Skocz do zawartości

co z osiedlami domkow?


arkowiec

Recommended Posts

hejka
Czy w polskim ustawodastwie istnieja sprecyzowany zapisy odnosnie powstawania zamknietych osiedli budynkow jednorodzinnych? Nic na ten temat nie znalazlem w prawie budowlanym.
Polska to kraj luk prawnych, korzystna dla tych co umieja je interpretowac na swoja korzysc. Ludzie prawi i sprawiedliwi sa pozbawieni dobrze sprecyzowanego prawa. Dlatego ten kraj cwaniactwem, klamstwem i korupcja razi.

Zagadka dla rozgarnietych za 100 pkt, ile na osiedlu zamknietym o powiezchni 75 arow (czyli na jednej dzialce o tej powierzchni) mozna zbudowac odrebnych lokali mieszkalnych, jezeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow jednorodzinnych lub dwurodzinnych, a dla zabudowy obowiazuje wydzielenie dzielek nie mniejszych niz 15 arow, z powierzchnia 55% biologicznie czynna?

Czy w przypadku osiedli, wlasciciel odrebnego lokalu mieszkalnego powiedzmy na drugim pietrze domu blizniaczego musi byc jednoczesnie wlascicielem odrebnych 15 arow? Ile odrebnych lokali moze bych w budynku dwurodzinnym jezeli, jezeli w budynku jednorodzinnym moga byc dwa? Czy w przypadku osiedli dzialka moze nalezec do osob innych niz wlasciciele mieszkan budynkow polozonych na tych dzialkach? Czy dzialke o powierzchni 75 arow moge zabudowac w 45 % domkami dwurodzinnymi ( z dwoma odrebnymi lokalami) w zabudowie szeregowej? Jaka jest prawna definicja budynku dwurodzinnego oraz wynikajaca z niej interpretacja? Czy grunt moze nalezec do spoldzielni, wspolnoty osiedla lub cos w tym stylu?
Link do komentarza
Cytat

Zagadka dla rozgarnietych za 100 pkt, ile na osiedlu zamknietym o powiezchni 75 arow (czyli na jednej dzialce o tej powierzchni) mozna zbudowac odrebnych lokali mieszkalnych, jezeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow jednorodzinnych lub dwurodzinnych, a dla zabudowy obowiazuje wydzielenie dzielek nie mniejszych niz 15 arow, z powierzchnia 55% biologicznie czynna?

Podział budynków mieszkalnych na poszczególne kategorie jest w rozporządzeniu MI - "Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki". Nie ma tam mowu o budynkach dwurodzinnych. Budynek o dwóch lokalach mieszkalnych jest traktowany jako budynek jednorodzinny. Powyżej dwóch lokali jako budynek wielorodzinny. Za ktoś inne przepisy na ten temat ?
Link do komentarza
Prawo budowlane nie reguluje gdzie i co można stawiać, tylko reguluje jak to można robić.
Gdzie i co można stawiać, określają zapisy w MPZP lub WZ, a to z kolei reguluje min. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i rozporządzenia z nią związane.

Definicje przywołane w Rozporządzeniu w sprawie WT służą tylko i wyłącznie na potrzeby tego Rozporządzenia.
Poza nim definicja np. zabudowy jednorodzinnej nie jest obowiązująca, bo Rozporządzenie jest aktem prawnym niższego rzędu. Rozporządzenie reguluje tylko sprawy związane z desygnacją określona w Prawe Budowlanym.

Zapisy prawa miejscowego jakim jest MPZP lub WZ określają co i gdzie można budować. Jeśli używają przy tym pojęcia zabudowa jednorodzinna, to określają co pod tym pojęciem Rada „miała na myśli” – bardzo często określają, że np. ma być zabudowa budynkami jednorodzinnymi, a ustawowa definicja jest w PB (Art.3.2a).

W tym przypadku, jeśli zapisy zostały dobrze odczytane, to MPZP dopuszcza na tym obszarze zabudowę działki, budynkami jednorodzinnymi i (lub) wielorodzinnymi z zastrzeżeniem, że te nie mogą mieć wydzielonych więcej niż dwa mieszkania – co skutkuje tym, że mają zastosowanie przepisy dotyczące budynków jednorodzinnych (za wyjątkiem klasy ognioodporności) – Rozporządzenie WT par. 2.6.

