Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
arkowiec

co z osiedlami domkow?

Recommended Posts

hejka
Czy w polskim ustawodastwie istnieja sprecyzowany zapisy odnosnie powstawania zamknietych osiedli budynkow jednorodzinnych? Nic na ten temat nie znalazlem w prawie budowlanym.
Polska to kraj luk prawnych, korzystna dla tych co umieja je interpretowac na swoja korzysc. Ludzie prawi i sprawiedliwi sa pozbawieni dobrze sprecyzowanego prawa. Dlatego ten kraj cwaniactwem, klamstwem i korupcja razi.

Zagadka dla rozgarnietych za 100 pkt, ile na osiedlu zamknietym o powiezchni 75 arow (czyli na jednej dzialce o tej powierzchni) mozna zbudowac odrebnych lokali mieszkalnych, jezeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow jednorodzinnych lub dwurodzinnych, a dla zabudowy obowiazuje wydzielenie dzielek nie mniejszych niz 15 arow, z powierzchnia 55% biologicznie czynna?

Czy w przypadku osiedli, wlasciciel odrebnego lokalu mieszkalnego powiedzmy na drugim pietrze domu blizniaczego musi byc jednoczesnie wlascicielem odrebnych 15 arow? Ile odrebnych lokali moze bych w budynku dwurodzinnym jezeli, jezeli w budynku jednorodzinnym moga byc dwa? Czy w przypadku osiedli dzialka moze nalezec do osob innych niz wlasciciele mieszkan budynkow polozonych na tych dzialkach? Czy dzialke o powierzchni 75 arow moge zabudowac w 45 % domkami dwurodzinnymi ( z dwoma odrebnymi lokalami) w zabudowie szeregowej? Jaka jest prawna definicja budynku dwurodzinnego oraz wynikajaca z niej interpretacja? Czy grunt moze nalezec do spoldzielni, wspolnoty osiedla lub cos w tym stylu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zagadka dla rozgarnietych za 100 pkt, ile na osiedlu zamknietym o powiezchni 75 arow (czyli na jednej dzialce o tej powierzchni) mozna zbudowac odrebnych lokali mieszkalnych, jezeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow jednorodzinnych lub dwurodzinnych, a dla zabudowy obowiazuje wydzielenie dzielek nie mniejszych niz 15 arow, z powierzchnia 55% biologicznie czynna?

Podział budynków mieszkalnych na poszczególne kategorie jest w rozporządzeniu MI - "Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki". Nie ma tam mowu o budynkach dwurodzinnych. Budynek o dwóch lokalach mieszkalnych jest traktowany jako budynek jednorodzinny. Powyżej dwóch lokali jako budynek wielorodzinny. Za ktoś inne przepisy na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawo budowlane nie reguluje gdzie i co można stawiać, tylko reguluje jak to można robić.
Gdzie i co można stawiać, określają zapisy w MPZP lub WZ, a to z kolei reguluje min. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i rozporządzenia z nią związane.

Definicje przywołane w Rozporządzeniu w sprawie WT służą tylko i wyłącznie na potrzeby tego Rozporządzenia.
Poza nim definicja np. zabudowy jednorodzinnej nie jest obowiązująca, bo Rozporządzenie jest aktem prawnym niższego rzędu. Rozporządzenie reguluje tylko sprawy związane z desygnacją określona w Prawe Budowlanym.

Zapisy prawa miejscowego jakim jest MPZP lub WZ określają co i gdzie można budować. Jeśli używają przy tym pojęcia zabudowa jednorodzinna, to określają co pod tym pojęciem Rada „miała na myśli” – bardzo często określają, że np. ma być zabudowa budynkami jednorodzinnymi, a ustawowa definicja jest w PB (Art.3.2a).

W tym przypadku, jeśli zapisy zostały dobrze odczytane, to MPZP dopuszcza na tym obszarze zabudowę działki, budynkami jednorodzinnymi i (lub) wielorodzinnymi z zastrzeżeniem, że te nie mogą mieć wydzielonych więcej niż dwa mieszkania – co skutkuje tym, że mają zastosowanie przepisy dotyczące budynków jednorodzinnych (za wyjątkiem klasy ognioodporności) – Rozporządzenie WT par. 2.6.

Inaczej mówiąc można np. postawić bliźniaka z 4 odrębnymi mieszkaniami, na działce nie mniejszej niż 1.500m2 i o powierzchni zabudowy (łącznej z powierzchniami „utwardzonymi) nie większej niż 675m2 – co nie jest możliwe w przypadku gdy MPZP przeznacza teren pod zabudowę budynkami tylko jednorodzinnymi, bo mieszkań mogło by być tylko 2.

Rzeczona działka ma 7.500m2 w związku z czym można ją zabudować na łącznym obszarze 3.375m2, budynkami jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi z 2 mieszkaniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Kumpel pokazał mi stronę, na której można wysyłać zapytania o materiały do budowy i wykończenia domu. Obecnie potrzebowałem wycenić okna dachowe, z Fakro. Dostałem zwrotnie 6 wycen, ceny różniły się u tych sprzedawców. Ktoś z Was wyceniał tak materiały?  Jeśli to nie reklama, to podsyłam link www.znanibudowlani.pl 
  • Pytanie z formularza ze strony: http://www.budujemydom.pl/porady-ekspertow Jestem w trakcie instalacji fotowoltaicznej ok 10KW (projekt unijny). Do tej pory ogrzewałem dom ok 300 m2 piecem na eko groszek firmy Ogniwo 25kw i było dobrze. Chciałbym jednak instalację bezobsługową z buforem ciepła. Moje pytanie czy nie jest marnotrawstwem energii montowanie tylko grzałek? Może pomyśleć o pompie ciepła? Jak by wyglądał taki schemat instalacji?  
  • Przecież autor tematu pisze, że na piecu ma 70 stopni tylko powrót jest zbyt chłodny 38 stopni, ale co kolega ma na myśli pisząc o wysokiej temperaturze na kotle  poprzez wymiennik a odpowiednio niskiej na podłogówce i grzejnikach i właśnie chodzi mi o wartości tych wysokich i niskich temperatur. Chciałbym tylko zaznaczyć że wspominałem o zaworze termo z kapilarą do ustawiania żądanej temperatury w ogrzewaniu podłogowym bo sam wymiennik problemu regulacji temp na podłogówce nie załatwi.
  • Z fragmentarycznego opisu niewiele wynika - aby modernizować instalację trzeba trzeba "przelać" obecny stan na papier (schemat), co pozwoli na przeanalizowanie wariantów potrzebnych zmian z uwzględnieniem możliwości technicznych (dostęp).  Generalnie przy kotle węglowym obieg grzewczy powinien być zasilany przez wymiennik ciepła - umożliwia to m. in. utrzymanie wysokiej temp. na kotle i odpowiednio niskiej w  podłogówce i grzejnikach.
  • Wszystkim osobom poszukującym firmy, która zajmie się kompleksowo zaprojektowaniem, dostarczeniem części oraz montażem systemu nawadniającego, mogę polecić tych fachowców: http://www.nawadnianie-ogrodow.pl/. Na początku tego sezonu, zdecydowałem się na ich usługi i jestem więcej niż zadowolony z efektu końcowego. System funkcjonuje prawidłowo, nie miałem z nim jeszcze żadnego problemu. Fachowcy wykonali swoją pracę w sposób sprawny i rzetelny, nie biorąc przy tym horrendalnie wielkich pieniędzy.
 • Popularne tematy

×