Skocz do zawartości

Dezynfekcja


Recommended Posts

Napisano
Słyszałem, że z rur centralnego odkurzania wydobywa się często nieprzyjemny zapach? To pewnie brak dezynfekcji... Ale jak te rury czyścić i dezynfekować?
Napisano
Jeśli odkurzacz centralny jest użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta, czyli w suchym środowisku, nie ma możliwości, aby wydobywał się nieprzyjemny zapach. Jeżeli do instalacji będziemy zasysać wodę lub inne płyny, możliwe jest, że miejscowo w połączeniu z brudem pojawi się błoto, na którym może się rozwijać pleśń.

Zasysane zanieczyszczenia poruszają się wewnątrz rur w ruchu wirowym z prędkością 80-100 km/h , co powoduje, że rury są polerowane od wewnątrz przez drobiny kurzu. Fakt ten sprawia, że rur samoczynnie są czyszczone. Należy zatem uważać jedynie, aby wilgoć nie przedostawała się do instalacji PCW, a na pewno nie będzie dochodził do nas nieprzyjemny zapach.
Napisano
Cytat

A co robić jeśli już coś mokrego się nam zassie?



Jak już wspomniałem wewnątrz instalacji zasysane zanieczyszczenia poruszają się z prędkością 80-100 km/h, wiec po zassaniu niewielkiej ilości wody nic się stać nie powinno, ponieważ dotrze do odkurzacza jako para wodna. Co innego, gdy nagminnie zasysamy płyny.

Rury czyszczą się same poprzez przepływ drobin piasku, który porusza się ruchem wirowym po wewnętrznych ściankach instalacji.

Są modele odkurzaczy dopasowane do odkurzania w wersji (sucho-mokro). Modele te mają szczelne obudowy silników, ale co z tego, jeżeli instalacja PCW jest taka sama. Nawet dziecko wie, że przez zmieszanie wody z piaskiem powstanie błoto. Dlatego proponuję stosować separatory płynów w przypadku, kiedy mamy zamiar zasysać jakąkolwiek ciecz.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Separator jest "dodatkowym" odkurzaczem napędzany z gniazda CO. Podpinamy go pod gniazdo i do niego wpinamy wąż. Filtruje wszystko, i do instalacji CO leci tylko powietrze. Separator po pracy czyścimy i nadaje się do ponownego użytku. Stosuje się go do czyszczenia - wody, popiołu, gruzu, gipsu, itp... To tak w skrócie.
  • 2 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

A mnie sprawa dezynfekcji instalacji centralnego odkurzania trochę jednak niepokoi.



Nie ma czym się niepokoić (tak jak raczej nie martwimy się rurami kanalizacyjnymi). Instalacja jest zamknięta z jednej strony odkurzaczem, z drugiej klapką gniazda więc nie ma jak z niej wydobywać się ewentualny zapach.

Jak napisał Comfortsystem warto i należy stosować separator, utrzyma to instalację w czystości.

Wilgoć jest bardzo szybko odparowywana poprzez przepływające powietrze, więc instalacja normalnie pracująca jest sucha wewnątrz.

  • 4 miesiące temu...
Napisano
użytkuję centralny odkurzacz trzeci rok i nic nie śmierdzi, wody ani popiołu czy też gipsu nie zasysam (wydaje mi się, że w normalnum domu takie substancje na podłodze nie występują), separatora nie mam, odkurzam też samochody, odkurzacz (BORYSOWSKI) sprawuje się bez zarzutu
Napisano
Cytat

Woda na podłodze? Moim zdaniem zdarza się, że występuje w normalnych domach. icon_smile.gif A wówczas (jeśli jest jej sporo) warto ją jakoś zebrać icon_smile.gif


Miska i szmata? icon_smile.gif
Napisano
Cytat

Gratuluję poczucia humoru! Ale twoje dowcipasy bywają lekuchno wkur... denerwujące!!!


Przesadzasz! Nie ma się o co wkur... denerwować!!!
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Są specjalne czyściki do systemów centralnego odkurzania.

Ale....

Tak jak pisał Comfortsystem - piach poruszając się ruchem wirowym sam czyści rury.

Jeśli chodzi o dezynfekcję to:

- można kupić specjalne tuby z czyścikami do każdego gniazda jedną po ok. 50 zł/szt.
- lub nasączyć gałgany np. spirytusem i przepuścić przez system

Uwaga - NIE nasączać rozcieńczalnikami reagującymi z PCV.


Do amatorów tezy o smrodku z rur icon_smile.gif .

Nie bardzo rozumiem o co chodzi, większość z nas do tej pory mieszkała w bloku a swój odkurzacz trzymała w szafie. W taki domowym odkurzaczu od brudu w worku dzieliła szafę tylko mała gumowa klapka, a w systemie CO są szczelne gniazda z uszczelkami dociskanymi przy pomocy sprężyny. Nie trzymamy ich tez ich w szafie. Proszę także nie kojarzyć tego systemu z zapachem z naszych zlewozmywaków gdzie na odcinku od kratki do syfonu jest gnijący osad i to pomimo używania różnej chemii. Ten system jest znacznie bardziej higieniczny od kanalizacji i mobilnych odkurzaczy.


Prosze także zwrócić uwagę że pozytywnie na ten temat wypowiadamy się nie tylko my dystrybutorzy ale także użytkownicy. Żadna z tych osób nie potwierdziła tezy i brzydkich zapachach.

Pozdrawiam
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...