. Z jednej strony czujka ruchu jest tańsza, a z drugiej jak posiedzisz chwile na ubikacji albo wejdziesz do kabiny prysznicowej, to za chwilę bedziesz miał ciemno - więc chyba lepiej licznik osób. Wszystko zalezy od tego czy chcesz mieć tanio czy wygodnie.
 4. A może sąsiad jest podłączony do Twojego obwodu i nabija Ci rachunek. Widziałem już takie przypadki, że nawet ten co brał prąd na lewo nie wiedział, że instalacje w budynku są pomieszane i wszystkim się chwalił jak to on mało płaci za prąd. Wyszło na jaw, gdy drugi sąsiad powyłączał wszystkie urządzenia i zobaczył, że mu sie dalej licznik kręci.
 5. Andrzej Okon

  Gdzie macie pralkę?

  W kuchni to się przyżądza jedzenie, a nie wącha śmierdzące śpiochy i inne skarpety
×