Skocz do zawartości

Chciałbym do domu dobudować garaż. Jak to zrobić zgodnie z prawem?


Recommended Posts

mam działkę 900m kw jest podzielona na pół, ale nie jest to jeszcze zgłoszone oficjalnie do urzędu. W związku z tym, czy mogłabym postawić garaż 25m kw. bez zezwolenia na budowę, jeżeli na drugiej stoi dom, a oficjalnie jest to jednak jedna działka?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
A ja mam problem, ponieważ boczna ściana budynku mieszkalnego moich rodziów (oficyna parterowa)stoi na granicy posesji nowego sąsiada ( poprzedni sąsiad wyprowadził się po śmierci swojej ciotki do bloków do jej mieszkania ), który już od wczoraj dobudowuje sobie ścianę z zamiarem postawienia jakiegoś budynku, o którym nic konkretnego nie mówi. Najpierw miał być to warsztat samochodowy, po moim sprzeciwie i żądaniu prawnego uregulowania tej zamierzonej inwestycji mętnie tłumaczy, że dopiero w zimie postara się o pozwolenie, bo to trzeba długo czekać. Czyli najpierw budowa, a potem wniosek o pozwolenie na budowę? I co to będzie wybudowane? Chyba mam prawo wiedzieć, jako sąsiadka, co będzie za ścianą mieszkania moich rodziców. Może kurnik, a może warsztat z pilarkami, wiertarkami i spalinami samochodowymi...
Link do komentarza
Jesteśmy z mężem rolnikami,budujemy dom na naszej działce,która w planie zagospodarowania istnieje jako działka o oznaczeniu Mn,a problem w tym,ze nie możemy postawić garażu murowanego bez odrolnienia,ponieważ mamy dobre gleby,pytanie moje takie:Czy działka Mn może być działką pod zabudowe zagrodową,aha w planie nie ma żadnego zakazu,ale i nic nie jest ujęte czy to możliwe by ta działka była pod taką właśnie zabudowe?czy ktoś wie coś na ten temat???pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Jesteśmy z mężem rolnikami,budujemy dom na …..
Czy działka Mn może być działką pod zabudowe zagrodową,aha w planie nie ma żadnego zakazu,ale i nic nie jest ujęte czy to możliwe by ta działka była pod taką właśnie zabudowe?czy ktoś wie coś na ten temat???pozdrawiam



Problem tkwi gdzie indziej.
Zgodnie z obowiązującym prawem (Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych)
Cytat

Art. 2.
1. Gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są grunty:
3) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu;



Czyli z uwagi na fakt, że jesteście rolnikami nie musicie „odralniać” ziemi pod budynkiem mieszkalnym, ale w innym niż „służącym wyłącznie produkcji rolnej…” już tak.
Budynek zdefiniowany jako garaż raczej nie służy „wyłącznie ….”.

Wniosek z tego - a to już sami musicie wysnuć, bo mnie raczej nie wypada. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...