Skocz do zawartości

Walka z urzędnikami, co Wy na to?


Gość

Recommended Posts

Pragnę przedstawić problem bardziej urzędowo-biurokratyczny niż techniczny. Zapragnąłem posiadać obok swego domu własną oczyszczalnię. Wiele w tym zasługi „Budujemy Dom”, gdzie było w ostatnich latach mnóstwo na ten temat. Często były podkreślane ułatwienia prawne promujące takie rozwiązania. Naładowany wiedzą i ochotą, a także uzbrojony w talon rabatowy na 30% od producenta uzyskany na Targach Budowlanych w Łodzi udałem się firmy Wobet-Hydret, gdzie kupiłem oczyszczalnię, a właściwie jej elementy za niecałe 3 tyś. Zł. Pracownicy firmy dostarczyli mi ponadto wzory dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku w starostwie powiatowym w Zgierzu. Uprawniony architekt naniósł zmiany w istniejącym projekcie. I tu zaczęły się schody:

Po pierwsze: niby nie trzeba pozwolenia na budowę, ale w moim starostwie budowę oczyszczalni uważają za zmianę obowiązującego pozwolenia na szambo. Tak więc potrzebne jest nie „zgłoszenie”, ale „wniosek o zmianę obowiązującego pozwolenia”

Po drugie: niby oczyszczalnia jest typowa, ma atesty i certyfikaty, co potwierdzają dokumenty od producenta oczyszczalni, ale lepiej żeby ktoś o uprawnieniach wodno-kanalizacyjnych ją od nowa zaprojektował. W praktyce polegało by to na przerysowaniu prospektu od producenta.

Po trzecie: przepisy nie każą wykonywać szczegółowej ekspertyzy geologicznej i powinny wystarczyć dwa wykopy kontrolne, ale lepiej żeby zrobiła to pracownia badań geologicznych.

Po czwarte i piąte: opinia eksperta o składzie ścieków, nowa mapa do celów projektowych i jeszcze kilka innych drobiazgów. W efekcie koszt uzyskania pozwolenia byłby grubo większy od całego zakupu i montażu (potrafię większość rzeczy zrobić sam, jestem inżynierem, mam też kolegę pracującego w tej branży)

Podsumowanie: Zrezygnowałem, osadnik będzie służył za szambo do czasu budowy kanalizacji w ulicy lub aż urzędnicy zmądrzeją. Drenaż wykorzystałem do odprowadzenia deszczówki.

P.S. Pikanterii historii przeze mnie opowiedzianej dodaje kilka faktów. Otóż, jak się dowiedziałem od paru „współtowarzyszy niedoli budowlanej” w innych starostwach w okolicach Łodzi nie ma takich problemów. Dokumenty otrzymane za pośrednictwem producenta i wypełnione przez inwestora wystarczają np. w Brzezinach lub Pabianicach.
W ostatnim czasie dowiedziałem się, że jeśli ktoś złożył odwołanie do wojewody to ten uchyla decyzję zgierskich nadgorliwców i pozwolenie się otrzymuje. O co więc chodzi? A może jest tak, iż na budowie musza zarobić stada „sępów” w postaci projektantów (od przystawiania pieczątek), geodetów, rzeczoznawców itp.

I jeszcze jedno. W sąsiedniej gminie Ozorków wchodzącej w skład tego samego powiatu, uruchomiono program budowy oczyszczalni przydomowych za pieniądze z UE!!! Inwestor ponosi jedynie zryczałtowaną opłatę ok. 1500 zł. Resztę kosztów pokrywa gmina, ona też załatwia sprawy urzędowe. Czyli można, trzeba jednak, aby za biurkiem siedział człowiek a nie zbrojony beton.

