Skocz do zawartości

Produkcja energii elektrycznej wiatrowej


Recommended Posts

Napisano
Czy produkcja energii elektrycznej wiatrowej fotowoltaicznej podlega jakimkolwiek przepisom prawnym i podatkowym jeśli jest na własny użytek?
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Dziś czytałem na rp.pl ciekawy artykuł dotyczący tego tematu:

Podatek od nieruchomości płacimy tylko od fundamentów i masztów, czyli części budowlanych urządzeń technicznych.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 lipca 2009 r. (II FSK 202/08).

Spółka prowadząca elektrownię wiatrową złożyła deklarację na podatek od nieruchomości. Uwzględniła w niej wartość tylko niektórych elementów siłowni wiatrowych, m.in. fundamentu i masztu, a pominęła wartość pozostałych elementów, tj. urządzeń technicznych zapewniających możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Organy podatkowe stwierdziły jednak, że siłownie wiatrowe stanowią funkcjonalną całość, na którą składają się obiekty budowlane (m.in. fundamenty, maszty) oraz urządzenia techniczne, związane z tymi obiektami, zapewniające możliwość ich wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem, np. połączenia energetyczne, gondole z umieszczonymi w nich urządzeniami oraz skrzydła. Wobec powyższego organy wydały dla spółki decyzję wymiarową, w której wysokość podatku została obliczona na podstawie wartości całego obiektu, wraz z urządzeniami technicznymi.

Spółka wniosła skargę do WSA, który przyznał jej rację. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że po nowelizacji art. 3 pkt 3 prawa budowlanego elektrownia wiatrowa nie jest budowlą, tylko urządzeniem technicznym. Za budowlę należy uznać jedynie części budowlane elektrowni jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną od tego wyroku, która została przez NSA oddalona. Zdaniem sądu obciążeniu podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podlegają jedynie części budowlane elektrowni wiatrowych jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Gdyby ustawodawca chciał, aby urządzenia techniczne, jakimi są elektrownie wiatrowe, były uważane za budowlę, to nie definiowałby jako budowli ich części budowlanych. Dla celów podatkowych budowla nie musi stanowić całości użytkowej, gdyż zgodnie z art. 3 pkt 3 prawa budowlanego budowlą mogą być także same części budowlane urządzeń technicznych.

http://www.rp.pl/artykul/8,355282_Elektrow...ie_budowla.html
Napisano
Cytat

Czy produkcja energii elektrycznej wiatrowej fotowoltaicznej podlega jakimkolwiek przepisom prawnym i podatkowym jeśli jest na własny użytek?


Urząd Skarbowy nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie.

Otrzymaliśmy odpowiedź od Krajowej Informacji Podatkowej: osoba prywatna, jak i przedsiębiorstwo nie ma obowiązku odprowadzać żadnego podatku od energii wyprodukowanej we własnym zakresie i spożytkowanej na własne potrzeby. Korzystanie z takiej energii nie powoduje zwiększenia dochodów, dlatego nie trzeba się z tej energii rozliczać.
Jest to oficjalne stanowisko Krajowej Informacji Podatkowej, ale nie znajdziemy tego w żadnej ustawie.
Napisano
Cytat

Urząd Skarbowy nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie.

Otrzymaliśmy odpowiedź od Krajowej Informacji Podatkowej: osoba prywatna, jak i przedsiębiorstwo nie ma obowiązku odprowadzać żadnego podatku od energii wyprodukowanej we własnym zakresie i spożytkowanej na własne potrzeby. Korzystanie z takiej energii nie powoduje zwiększenia dochodów, dlatego nie trzeba się z tej energii rozliczać.
Jest to oficjalne stanowisko Krajowej Informacji Podatkowej, ale nie znajdziemy tego w żadnej ustawie.


Jeśli nie ma tego w ustawie, to obowiązuje Konstytucja RP :
Cytat

Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

Napisano
HenoK, twoja wiara w polski system prawny jest godna podziwu, ale może prowadzić na manowce. Teoretycznie masz 100% racji. Trudno polemizować. Ale praktyka... praktyka jest niestety inna! Powoływanie się na Konstytucję RP, w czasie gdy wielu przedsiębiorców jest bez pardonu tłamszonych przez skarbówkę... to duży optymizm i wiara w prawo! Losy pana Kluski i jego firmy są najlepszą ilustracją problemu, o którym mówię. Niestety całe wieki (nie tylko komuna) ukształtowały przekonanie, że pan urzędnik może wszystko! Oczywiście bzdura i groza, ale... jakże realna!
Napisano
od kiedy skonczyły sie rzady Pana profesora to produkcja energi na własny uzytek to moze byc realizowana w jaki chce sie sposób czy elektrowni wiatrowej czyy fotoogniwa ,pod jednym warunkiem ze sąsiadom nie przeszkadza maszt od wiatraka czy jie przeszkadza komus panel na dachu i najwazniejsze ze ani jeden kilowat nie wyjdzie poza twoje gospodarstwo ,to by było na tyle nie pamietam ale sprawdze był jeszcze zapis przynajmniej 2 latat temu ze napiecie z wałsnego generatora nie moze byc takie same jak sieci (chodziło o zabezpieczenie zeby ie łaczyc sie z siecią ) ale nie wiem czy zostało to uregulowane
Napisano
Cytat

Intryguje mnie jakiego Pana profesoram masz na myśli? icon_smile.gif


tego co w latach 90 myslał ze reformuje a zrujnował a konsekwencje bedziemy jesze długo odczuwac
ale to juz niebezpiecznie wkraczamy w polityke i nam pozostańmy mysle ze juuz wiadomo o kogo chodzi
Napisano
Cytat

no bo ostatnio cos widze jego wiekszą aktywośc w TV


Właśnie! I znowu głosi te swoje mądrości. A my zwykli ludzie... nadajemy się, według niego, aby na nas trochę poeksperymentować icon_sad.gif
  • 2 miesiące temu...
Napisano
Cytat

Bo jak tak dobrze pomyśleć... Najpierw dom trzeba postawić, a na elektrownię, to już przeważnie kasy nie ma!


To oczywiste, ale poczytać warto. Może sie kiedyś przydać.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...