Skocz do zawartości

Rośliny na glinie


Recommended Posts

Zagospodarowanie roślinnością skarpy wcale nie jest trudnym zadaniem, najważniejsze aby dobrać odpowiednie rośliny. Ziemia na wzniesieniach szybko wysycha, rośliny na nich rosnące powinny być więc odporne na suszę. Gleba gliniasta nie jest najlepszym podłożem dla roślin (brakuje w niej bowiem powietrza, a po wyschnięciu twardnieje i pęka, co może prowadzić do uszkodzenia korzeni roślin), ale za to dobrze gromadzi wodę. Rośliny sadzone na skarpie powinny być jednak odporne i mieć silne korzenie, które będą wzmacniać skarpę.

Skarpa umożliwia piękne wyeksponowanie roślin, przez co może stać się ciekawym urozmaiceniem ogrodu. Można zagospodarować ją na różne sposoby, np:
- obsianie zbocza trawą i posadzenie pojedynczych okazów roślin;
- obsadzenie skarpy gęstą roślinnością – szkielet kompozycji najlepiej utworzyć z krzewów. Pomiędzy nimi można posadzić byliny (okrywowe lub tworzące kępy), które wkrótce pokryją ziemię, utrudniając wzrost chwastom;
- założenie skalniaka – pomiędzy kamieniami sadzimy rośliny okrywowe i krzewy. Roślinność poprzedzielana skupiskami kamieni wygląda malowniczo, a ponadto przeciwdziała erozji skarpy.

Polecane krzewy:
-berberys Thunberga (i jego odmiany) i koreański
-irgi
-jałowce
-kosodrzewina
-pęcherznica kalinolistna
-rokitnik zwyczajny
-sumak octowiec
-tamaryszki
-trzmielina Fortune’a

Polecane byliny:
-barwinek pospolity
-bodziszek czerwony
-kocimiętka Faassena
-macierzanka piaskowa
-nachyłek wielkokwiatowy
-omieg wschodni
-przetacznik
-rogownica kutnerowata
-rozchodniki

Pamiętajmy, że na nieprzepuszczalnym podłożu (jak glina) u podnóża skarpy podczas opadów mogą tworzyć się kałuże.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
W miarę możliwości starałabym się poprawić strukturę gleby poprzez dodanie piasku i kompostu. Rozluźni się ją w ten sposób i zwiększy zawartość składników odżywczych.

W innym wypadku najbardziej odpowiednią rośliną na porośnięcie gliniastej skarpy będzie IRGA POZIOMA. Lubi wilgoć, słońce i półcień. Osiąga 1m wys. i jest mało wymagająca w uprawie i pielęgnacji.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A kto ten komin montował? Nie masz gwarancji?
    • tak to wygląda od zewnątrz. Czyli proponujecie tą dziurawkę zbić i zrobić wylewkę? też tak myślałem bo z tych dziur wieje zwłaszcza zimą dlatego przypuszczam stąd sie wziała wilgoć gdy na te dziury wylałem zaprawę...
    • no jasne - chciałoby się OHP zrobić na forum - a Stach   znowu chętnie by tępe łby oświecał słusznymi referatami dla trudnego elementu jako światły inteligent właściwie myślący  i przewodnik dla ciemnych i niedouczonych    wytłuściłem - bo to tekst do kabaretu dobry  ale oddaje twój zacofany sposób myślenia   no wypisz wymaluj egzekutywa partyjna z lat 60 - tych się kłania i radzenie przy baniaku wódki czerwonych półanalfabetów o braniu za mordę bękartów kapitalizmu...   wiem że wspomnienia z młodości sa fajne, człowiek był rześki i skory do działania no ale takimi reminiscencjami bym się nie dzielił  w końcu dobrze że minęło to, co powinno minąć    tu nie szkoła ani hufiec tu są dorośli ludzie, wkolo jaka taka demokracja - komuna się skończyła 30 lat temu obudź się Stachu - jest wolność słowa i myslenia, nie ma politruków do lamania kręgosłupów, przynajmnie na takich forach     otóż to ale najpierw przeczytaj te swoje marzenia z czasów tow. Wiesława a może ty to z jakiejs broszury zacytowałeś? jak znam życie, to pewnie z pamięci bo to były takie teksty, jak mantry powtarzane i celebrowane, dopóki Gierek nie nastał    No nie myslałem, że z takim tekstem wyskoczysz zamordystycznym ale jaja           
    • Witam, może mi ktoś podpowiedzieć, czy taki rodzaj zamocowania komina jak na załączonym zdjęciu jest w porządku? Chodzi mi o odległość - na dole przy podstawie odległość od ściany do końca komina to 107 cm. Komin założony prawie 2 tygodnie temu i nie wiem, czy to jest dobrze zrobione, czy jakiś mocniejszy wiatr nie wyrwie? Oglądałem na YT filmy (niestety już po zamontowaniu u mnie) i firma Poujoulat zaleca (chociaż to nie wymóg) na styropianie podkładkę z blachy, której też jak widać nie mam.
    • Dokręć śruby które wystają ze ściany. Spróbuj o jeden obrót, jak będzie mało, to powtórz. I porządnie dokręć z góry.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...