Skocz do zawartości

Listwy przeciwprzepięciowe


Recommended Posts

Większość tego co leży w sklepach to kompletny szmelc. Spora część, w ramach oszczędności ma nawet tylko 1-biegunowy łącznik. Jak producent ma odrobinę przyzwoitości to pisze wtedy po której stronie musi być koniecznie faza w gnieździe, by faktycznie odłączyć sprzęt spod napięcia. Dobra listwa to ogranicznik przepięć klasy D, działa b. szybko ale ma niewielką zdolność pochłaniania energii (ten parametr zawsze sprawdzaj). Jak zależy nam na ograniczeniu przepięć, to w instalacji (wcześniej) powinny być też ograniczniki B i C lub B+C (wtedy oba są w rozdzielnicy). Ale i one nie dają 100% zabezpieczenia.
Link do komentarza
W pewnym stopniu zabezpieczy ale raczej tylko przed niewielkimi przepięciami powstającymi w samej sieci. Przy uderzeniu pioruna w linię to już inna sprawa i nawet komplet zabezpieczeń nie daje pewności. A tak przy okazji to i przewód od podłączenia sieci powinien iść przez filtr przeciwprzepięciowy. Szczególnie jeżeli masz Internet przez sieć telefoniczną napowietrzną. Przy sieciach kablowych (w ziemi) zarówno elektroenergetycznych jak i telekom. zagrożenie jest dużo mniejsze.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Na śmierć o tym zapomniałem icon_sad.gif I obiecuję poprawę! Tym bardziej, ż widzę tu i nieścisłe informacje np. o "niewielkich przepięciach w lini telefonicznej", otóż potrafią byc bardzo duże, bo piorun może udeżyć równie dobrze w linię tel. jak i elektroenergetyczną... Tak samo nazwanie warystora układem elektronicznym to gruba przesada. Jak mnie skleroza nie dopadnie to jutro to uzupełnię - lepiej sprawdzić dane, niż brać je z głowy, bo pamięć jak widać coraz bardziej zawodna....
Link do komentarza
Na rynku zamieszanie jest spore. Listwy przeciwprzepięciowe są mieszane filtrującymi. Listwa przeciwprzepięciowa musi mieć określoną zdolność do pochłonięcia energii - zwykle 1-1,5 kJ Tu im więcej tym lepiej icon_smile.gif. Jeśli tego nie podano, to znaczy, że jest tylko filtrem przeciwzakłóceniowym.
Drugi parametr to maksymalny prąd impulsu - typowo 20-30 kA Tu też im więcej, tym lepiej.
Czas reeakcji - rzędu 25 ns Tym razem, im mniej tym lepiej icon_smile.gif
Tyle że te parametry trudno zweryfikować. W sklepie sprawdzcie czy listwa ma dwa łatwe do wymiany bezpieczniki topikowe. Zdarza się jeden w ramach oszczędności. Ale trzeba wtedy wkładać wtyczkę, tak by zabezpieczył " fazę" - żyła fazowa powinna być z lewej strony gniazda, ale bywa z tym różnie...
Dobrze, gdy listwa ma też gniazdo na kabel sieciowy/telefoniczny.
Bywają jeszcze wskaźniki poprawności uziemienia.
No i gniazdo w domu musi być z uziemieniem lub przynajmniej zerowaniem - z bolcem ochronnym. Bez niego, nie ma gdzie odprowadzić prądu. Zresztą tylko do takich gniazd wolno podłączać komputery - metalowa obudowa może znaleźć się pod napięciem.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Generalnie tak, choć nie jest to zalecane rozwiązanie - może obniżać skuteczność ochrony i lepiej unikać nadmiaru połączeń, szczególnie tak niepewnych jak gniazdo-wtyczka. No i pamiętaj, że jeśli sprzęt wymaga gniazda z bolcem ochronnym, to przedłużacz nie może być go pozbawiony.
Spotkałem się za to z dziwaczną sytuacją - producent notebooka wymagał by zasilacz podłączyć do gniazda z bolcem, a wtyczka nie miała styku ochronnego. Kompletna niekonsekwencja.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...