Pozdrawiam i czekam na Państwa komentarze
Dariusz
Link do komentarza
Należało zrobić jak wielu robi. Zainstalowac bez zgłoszenia. Aparat administracyjny jest tak niedołęzny ,że NIGDY by sie nie dowiedzieli o budowie ( chyba ,że mamy usłużnego sąsiada - lub nie daj Boże zbudowałby by Pan oczyszczalnie na jego terenie - to wtedy schody). Tak mnie się zdarzyło ,że sąsiad budował basen już na moim terenie. zajęło 3 miesiące wstzrymać jego prace , a potem miał sparwe karną. (Winę zwalił na wykonawcę, chociąz dobrze wiedział co robi)
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Zgłoszenie ? Jest to kompletna bzdura.formalności załatwia się jak przy normalnym pozwoleniu na budowę.Sam się o tym przekonałem idąc do urzędu ,,zgłosić '' wybudowaną oczuszczalnie.Dostałem na wstępie litanie do spełnienia o której wspominałeś.Zbladłem bo moja oczyszczalnia już dawno funkcjonowała.Musiałem niestety skłamać .żę mam już ją zamontowaną bo kazali by mi ją wykopać.Udawałem,że załatwiam wszystkie formalności od początku.Ale tobie odradzam lepiej w tym kraju zaopatrzyć się w wąż strażacki i pompować ścieki gdzie się da.Wtedy wszyscy będą usatyswakcjonowani szczególnie środowisko.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jak i do wszelkiego novum w tym kraju urzędnicy podchodzą z dystansem
Lobby producentów załatwiło sobie uproszoną formę załatwiania formalności – zgłoszenie
Co jednak nie przeszkadza starostom powiatowym na żądanie pozwolenia na budowę
Gdyby był ktoś uparty – to by zmusił starostwo do napisania sprzeciwu, który by organ Ii instancji – wojewodą uchylił i przyjął zgłoszenie
Ale po co sobie na wsi robić pod górę
Nie jednas prawe będzie się jeszcze załatwiało w starostwie w architekturze, a smród odwołania pozostaje
Napisałem specjalnie smród = bo urzędnik nie lubi jak mu się wyższość udowadnia

[ Dodano: 30.01.2006, 18:14 ]
Odrębnym problemem jest liczenie 30 dni na wniesienie odwołania przez organ administracji architektoniczno – budowlanej
Znam starostwa, gdzie sprzeciw wysyła się prawie zawsze w przedostatnim dniu jak już inwestor ma załatwionego wykonawcę
Prace te trwają najczęściej kilka dni i okazuje, się sprzeciw otrzymuje już po realizacji zgłoszenia

Problem poważny to liczenie terminów w przypadku, gdy organ nałoży obowiązek uzupełnienia zgłoszenia
Co organ to inaczej liczą i do póki nie zostana ustalone odgórne wytyczne to tak dalej będzie
Link do komentarza
Urzędnik też człowiek??? Mam inne zdanie na ten temat.
Od maja ciągnie się nasza sprawa z oczyszczalnią. Do listy "zbetoniałych" urzędników dorzucam Pruszków i Warszawę. Nieznajomość prawa to podstawa ich działania. Jako podstawę prawną podają, że od rozsączalni do sąsiedniej działki musi być 30 m!!!! Gdzieś dzwonił dzwon, tylko nie wiadomo skąd. Napisaliśmy odwołanie do urzędu wojewódzkiego, ale tam nie czytali naszego pisma (w którym wyjaśniliśmy dokładnie sytuację przytaczając wszystkie przepisy) bo odpowiedzieli nam tymi samymi słowami co w powiecie. Dodam jeszcze, że w województwie sprawę "rozpatrywano" 6 miesięcy i po "wnikliwej" analizie przepisali słowa organu 1 instancji. Myśleliśmy, że w województwie siedzą mądrzejsi urzędnicy (urzędnik to nie człowiek). Sprawa trafia do Sądu Administracyjego, nie dajemy za wygraną!!!
Link do komentarza
Życzę powodzenia
Sprawa w sądzie administracyjnym potoczy się około 2 lat – ale za to może się czegoś urzędnicy nauczą
Bardzo często organy II instancji w swoich uzasadnieniach powołują się na wyroki sądowe
Mam nadzieję że za te kilkanaście miesięcy będą podawali wyrok w swojej sprawie
Link do komentarza
Ludzie. Czy wiecie, że produkując 10 m3 ścieków na miesiąc TO PO 15 LATACH MACIE ZAPCHANY DRENAŻ ?????????
Można wtedy odkopać, wyczyścić, umyć i przenieść w inne miejsce na działce. Warunek: trzeba mieć dużą działkę.
Link do komentarza
A czym się ten drenaż nby zapycha? Przecież osady stałe pozostają w osadniku, który co mniej więcej dwa lata trzeba opróżniać. Drenażem rozsączana jest prawie czysta woda. Chyba, że masz szambo podłączone do drenażu icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Porozmawiaj z fachowcami od zakładania takich oczyszczalni. To są ich słowa.
Druga sprawa, to mając "dziurawe" szambo jaki okres nie trzeba nic wypompowywać? Dwa, trzy lata i woda z szamba też pozapycha otwory. POWODZENIA
Link do komentarza
Między zbiornikiem a drenażem jest studaienka rozdzielająca z osadnikiem, który trzeba regularnie czyścić, żeby nie zapychał się drenaż. Poza tym raz na rok dobrze jest przepłukać drenaż
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Dziękuję "piotrze1969" za życzenia powodzenia, przydały się!!

