Skocz do zawartości

Uważaj gdzie budujesz


Recommended Posts

Informacja zamieszczona na stronie: http://www.sfora.pl

Rakotwórczy gaz może Cię zabić.

Radon, gaz promieniotwórczy, gromadzi się w wielu polskich domach. W ilu? Nikt nie wie, bo zagrożenie to - choć realne , nie istnieje w polskim prawie - ostrzega "Newsweek".

Radon rozkłada się na promieniotwórcze metale: polon, ołów czy bizmut. One z kolei po przedostaniu się do płuc powodują rozwój komórek rakowych. Skąd jednak zabójczy gaz w naszych domach?

Radon przenika z podłoża. Przy budowie domu naruszamy głębsze warstwy gleby, gdzie stężenie gazu jest znacznie wyższe. Różnica ciśnień sprawia, że radon jest wsysany do wnętrza np. poprzez szczeliny w fundamentach czy przy rurach kanalizacyjnych - tłumaczy dr Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Naukowcy twierdzą, ze najbardziej zagrożeni są mieszkańcy Sudetów. Po badaniach w kilkudziesięciu budynkach w tym regionie, eksperci Polskiego Klubu Ekologicznego w co piątym stwierdzili stężenie radonu dwa razy wyższe niż zakłada norma.

Radon wykryto również na osiedlu Ostragórka w Kielcach, w budynkach w Gdańsku, Łańcucie, okolicy Suwałk oraz na Podkarpaciu.

„Newsweek" alarmuje, że w Polsce nikt nie prowadzi badań terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową pod kątem promieniowania. Takie badania są konieczne przed uzyskaniem pozwolenia na budowę w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Czechach czy Niemczech.

By uniknąć szkodliwego działania radonu, czasem wystarczy przesunąć budowę domu o kilkadziesiąt metrów. Tyle, że bez badań nikt nie będzie wiedział, w którą stronę - zauważa dr hab. inż. Włodzimierz Brząkała z Polskiego Klubu Ekologicznego.

AJ



Jak myślicie, to realny problem, czy sezon ogórkowy w prasie i Internecie?
Link do komentarza
Problem polega tez na tym, że to zagrozenie jest mało znane. DZisiaj rozmawialem ze "starym, doswiadczonym budowlańcem"... Obśmiał mnie jak zacząłem go pytać o radon. Powiedział, żebym sie martwił, czy dach mi nie spadnie na głowe, a nie o jakiś gaz. I tyle...
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Wybaczcie, ze stwierdzę: Kur.wa! Znowu radon!
DHMO jest też ciągłym, równie powszechnym, zagrożeniem naszego życia!

Tam, gdzie rozum śpi - budzą się demony!
Wszelkie lęki biorą się z braku rzetelnej wiedzy.

A nikt tej wiedzy tak naprawdę nie pragnie...
Wystarczy mu, że się dowiedział - że ma się bać! icon_eek.gif

No, to w pierony zostawcie wody mineralne!
Do piwnicy nie wchodźcie!
OMIJAJCIE wszelkie jaskinie!
Wieliczka (kopalnia) - śmiertelne zagrożenie!
Jak można narażać ludzi na śmierć/kalectwo/ utratę zdrowia wysyłając ich na takie wycieczki?!
ZBRODNIA!!!
Górnik herosem naszych czasów!
NIGDY nie stawiajcie auta na podziemnym parkingu!
Dom - tak, ale BEZ PIWNIC! (najlepiej na górce).

Dodać jeszcze trochę?

Wklejałem już gdzieś fotki z pomiarów tła...
Powtórzyć pomiar?

Myśleć!!! - To nie boli!!!!!!!

Adam M.
Link do komentarza
A czy ten specjalista od ociepleń (chyba mi się nie myli) ma mapkę występowania sklerozy u co starszych obywateli tego kraju?
Byłaby chyba ciekawa...

Radon jest wszędzie w glebie!
Jest odkąd istnieje życie na Ziemi.
MA swój wkład w jego różnorodność.

Nie szukałbym wiarygodnych informacji o radonie u producenta lodów, ociepleń czy ceramiki sanitarnej...
Także nie u tych, co upiększają otoczenie domu, choć w glebie grzebią.

W każdej butelce wody mineralnej z co głębszego źródełka masz radon!


Żyjesz jeszcze?

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

A czy ten specjalista od ociepleń (chyba mi się nie myli) ma mapkę występowania sklerozy u co starszych obywateli tego kraju?
Byłaby chyba ciekawa...

Radon jest wszędzie w glebie!
Jest odkąd istnieje życie na Ziemi.
MA swój wkład w jego różnorodność.

