Skocz do zawartości

Drenaż odwadniający


Recommended Posts

Pytanie zostało postawione bardzo ogólnie, dlatego trudno dokładnie opisać wykonanie takiego odwodnienia. Jeżeli chodzi o drenaż podpowierzchniowy, to odwodnienie działki można wykonać za pomocą rur drenarskich. W przypadku odwodnienia powierzchniowego stosuje się np.odwodnienia liniowe, dobór takiego odwodnienia uzależniony jest od powierzchni odwadnianej.

W odwodnieniu działki z zastosowaniem drenażu bardzo ważne są warunki gruntowo-wodne. Na podstawie tych danych i powierzchni odwadniania dobiera się odpowiednio średnicę rury drenarskiej. Dla uniknięcia przenikania otaczającej gleby do rury może okazać się konieczne zastosowanie filtru.

Najczęściej rury drenarskie układa się na wyrównanej warstwie ok. 5 cm, z min. spadkiem 0,3 % . Rura powinna być obsypana ok. 20-30 cm wokół rury, materiałem przepuszczalnym np. piasek, żwir. W przypadku drenażu opaskowego budynku, drenaż układa się nie głębiej niż ława fundamentowa.
Link do komentarza
Cytat

Drenaż odwadniający na działce budowlanej. Jak go prawidłowo wykonać?



Budowa budynku jest jedną z ważniejszych decyzji jaką podejmujemy, dlatego też należy dokładnie sprawdzić istniejące warunki gruntowo-wodne oraz zaplanować jego odwodnienie. Jeżeli posiadamy grunty przepuszczalne (od piasków gruboziarnistych po gliny piaszczyste), to należy wykonać drenaż opaskowy budynku za pomocą rur drenarskich PVC-U o średnicy min. 100 mm z filtrem jednowarstwowym. W przypadku budynków o większej powierzchni odwadniania powyżej 200m2 dobór średnicy przewodu można wykonać za pomocą nomogramu. Warstwa tłucznia np. 8-16 mm wokół przewodu powinna wynosić min. 10-15 cm. W gruntach nieprzepuszczalnych (gliny, iły) powinno stosować się filtr dwuwarstwowy.

Warstwa tłucznia wokół przewodu powinna wynosić min. 15-20 cm. Do ochrony rur przed kolmatacją (zamuleniem) można stosować rury z filtrem PP oraz geowłókniny. Zaleca się ułożenie rur drenarskich ze spadkiem min. 0,4%-0,5%. Ważne jest dla zapewnienia odpowiedniej skuteczności odwadniania, aby grunt wokół rury drenarskiej posiadał ok. 10 krotnie wyższą przepuszczalność niż grunt rodzimy. Oprócz prawidłowego wykonania warstw filtracyjnych musimy zachować odpowiednią odległość od budynku oraz rozstaw pomiędzy przewodami. Dla dużych terenów sam drenaż opaskowy może nie wystarczyć i konieczny będzie drenaż systematyczny. Minimalna odległość ochronna wody od posadzek powinna wynosić w gruntach przepuszczalnych min. 0,5 m, natomiast w gruntach nieprzepuszczalnych 1,0 m. Na podstawie tych danych można ustalić odpowiednią głębokość ułożenia przewodów drenarskich.

Należy również dopilnować, aby wody opadowe z dachu budynku nie były odprowadzane bezpośrednio do drenażu opaskowego budynku. Wody takie należy zebrać oddzielnymi przewodami i włączyć do ostatniej studzienki o średnicy 400 mm z osadnikiem o pojemności 30 dm3 lub 70 dm3 zlokalizawanej w najniższym miejscu.

Do zagospodarowania wód opadowych (w gruntach chłonnych) zaleca się zastosowanie skrzynek rozsączających. Należy zwrócić uwagę, że za odprowadzenie wody deszczowej do kanalizacji deszczowej będą pobierane opłaty. Można tego uniknąć stosując rozsączenie w przepuszczalnym gruncie. W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem materiały o tym systemie są dostępne również na stronie www.pipelife.pl.

