Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
arkowiec

co z osiedlami domkow?

Recommended Posts

hejka
Czy w polskim ustawodastwie istnieja sprecyzowany zapisy odnosnie powstawania zamknietych osiedli budynkow jednorodzinnych? Nic na ten temat nie znalazlem w prawie budowlanym.
Polska to kraj luk prawnych, korzystna dla tych co umieja je interpretowac na swoja korzysc. Ludzie prawi i sprawiedliwi sa pozbawieni dobrze sprecyzowanego prawa. Dlatego ten kraj cwaniactwem, klamstwem i korupcja razi.

Zagadka dla rozgarnietych za 100 pkt, ile na osiedlu zamknietym o powiezchni 75 arow (czyli na jednej dzialce o tej powierzchni) mozna zbudowac odrebnych lokali mieszkalnych, jezeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow jednorodzinnych lub dwurodzinnych, a dla zabudowy obowiazuje wydzielenie dzielek nie mniejszych niz 15 arow, z powierzchnia 55% biologicznie czynna?

Czy w przypadku osiedli, wlasciciel odrebnego lokalu mieszkalnego powiedzmy na drugim pietrze domu blizniaczego musi byc jednoczesnie wlascicielem odrebnych 15 arow? Ile odrebnych lokali moze bych w budynku dwurodzinnym jezeli, jezeli w budynku jednorodzinnym moga byc dwa? Czy w przypadku osiedli dzialka moze nalezec do osob innych niz wlasciciele mieszkan budynkow polozonych na tych dzialkach? Czy dzialke o powierzchni 75 arow moge zabudowac w 45 % domkami dwurodzinnymi ( z dwoma odrebnymi lokalami) w zabudowie szeregowej? Jaka jest prawna definicja budynku dwurodzinnego oraz wynikajaca z niej interpretacja? Czy grunt moze nalezec do spoldzielni, wspolnoty osiedla lub cos w tym stylu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zagadka dla rozgarnietych za 100 pkt, ile na osiedlu zamknietym o powiezchni 75 arow (czyli na jednej dzialce o tej powierzchni) mozna zbudowac odrebnych lokali mieszkalnych, jezeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow jednorodzinnych lub dwurodzinnych, a dla zabudowy obowiazuje wydzielenie dzielek nie mniejszych niz 15 arow, z powierzchnia 55% biologicznie czynna?

Podział budynków mieszkalnych na poszczególne kategorie jest w rozporządzeniu MI - "Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki". Nie ma tam mowu o budynkach dwurodzinnych. Budynek o dwóch lokalach mieszkalnych jest traktowany jako budynek jednorodzinny. Powyżej dwóch lokali jako budynek wielorodzinny. Za ktoś inne przepisy na ten temat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawo budowlane nie reguluje gdzie i co można stawiać, tylko reguluje jak to można robić.
Gdzie i co można stawiać, określają zapisy w MPZP lub WZ, a to z kolei reguluje min. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i rozporządzenia z nią związane.

Definicje przywołane w Rozporządzeniu w sprawie WT służą tylko i wyłącznie na potrzeby tego Rozporządzenia.
Poza nim definicja np. zabudowy jednorodzinnej nie jest obowiązująca, bo Rozporządzenie jest aktem prawnym niższego rzędu. Rozporządzenie reguluje tylko sprawy związane z desygnacją określona w Prawe Budowlanym.

Zapisy prawa miejscowego jakim jest MPZP lub WZ określają co i gdzie można budować. Jeśli używają przy tym pojęcia zabudowa jednorodzinna, to określają co pod tym pojęciem Rada „miała na myśli” – bardzo często określają, że np. ma być zabudowa budynkami jednorodzinnymi, a ustawowa definicja jest w PB (Art.3.2a).