Nie szukałbym wiarygodnych informacji o radonie u producenta lodów, ociepleń czy ceramiki sanitarnej...
Także nie u tych, co upiększają otoczenie domu, choć w glebie grzebią.

W każdej butelce wody mineralnej z co głębszego źródełka masz radon!


Żyjesz jeszcze?

Adam M.




Nie jedzcie do miejscowości uzdrowiskowych:
"Bardziej powszechne w środowisku jest występowanie pochodnej radu 226, t.j. radonu Rn - 222, który jest gazem szlachetnym, dobrze rozpuszczalnym w wodzie. W jednym ze źródeł wody mineralnej w Lądku Zdroju stwierdzono 2 035 kBq/m3 radonu Rn - 222. Woda mineralna w Jachimovie (Czechy) zawiera radon w ilości ponad 6 MBq/m3. Średnie stężenia radonu w wodach podziemnych na obszarze Finlandii kształtują się na poziomie 25 kBq/m3, występują jednak także stężenia przekraczające 77 MBq/m3. W wodach oligoceńskich na terenie Warszawy spotykane są stężenia radonu w przedziale 0,5 - 14,7 kBq/m3 (Pachocki i in. 1996).

Konsekwencją występowania radu w skałach podłoża a także parcia gazów magmowych zawierajacych transuranowce jest obecność radonu w powietrzu atmosferycznym. Średnie steżenie radonu Rn - 222 w powietrzu atmosferycznym na obszarze Polski wynosi 5,1 Bq/m3. Na obszarze występowania wód radonowych koncentracje radonu w powietrzu atmosferycznym mogą być znacznie wyższe, na przykład w powietrzu na ulicach "uzdrowiska" Bad Gastein w Austrii stężenie radonu wynosi od 19 do 130 Bq/m3. Jeszcze większe koncentracje radonu występują w chodnikach kopalni, na przykład w kopalni złota w wymienionym Bad Gastein koncentracja radonu wynosi 170 kBq/m3 a w dawnej kopalni uranu w Kowarach 417 kBq/m3 (Pachocki, 1995). Anomalne koncentracje radonowe mogą występować również w budynkach mieszkalnych. Ze względu na zawartość radu w skałach podłoża i w materiałach budowlanych przeciętne koncentracje radonu w budynkach kształtują się około 20 Bq/m3. Anomalnie wysokie koncentracje radonu występuja na ogół w budynkach usytuowanych w strefie intruzji magmowych i uskoków tektonicznych, na obszarze zapadlisk tektonicznych i dolin rzecznych (Pawuła, 1997). Pomiary wykonane na terenie Krakowa przez Instytut Fizyki Jądrowej wykazały w jednym z budynków koncentracje radonu dochodzace do 1,4 kBq/m3 (Web Page: http://www.ifj.edu.pl/Dept6/radon/wyniki.htm) "
Link do komentarza
OBSZARY WYSTĘPOWANIA
POTENCJALNIE LECZNICZYCH
WÓD RADONOWYCH W SUDETACH
pod redakcją
Tadeusza Andrzeja Przylibskiego
AUTORZY
Tadeusz Andrzej PRZYLIBSKI
Anna ADAMCZYK-LORENC
Stanisław ŻAK

"Autorzy podjęli się wyznaczenia obszarów występowania potencjalnie leczniczych wód radonowych
w Sudetach. Zagadnienie to jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia balneologii,
a w związku z tym także rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego i turystyki, jak również ochrony radiologicznej
osób pracujących i mieszkających w Sudetach, stanowiących południową część Dolnego
Śląska....
W balneoterapii wykorzystywane są wody wzbogacone w radon,
nazywane leczniczymi wodami radonowymi..."
Nie taki diabeł straszny icon_wink.gif

