Skocz do zawartości

Co to za drzewo?


Recommended Posts

Napisano
  Cytat

Witam Serdecznie !
Jest to mój pierwszy post, z reguły więcej czytam niż piszę - ale mam problem spodobały Nam się te drzewka nawet mamy je na Naszej działce, ale nie wiem co to jest czy ktoś wie coś na temat co to jest ? Będę bardzo wdzięczny.
Załącznik [attachment=2101:21273363_obraz_007.jpg]
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/-ieCwm...feat=directlink

Rozwiń  

Witam,
Tak, te drzewa--a wlasciwie wysokie krzaki bo do takich sie zaliczaja, to SUMAK, po lacinie z rodziny RHUS. Sa takze rozne gatunki tej rodziny--niektore trujace, po lacinie ten gatunek to VERMIX-- wywolujace silne swedzenie skory. Czyli moze byc Sumak Vemix i Sumak zwykly. Jesli te ktore macie sa "normalne"-zwykle ogrodowe sumaki to w porzadku. Sa bardzo dekoracyjne a na dodatek sa jadalne--czyli ich owoce--ciemno bordowe kiscie malych jagod-na jesieni z ktorych robi sie sok. Trujacy sumak ma jasne kiscie jagod. Trzeba poczekac az beda mialy owoce--gdyz liscie obydwu gatunkow sa takie same w kolorze i wygladzie. Na pocieszenie trujacy sumak wystepuje bardzo, bardzo, bardzo rzadko w Polsce!!. Tu gdzie mieszkam w USA ,przewaznie rosnie w poludniowo-wschodniej czesci -czyli tam gdzie jest goraco i wilgotno. Mam zwykly sumak u mnie na farmie--bardzo dekoracyjny!!!. Jest tego pelno!!. Nawet trzeba uwazac bo dosc dobrze sie rozprzestrzenia!!!. Nie wiem niestety jak bedzie nazwa po polsku. Sluze innymi radami ogrodniczymi. Pozdrawiam, Ela.
Napisano
To jest sumek octowiec, odstrasza komary, a żeńskie odmiany wydają owoce w postaci kiści drobnych owocników, z których można zrobić coś w rodzaju octu winnego, z tego co wiem u nas nie ma odmian trujących, albo są wielką rzadkością. Sumaki szybko rosną i łatwo się rozsiewają, przyjmują się też prawie na każdej glebie, też takiego chcę posadzić u siebie koło tarasu, żeby komary nas nie jadły.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
A czy jest takie drzewo, które nazywa się grujecznik, tzn. czy to jest fachowa nazwa tej rośliny?

Czy to prawda, że jego liście pachną jak piernik?
Napisano
ostrożnie z sumakiem: jego system korzeniowy jest bardzo rozległy i bardzo płytki, dlatego możesz się spodziewać licznego przychówku (niekoniecznie pożądanego) i jest bardzo pazerny na wodę - mało która roślina ma szansę na rozwój w cieniu sumaka

pozdrawiam, ekos
Napisano
...co do sumaka, to rzeczywiście trzeba uważać!!!!! Choć wygląda świetnie, egzotycznie, to bardzo łatwo się rozprzestrzenia i zapewniam, że łatwo może się znudzić...kiedy na działce pojawi się więcej takich drzewek (z siewek).

Kiedyś miałem z nim problem, bo nawet tego wyrwać nie mogłem... trzeba było pryskać silnym środkiem roślinobójczym...
Napisano
Sumak octowiec 'Dissecta' to odmiana sumaka, która wygląda jeszcze bardziej egzotycznie icon_smile.gif
Liście tej odmiany są powcinane i to bardzo efektownie wygląda!!!

To drzewko dorasta do 3-4 m wysokości. Można uprawiać go także w dużych donicach ogrodowych. Liście przebarwają się jesienią na pomarańczowo.
Napisano
  Cytat

Sumak octowiec 'Dissecta' to odmiana sumaka, która wygląda jeszcze bardziej egzotycznie icon_smile.gif
Liście tej odmiany są powcinane i to bardzo efektownie wygląda!!!

To drzewko dorasta do 3-4 m wysokości. Można uprawiać go także w dużych donicach ogrodowych. Liście przebarwają się jesienią na pomarańczowo.

Rozwiń  



A na jakim stanowisku może rosnąć to egzotyczne drzewko???
Napisano
Dokładnie, sumak w odmianie 'Dissecta' ma bardzo niewielkie wymagania co do gleby (podonie jak sumak octowiec w formie podstawowej).

Może rosnąć na pełnym słońcu i w półcieniu.

Cechą charakterystyczną tej odmiany jest jeszcze to, że pień drzewka jest zwykle nieco przechylony na bok...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...