Skocz do zawartości

Płyty z włóknocementu


Recommended Posts

  • 4 lata temu...
Włóknocement

Zalety:

1) bardzo trwały

2) odporny na ogień ale nie ogniotrwaly (chroni ok. 1h od pożaru)

3) oszczędność energii – b. dobry izolator

4) arkusze z włóknocementu mogą być instalowane jako izolator dla płytek

5) łatwy w utrzymaniu (np. bez termitów, które nie oszczędzą drewna;>)

6) odporność na każde warunki pogodowe

7)tańszy od drewna, a posiada także naturalny wygląd

8)odporny na wilgoć i przesiąkanie płynów dlatego bardzo dobry pod płytki

9)różnorodność i estetyka – stwarza duże możliwości przy projektowaniu

10) stabilne wymiarowo


Wady:

1) ciężki ale kruchy więc trzeba uważać, żeby się nie złamał

2) konieczna maska podczas cięcia, gdyż pył jest toksyczny

3) trudniejszy w montażu

4) koszty robocizny większe


Ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi przeznaczonych specjalnie do cięcia włóknocementu. Odpowiednio dobrane narzędzia pozwolą uniknąć uszkodzeń materiału, przyspieszą pracę i pozwolą zaoszczędzić zdrowie i pieniądze icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem, że zamiast płyt g-k można używać płyt z włóknocementu. Chciałbym prosić o informacje o tym materiale.


Są to, płyty cementowe bądź płyty cementowo-wiórowe bez mała pięciokrotnie droższe od płyt FH2 (GKFI).
Na Polskim rynku dostępne są płyty AQUAPANEL i AQUAROC te płyty można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku ale tylko pierwsza z wymienionych ma wersję do montażu jako płyta podłogowa. Jest jeszcze płyta HYDRO ale ta jest tylko do zastosowań wewnątrz budynków.
I jeszcze AQUAPANEL można w niewielkim stopniu giąć, a AQUAROC jest impregnowany można bezpośrednio oklejać np. glazurą.
Gdzie można je stosować w domu? obudowy wanien, wnęk kabin prysznicowych, piwnicach, basenie itp. mokrych pomieszczeniach. Na zewnątrz jako podbitki i podsufitki.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Słyszałem, że zamiast płyt g-k można używać płyt z włóknocementu. Chciałbym prosić o informacje o tym materiale.




Płyty na bazie cementu świetnie sprawdzają się w łazienkach, kuchniach, pralniach ale także na fasadach, piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych. Są one odporne na wodę i ogień, a także są bardzo trwałe.
Dobrym przykładem tego typu produktów mogą być płyty cementowo-włóknowe fermacell:

- Powerpanel H2O - do pomieszczeń o dużej wilgotności zarówno na konstrukcje stalowe (profile) jak i drewniane (łaty).
- Powerpanel HD - na fasady i do konstrukcji przeciwpożarowych
- Powerpanel TE - do pomieszczeń wilgotnych typu łazienki, łaźnie, baseny, pomieszczenia zmywalne pod ciśnieniem) zamiast tradycyjnych wylewek.

Płyty ze spoiwem cementowym są bardzo stabilne i wytrzymałe. Świetnie sprawdzają się jako podłoże dla płytek ceramicznych, kamienia naturalnego lub innego sposobu wykańczania powierzchni. Dlatego w miejscach szczególnie narażonych na wodę lub ogień będą idealnym rozwiązaniem.
Link do komentarza
  • 8 lata temu...

Płyta cementowo-wiórowa – z czego i jak powstaje?Cement i drewno – to dwa najważniejsze składniki wykorzystywane do produkcji płyt cementowo-wiórowych. Udział poszczególnych surowców może być różny i waha się w granicach 20-25% dla cementu i 50-60% dla drewna (np. w postaci wiór z drzew iglastych) – pozostałą część stanowią natomiast dodatki. Co bardzo ważne, skład płyt cementowo-wiórowych jest naturalny, dzięki czemu są one wolne od szkodliwych substancji i uznawane za materiał ekologiczny, w pełni bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia.

Link do komentarza
38 minut temu, vlad1431 napisał:

Bo są ekologiczne. Mam taki barek w krakowskim Zoo i tam sprzedają misie "ekologiczne" czyli z recyklingu, są dwa razy droższe od tych tradycyjnych. Ludzie też się pytają czemu. 

 

Znaczy podatek od nazwy, bo "ekologiczności" w zasadzie sprawdzić nie sposób.

Zapytano kiedyś znawcę recyclingu z jakiego materiału należy używać toreb na zakupy. Odpowiedział, że ekologiczne są wszystkie jakie już mamy i nie musimy kupować następnej. 

Więc zbędnie kupowane misie nie mogą być ekologiczne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...