Poczytajcie sobie to: http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_11/7a445...1c2cf7e68fb.pdf
Ogólnie to cały czas jesteśmy narażeni na radon, nawet w Warszawie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ta sprawa nie jest tak do końca ściśle określona w przepisach. Trzeba też uwzględnić pewną praktykę, która się wytworzyła.   Przede wszystkim zawsze wymagane jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Mamy na to konkretny przepis, który zawiera Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. 2012 poz. 463)   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną   W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej sporządza ją projektant budynku lub projektant dokonujący adaptacji projektu gotowego. Z zastrzeżeniem, że najczęściej stosuje się tu coś co można nazwać najniższym poziomem wymagań. Wynika to ze specyfiki domów jednorodzinnych, czyli zwykle obiektów zaliczanych do tzw. pierwszej kategorii geotechnicznej. Mówiąc w ogromnym skrócie, są one niewielkie i o prostej konstrukcji, posadowione na gruntach nośnych, jednorodnych i przy poziomie wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia (proste warunki gruntowe). Teraz pojawia się pytanie na jakiej podstawie w takich sytuacji projektant ma określić kategorię geotechniczną konkretnego obiektu (domu)? W cytowanym powyżej rozporządzeniu zakres wymaganej dokumentacji różnicuje się przede wszystkim ze względu na kategorię obiektu budowlanego. Zgodnie z zasadą, że im trudniejsze warunki gruntowe i/lub bardziej skomplikowany obiekt, tym i wymagany zakres dokumentacji jest większy. Znajdziemy tam ogólny zapis:   § 4. 4 Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót geotechnicznych.   Swoiste doprecyzowanie stanowi tu kolejny przepis:   § 6. 2. Dla obiektów budowlanych pierwszej kategorii geotechnicznej zakres badań geotechnicznych może być ograniczony do wierceń i sondowań oraz określenia rodzaju gruntu na podstawie analizy makroskopowej. Wartości parametrów geotechnicznych można określać przy wykorzystaniu lokalnych zależności korelacyjnych.   Najwyraźniej jednak powyższy zapis należy traktować jako zalecenie, nie zaś „sztywny” wymóg. Tym bardziej, że w przypadku obiektów zaliczanych do pierwszej kategorii geotechnicznej nie ma wymogu przedstawienia dokumentacji z przedstawionych badań. Wróćmy tu do § 7. 1., który należałoby interpretować wraz z kolejnymi punktami:   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną. 2. W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny. 3. W przypadku obiektów budowlanych trzeciej kategorii geotechnicznej oraz w złożonych warunkach gruntowych drugiej kategorii wykonuje się dodatkowo dokumentację geologiczno-inżynierską, zgodnie z  przepisami ustawy z  dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981).   W związku z tym wytworzyła się praktyka, w której projektant zawsze sporządza opinie geotechniczna, lecz w przypadku pierwszej kategorii geotechnicznej nikt nie wymaga od niego przedstawienia w tej opinii dokładnych danych na temat gruntu. Danych wziętych chociażby z opisu i interpretacji odwiertów. Projektant przecież i tak bierze za to wszystko odpowiedzialność, a ostatecznie kieruje się swoją wiedzą i doświadczeniem. To całkiem rozsądne, bo w praktyce w takich prostych przypadkach rozbudowane badania nie są do niczego potrzebne. Trzeba zachować umiar, rozsądek i pewną proporcję nakładów i korzyści. Ponadto projektant jest często w stanie sporo wywnioskować już po takich robotach jak zrobienie wykopów pod szambo, przyłącze wodociągowe czy wiercenie studni.  
    • Dlatego sugeruję najpierw użycie farby separacyjnej.
    • Witam,  z początkiem października złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy na dom jednorodzinny z garażem w bryle budynku. Dostałem informację z gminy, że decyzja zostanie wydana do 31.03.2025 (ze względu na dużą ilość wniosków spowodowanych zbliżającymi się zmianami). Zastanawiam się teraz jakie mam opcje aby w przyszłości móc postawić jednak też garaż wolnostojący/ budynek gospodarczy. Wolałbym poczekać teraz na tą decyzję która ma zostać wydana do końca marca. Czy później mogę zmienić warunki zabudowy, tak aby postawić garaż wolnostojący? jeżeli tak to za pomocą jakiego wniosku? i czy jeżeli zmiana warunków zabudowy nastąpi po 1 stycznia 2026 to czy warunki z automatu będą miały tylko 5 lat ważności? i jeszcze pytanie ile trwa sama zmiana warunków zabudowy (w internecie jest napisane miesiąc, ale aktualnie na warunki zabudowy w mojej gminy trzeba czekać 5 miesięcy, a teoretycznie mają na to 3 miesiące). Z góry dziękuję za informację :) 
    • Budowa, która powinna zakończyć się co najmniej 3 miesiące temu wciąż nie została skończona. Szef firmy budowlanej ciągle powtarza "nie nasza wina, skaczemy z budowy na budowę, są opóźnienia".   Jesteśmy w trakcie robót dachowych, które przez firmę budowlaną stale są przekładane. Do stanu surowego zamkniętego brakuje nam tylko/aż dachu. Ostatnio zaczął padać śnieg, a nocami słupki rtęci wskazują ujemną temperaturę. Czy może mieć to jakiś zły wpływ na więźbę dachową?
    • Komentarz dodany przez PornKup: Jestem przerażony. Oszuści podkładają papiery pod oczyszczalnie które nie istnieją i z problemem zostaje użytkownik który jest bogu ducha winny. nie dajcie się ludzie nabrać - trzeba żądać papierów i dopiero podejmować decyzje zakupu. modernizacja szamb to tylko wymiana na prawdziwe urzadzenie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...