W tym przypadku, jeśli zapisy zostały dobrze odczytane, to MPZP dopuszcza na tym obszarze zabudowę działki, budynkami jednorodzinnymi i (lub) wielorodzinnymi z zastrzeżeniem, że te nie mogą mieć wydzielonych więcej niż dwa mieszkania – co skutkuje tym, że mają zastosowanie przepisy dotyczące budynków jednorodzinnych (za wyjątkiem klasy ognioodporności) – Rozporządzenie WT par. 2.6.

Inaczej mówiąc można np. postawić bliźniaka z 4 odrębnymi mieszkaniami, na działce nie mniejszej niż 1.500m2 i o powierzchni zabudowy (łącznej z powierzchniami „utwardzonymi) nie większej niż 675m2 – co nie jest możliwe w przypadku gdy MPZP przeznacza teren pod zabudowę budynkami tylko jednorodzinnymi, bo mieszkań mogło by być tylko 2.

Rzeczona działka ma 7.500m2 w związku z czym można ją zabudować na łącznym obszarze 3.375m2, budynkami jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi z 2 mieszkaniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Rol
   Czy płytę warstwową mozna wykorzystać jako izolacje nakrokwiową na dachu domu z użytkowym poddaszem?
  • Izolacje z poliuretanu występują w dwóch podstawowych postaciach - natryskiwanej pianki lub sztywnych płyt. Każda z nich sprawdza się w innych sytuacjach. Sposób i tempo pracy też jest zupełnie inne. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/konstrukcja-dachu/11406-pianka-czy-plyty-co-lepsze-do-izolacji-dachu
  • U mnie jest problem z łączeniem dachu. Projektant wymyślił coś czego nie da się wykonać, wygląda to tylko na papierze, mianowicie to łączenie:       Obecnie pracuje nad tym inny projektant i uważa że by to sensownie połączyć połać dachu garażu i domu powinna być wspólna:     Ale wtedy przy zachowaniu kąta 30 st cały dach domu musi się podnieść o ok 40 cm żeby zgrał się z połacią garażu. Ściana kolankowa domu wzrasta więc do 90 cm (z 50 cm oryginalnej) a na garażu jest natomiast ściana kolankowa wysokości 40 cm (czyli nie za dużo, bo to chyba z wieńcem liczone).   Natomiast jeśli zwiększę kąt całego dachu do 35 st to na garażu nie ma ściany kolankowej a na domie jest 110 cm i wychodzi jakaś kolizja ze stropem. W każdym bądź razie muszę wybrać albo 30 st i 90 cm ściana kolankowa albo 35 st i 110 cm kolankowej ale wtedy z domu robi się grzyb wizualnie, co mi się nie podoba. Ja natomiast liczyłem na to że da radę zrobić jakieś łączenie z oryginalnego projektu czyli bez wspólnej połaci i na garażu mogła by być wtedy wyższa ściana kolankowa i więcej miejsca ale wtedy w tym miejscu robi się taka jakaś dziwna ścianka:     A wynika to raczej z faktu że garaż jest za krótki, co wydaje mi się że projektant mógł zmienić na samym początku robiąc cały projekt gdy zobaczył co mu wyszło. Pewnie 100 cm dłuższy załatwiło by sprawę łączenia kalenicą.  
  • Gość Damian
   Słaby jednostronnie traktujący artykuł. Dlaczego nie napiszesz, że jak do zamontowania jest pompa ciepła i ma pracować w górnym źródle 35 stopni, to potrzebujesz prawie dwa razy tyle powierzchni grzewczej czynnie oddającej ciepło niż te grzejniki 45-50 stopni. Znam wiele osób z opinią, że totalnie całą instalację grzewczą musieli przerobić przechodząc na pompę ciepła, bo zwyczajnie w domu zimno było, kto siedzi w 20 stopniach w łazience ?? Żenada z opisem, że osobne pomieszczenie nie potrzebne, jakby kto nie wiedział ile miejsca i urządzeń trzeba upchnąć, Panie nie ma takich garaży.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...