Już miesiąc temu odbyła się rozprawa i muszę się pochwalić, że sprawę wygraliśmy. Sędzia nie tylko, że uchylił decyzję wojewody to podszedł rygorystyczniej i UNIEWAŻNIŁ decyzję starosty. Tak więc sprawy jakby nie było (tylko mój czas na pisanie pism zmarnowany) i przystępujemy do budowy icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Odpowiedź pierwsza -  jak piszesz na starych tematach to bywam. Odpowiedź na pytanie  drugie - nie nie robiłem iniekcji , a te w ścianach wręcz usuwałem . jeśli piszesz o iniekcjach w grunt za ścianą to spotkałem się z tym rozwiązaniem - ale nie robiłem . Odpowiedzi kolejne : Tak na chłopski rozum 1 - jako że iniekcję robisz w grunt to nie powinno to tworzyć interakcji z wcześniej zastosowaną chemią . Tak na chłopski rozum 2 - jeżeli cieknie to nie może być mega twardo bo cieknie czyli w tych miejscach glina musi być płynna . Tak na chłopski rozum 3 - rozumiem że już zrobiłeś jakieś rozpoznanie w dostępnej chemii i masz faworyta - czyli telefon do przedstawiciela regionalnego tej firmy - ściągnięcie go na obiekt i totolotek - będzie uczciwy czy tylko będzie chciał sprzedać .  Wiele razy kontaktowałem się z przedstawicielami regionalnymi różnych firm w zakresie chemii zabezpieczającej przed wodą i nie zostałem wsadzony na minę . jeżeli czegoś nie wiedzieli to otwarcie mówili że nie wiedzą  ( czyli metoda organoleptyczna w ograniczonym zakresie ) . Tak na chłopski rozum 4 - zadasz właściwe pytania dostaniesz właściwe odpowiedzi . W temacie pytań  jako że nie znam obiektu nie jestem w stanie pomóc . W temacie preparatów tego zakresu - brak wiedzy i doświadczenia czyli nie pomogę.   Nie mniej jednak nie  święci garnki lepią czyli życzę powodzenia
    • Jak tu czasami jeszcze bywasz Panie kolego, to zapytanie mam czy robiłeś kiedyś iniękcję? Odkopałem to co wyżej, bo tak naprawdę niewiele, ale woda się sączy, a docelowo jak mam kłaść wylewkę, to chciałbym zlikwidować to sączenie. Są trzy miejsca gdzie ta woda się sączy i przyszło mi już jakiś czas temu do głowy, żeby zrobić w tych miejscach iniękcję. Tylko pytanie, czy zadziała to w glinie? Jest tam mega twardo, także tylko ostry kilof to ruszy, więc może zadziała. Teraz pytanie czy jakiś preparat polecasz, albo ktoś mógłby polecić coś, z czym miał już do czynienia? Albo słyszał, że ktoś to czy tamto stosował? Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Jeśli ściana między mieszkaniami jest nośna, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wykonanie projektu przez inżyniera budowlanego. W przypadku ściany działowej wystarczy zgłoszenie do starostwa. Typ ściany można sprawdzić w dokumentacji technicznej budynku lub konsultując się z konstruktorem.  
    • Samo kupienie typowych rozwieranych drzwi łazienkowych 60 cm to żaden problem. Nie trzeba ich robić na wymiar są w ofercie nawet marketów budowlanych.  Takie wąskie drzwi łazienkowe są dość często w starych mieszkaniach. Sam kiedyś takie miałem w mieszkaniu z końca lat 60-tych. problemem mogą być natomiast minimalnie różniące się zawiasy w takich starych ościeżnicach. Rozstaw jest ten sam co obecnie. Ale zawiasy są minimalnie bliżej ościeżnicy. Nie mają przy tym regulacji. Ja swoje musiałem odciąć i zastąpić nowymi, przykręconymi na podkładce. 
    • Szczególnie jak się chce sikać, a zapinka się zablokowała.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...