Karol Marzejon
menedżer produktów grupy Eko
Link do komentarza
Dzięki za ten fragment:

Należy również dopilnować, aby wody opadowe z dachu budynku nie były odprowadzane bezpośrednio do drenażu opaskowego budynku. Wody takie należy zebrać oddzielnymi przewodami i włączyć do ostatniej studzienki o średnicy 400 mm z osadnikiem o pojemności 30 dm3 lub 70 dm3 zlokalizawanej w najniższym miejscu.


Uchronił mojego sąsiada od dużego błędu. W ostatniej chwili... niemal icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

Wody takie należy zebrać oddzielnymi przewodami i włączyć do ostatniej studzienki o średnicy 400 mm z osadnikiem o pojemności 30 dm3 lub 70 dm3 zlokalizawanej w najniższym miejscu.


Rozumiem, ze wodę z drenazu i z rynien mozna odprowadzić ( oczywiście oddzielnymi przewodami ) do jednej studni zbiorczej i odpompować ?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie jestem w stanie wskazać tych rzeczy prócz farby a była użyta Dekoral Clean&Color Ażurowa Czerń i FARBA DEKORAL CLEAN&COLOR TWEEDOWA ZIELEŃ Niestety nie byłem przy remoncie jak i nie byłem zleceniodawcą, po jakimś czasie wróciłem do mieszkania
    • Nie wiadomo. Bo to co piszesz niczego nie daje. Jakie tynki, jakie gładzie, jaki grunt, jaka farba... Teraz można tylko zgadywać.
    • Mam pewien problem, po pomalowaniu ściany farbą powychodził biały dziwny nalot, wcześniej na ścianie była szara farbą na której mógł występować lecz nie było tego widać. Wspomnę że pokój był w pełni remontowany, tynki, gładzie. Podejrzewam że jest to swojego rodzaju jakiś minerał z tynku lub gładzi bo niestety fachowej okazał się partaczem. Z początku myślałem że to pleśń, lecz po zachlapaniu ściany wodą w miejscu gdzie była wodą nie pojawiła się pleśń a powstał taki ładny zaciek. Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat, czy dobrze myślę że to wytrącenie jakiegoś minerału?
    • Cześć,   Jestem razem z żoną zainteresowany kupnem działki i budowa domu lub opcja kupna połowy bliźniaka. Jeszcze nie wiem na którą opcję ostatecznie zdecydujemy się, dlatego obserwuję i oglądam działki w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Wpadła mi w oko działka, która co prawda jest trochę droga, bo za 15 arów trzeba zabulic około 400k, ale chyba w tej okolicy to już zrobił się standard.   Działka wydaje się spoko, całkiem ustawna, w pełni uzbrojona, więc poprosiłem o kopie badań gruntu jakie zostały wykonane na tej działce (deweloper robil wiele odwiertów, bo w sumie na kilku działkach i drodze wewnętrznej, więc na każdej działce wypadły po 2 odwierty). Jako że w temacie jestem kompletnie zielony dlatego przychodzę z pytaniem czy takie parametry gruntu są dobre pod budowę domu czy wymagają jakiś szczególnych rozwiązań? Byłbym wdzięczny za poradę/opinię 
    • Nie będę nazywał serii Ospela, bo już jej nie widuję, ale była taka z długimi śrubkami do szyldów gniazdek (bardzo ładnych zresztą), że śrubki kaleczyły przewody w puszce i mogły zrobić zwarcie do PE. Usterka trudna w diagnozie, bo po zdjęciu szyldu (i odkręceniu śrubki) wszystko niby wracało do normy. Ale jak przy białym montażu jak się założyło czterdzieści gniazdek w kilku obwodach i RCD nie daje się załączyć, to proszę szukać usterki.   Teraz niech się ktoś kieruje kolorem. Jak ten głupi Michał od sera.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...