Inaczej mówiąc można np. postawić bliźniaka z 4 odrębnymi mieszkaniami, na działce nie mniejszej niż 1.500m2 i o powierzchni zabudowy (łącznej z powierzchniami „utwardzonymi) nie większej niż 675m2 – co nie jest możliwe w przypadku gdy MPZP przeznacza teren pod zabudowę budynkami tylko jednorodzinnymi, bo mieszkań mogło by być tylko 2.

Rzeczona działka ma 7.500m2 w związku z czym można ją zabudować na łącznym obszarze 3.375m2, budynkami jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi z 2 mieszkaniami.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To komin systemowy (prefabrykowany)? Bo na taki wygląda. Co to za płyta/okładzina na nim? Zakładam, że w tym kominie jest jakiś przewód dymowy albo spalinowy?  Tu trzeba uwzględnić dwa wymogi. Pierwszy pochodzi z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT): "§ 256. 4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m."   Co ważne, tę odległość liczymy od ściany wewnętrznej kanału. Tak więc grubość ścian komina wlicz się w tę odległość. To jest wymóg nadrzędny, wynikający z polskiego prawa. Na pierwszy rzut oka nie będzie go łatwo spełnić w tym przypadku.  Ponadto mamy jeszcze instrukcje producentów kominów. Jednak nawet na etykiecie takiego komina umieszczona jest informacja o minimalnej wymaganej odległości od elementów palnych. O tym jak odczytać takie oznaczenie kodowe pisałem choćby tutaj: https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/11088-oznaczanie-kominow   Ale przypominam, że tu pierwszeństwo mają wymogi z WT.
    • Podsumujmy co wiemy: - ściana ma 15 cm wraz z tynkiem, czyli to najprawdopodobniej cegła 12 cm; - na przynajmniej 3 z 4 kondygnacji coś jest mniej więcej w tym samym miejscu;  - na najniższej z nich, w garażu, jest belka wzmacniająca (podciąg?); - wyżej, na kolejnym poziomie, także jest ściana.  Moim zdaniem wyburzanie tej ściany jest ryzykowne. Grubość wprawdzie wskazywałaby na ścianę działową, jednak to nie wszystko. Poza wszystkim innym te ściany mogą usztywniać poprzecznie konstrukcję budynku. Ale co najważniejsze w praktyce budowano i tak, że strop kolejnej kondygnacji i ściana działowa na nim, obciążał taką niby działową ścianę poniżej. Na taki układ wskazuje też obecność wzmocnienia stropu w garażu. No bo po co byłoby je robić, gdyby jednak nie zakładano, że na tej linii strop będzie jednak szczególnie obciążony i zagrożony nadmiernym ugięciem? Teoretycznie mogło być i tak, że ktoś to zrobił na zapas, w ramach nadmiernej gorliwości i asekuranctwa, jednak nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne. Zaś jak jest nie dowiemy się bez bardzo szczegółowych badań.  Bardzo prawdopodobne, że ta ściana biegnie równolegle do elementów nośnych stropu (belek). W związku z tym wzmocnienie w garażu wykonano żeby zrekompensować to dodatkowe obciążenie ścianami na wyższych kondygnacjach. Przy czym każda ściana przekazuje obciążenia na tę położoną na niższej kondygnacji. Usunięcie jednej z nich może zadziałać jak wycięcie środka słupa.    
    • U góry to sie wpychało beton, kiedy szpara była zbyt mała, aby zakrywać ją kawałkami cegły. Pomyśl jak by można było sprawdzić w którą stronę są układane płyty stropowe. Czy nad tą działówką nie ma w stropie jakiejś szczeliny. jeśli jest ciągła płyta, to ja bym tę ściankę rozbierał, bez względu na inne okoliczności. A może śą na stropie jakieś mikropęknięcia pomiędzy płytami? W którą stronę? Spróbuj to sprawdzić pod dobre oświetlenie, chociażby latarką albo halogenem.
    • Komentarz dodany przez Monika: Dzień dobry, Bardzo ciekawy i pomocny artykuł, czy z perspektywy czasu wybrałaby Pani ponownie Mikrocement ?
    • Takk dokładnie, zwyjla cegła tylko mowie właśnie ze od góry jakby wysłane coś twardego bo skuwalem przy samym stropie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...