Skocz do zawartości

Mieszkanie 60m2 na biuro w starym domu


mr2k

Recommended Posts

Witajcie,

Urządzam właśnie biuro w mieszkaniu w starym, wolnostojącym domu (dom ma 3 mieszkania, podpiwniczony, poddasze nieużytkowe, budynek z lat 40-tych, cegła). Wymieniam okna na nowe (plastiki), robię też elewacje i ocieplenie, ok. 12 cm styropian. Mieszkanie (biuro) ma 60m2, 3 pokoje, leżące w zasadzie w linii prostej (amfilada). W mieszkaniu tym mam wyłącznie prąd (220V) + dwa stare, wielkie piece, których oczywiście chciałbym się pozbyć (piece mają zapewne za sobą wyjścia kominowe). Planuję też położenie nowej podłogi więc w grę wchodzi np. ogrzewanie w podłodze (jeśli warto). W biurze nie planuję łazienki - będzie wyłącznie kibelek (nie potrzeba ciepłej wody) + mikro kuchnia, gdzie na dobrą sprawę wystarczy mały przepływowy ogrzewacz wody - mycie rąk i szklanek).

I teraz mój dylemat: jak najefektywniej ogrzać taką powierzchnię? Biuro będzie czynne od PN do PT w godź. 9:00-19:00. Weekendy wolne więc może być tam dużo zimniej (zalecana jakaś automatyka).

Bardzo dziękuję za wszystkie pomysły.

Pozdrawiam,
KK
Link do komentarza
Napisz, do jakich mediów masz dostęp - czy jest np. gaz w pobliżu? No i czy jesteś w stanie więcej wyłożyć na inwestycję, by potem koszty ogrzewania były niższe, czy zakładasz wrzucenie wyższych kosztów grzania w koszty, a liczy się niski koszt wykonania?
Najprościej byłoby zainstalować ogrzewanie elektryczne, np. grzejniki konwektorowe, bo zajmują niewiele miejsca a szybko podnoszą temperaturę w razie potrzeby. Mogły by się włączać np. 1h przed rozpoczęciem pracy biura, a wyłączać na koniec dnia. Automatyzacja sterowania jest śmiesznie tania - grzejniki mają termoregulatory więc wystarczą tanie zegary sterujące. Zostawiasz tylko grzejniki "dyżurne" np. na +12 w kuchni i łazience.
Instalację elektryczną i tak musisz pewnie wymienić na nową.
Oczywiście nawet przy braku gazu przynajmniej teoretycznie wchodzi w grę np. kociął olejowy, czy nawet węglowy w piwnicy. Tyle że koszty wykonania bardzo wzrosną.
Link do komentarza
Dzieki za odpowiedz. Mam niestety tylko prad (byc moze moglbym doprowadzic jeszcze gaz, ale problemem jest czas). Jesli chodzi o inwestycje: chcialbym instalacje zrobic dosc tanio (i szybko). Wazne jest to, ze czesc biura bedzie wynajmowana wiec koszty ogrzewania bedziemy de facto dzielic na 4 osoby.

Czy ktos moglby podac orientacyjny koszt takich grzejnikow (jakiej mocy i ile sztuk) i ile wynioslyby miesieczne oplaty za energie? Chodzi mi glownie o rzad wielkosci, a nie o dokladne dane.
Link do komentarza
Trzeba by znać kubaturę - stare domy potrafią mieć bardzo wysokie sufity. Jeśli ściany będą docieplone i okna są nowe to pewnie spełnią obecne normy cieplne. Mam nadzieję, że strop i podłoga też są przyzwoite. Przy typowych wysokościach pomieszczeń wystarczy Ci zgrubny rachunek 1 m2=100 W mocy grzejnika. To daje 3 grzejniki po 2 kW każdy + jakieś "maluchy" po kilkaset watów na kuchenkę i WC. Koszty instalacji są praktycznie żadne, bo i tak pewnie trzeba zrobić remont "elektryki". Solidny grzejnik o mocy 2 kW z krakowskiego Convectora kosztuje jakieś 850 zł, ale można kupić znacznie tańsze. Piszę o tych, bo mam taki już ponad 10 lat i nie narzekam. Nawet jak zdecydujesz się na wersję stacjonarną, to zastanów się czy nie założyć zwykłej wtyczki - będziesz mógł wykorzystać tanie zegary sterujące.
Koszt samej energi dośc trudno oszacować, bo pomieszczenia będą używane tylko okresowo. W tej sytuacji prąd to i tak najrozsądniejszy wariant.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Też jestem za prądem. Możesz pomyśleć o akumulacji ciepłaz drugiej taryfy poprzez ogrzewanie podłogowe lub piece akumulacyjne. Jeśli 30%-40% prądu będziesz brał z II taryfy to zapłącisz rachunki podobnie jak w przypadku braku taryf (taryfy dla firm trochę się różnią).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Proponowałbym rozważyć dwie opcje:
1) Grzejniki elektryczne. Tanie w zakupie. Prosty i szybki montaż. W razie wyprowadzki, grzejniki można zabrać. Jedyną wadą są wysokie koszty eksploatacji.
2) EKOPIEC, czyli piec kominkowy na pelet, który można podłączyć do komina w miejsce demontowanego pieca kaflowego. Np. piec nadmuchowy z dystrybucją, czyli możliwością rozprowadzenia ciepłego powietrza do kilku pomieszczeń - przykładowo ekopiec ANNA firmy Ecoteck http://ekopiece.net/index.php?strona=anna-9-kw
Zaletą jest niski koszt eksploatacji, porównywalny z ogrzewaniem węglem. Wadą jest duży koszt inwestycji oraz pewien nakład pracy (piec trzeba średnio raz dziennie zasypać peletem, średnio raz w tygodniu trzeba wyrzucić popiół).

Czyli zawsze jest coś za coś. Albo niski koszt inwestycji, albo niski koszt eksploatacji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
    • Witam Jaki tani kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny polecacie do ogrzewania podłogowego domu 180m2?   Dom jest parterowy i posiada dwa rozdzielacze, jeden 10 pętli grzewczych a drugi na poddaszu 9 pętli.       
    • Chodzi o ogrodzenie tuż przy domu sąsiada ponieważ teraz jest wjazd (ten prostokąt pomarańczowy ) który ma tylko jedną ścianę z lewej strony i brama która jest bliżej mojego domu a ta L'ka przy domu sąsiada i drodze miałaby być wykończeniem ogrodzenia, rzecz w tym, że nie wiem czy mogę postawić płot tuż pod oknami sąsiada.  Docelowo przeniesiona brama przy ulicy co będzie zgodne z prawem. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...