Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

ELEKTRO

Uczestnik
 • Posty

  21
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez ELEKTRO

 1. Najważniejsze etapy montażu oczka wodnego z gotowej formy: 1. Wykonanie wykopu (musi być trochę większy, niż sama forma, aby po ustawieniu jej była możliwość obsypania jej ziemią) i usunięcie z niego kamieni, korzeni czy śmieci (chodzi o wszelkie elementy o ostrych krawędziach). 2. Wsypanie na dno wykopu piasku (warstwa o grub. 10 cm). Można zamiast niego dać kilka warstw grubej folii lub matę odporną na wilgoć. 3. Umieszczenie w wykopie formy i wypoziomowanie jej (po napełnieniu formy wodą do 1/3 jej wysokości). 4. Obsypanie formy ziemią (nie powinno w niej być ostrych elementów, mogących u
 2. Rzeczywiście kamień na brzegu oczka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, kamień i np. żwir.
 3. Można zrobić np. mało wyeksponowane obrzeże stawu, poprzez podłożenie pod folię (na krawędzi zbiornika) kawałków drewna lub obrzeży betonowych. Chodzi o to, by owinąć wokół nich folię, ponieważ musi być naprężona, a nie luźna. Potem można obsadzić brzeg roślinnością. Jeśli jako wykończenie brzegów oczka nie za bardzo podoba Ci się popularny kamień polny, można eksperymentować wykorzystując do tego celu np. łamańce z piaskowca lub inne, ciekawe kamienie.
 4. Można zrobić to tak: 1. Najpierw wykop (i dokładne usunięcie kamieni, korzeni i perzu). 2. Następnie na dno trzeba wsypać warstwę piasku (10 cm grub. warstwy) i wzmocnić dno matami (geomembraną lub kilkoma warstwami folii). 3. Rozłożenie foli (może być konieczność połączenia jej brytów). Wyliczając powierzchnię potrzebnej folii (przed zakupem) trzeba pamiętać, by uwzględnić też boczną powierzchnię zbiornika - wymiary półek itp. Następnie układamy folię w wykopie – bez fałd. Zapas folii na brzegach zbiornika przyciskamy dużymi kamieniami. 4. Powoli nalewamy wodę, sprawdzając czy wykładzi
 5. Geomata bentonitowa też sprzedawana jest w rolkach (4,5x2 m). Geomatę układa się na dnie zbiornika. Potem nawadnia się ją przez 3 dni - wlewając 10 l wody na metr kwadratowy zbiornika. Znajdujący się w macie bentonit uaktywni się pod wpływem wody i skutecznie uszczelni oczko wodne.
 6. EPDM mozna kupic z beli o szerokości 170-760 cm. Można też zamówić ją pod wymiar (u producenta). Można łączyć poszczególne kawałki zgrzewając je lub sklejac dwustronnie klejącą taśmą samowulkanizującą.
 7. Geomembrana EPDM - to fachowo: etyleno-propyleno-dienowy monomer. Jest bardzo trwała (trwałość: ok. 50 lat; jest mrozoodporna, odporna na promienie UV oraz przebicie przez korzenie roślin, dlatego nie trzeba kłaść pod nią włókniny) i elastyczna (oczko wodne można budować nawet zimą). Geomata bentonitowa - składa się z warstwy bentonitu sodowego, umieszczonej między dwiema warstwami geowłókniny polipropylenowej. Wykładzina ta ma grubość ok. 6 mm, jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
 8. Do budowy oczka z folii mozesz uzyć różnych jej rodzajów: - folia polietylenowa (PE), - folia z PVC, - geomembrana z syntetycznego kauczuku (EPDM), - geomembrana z etyleno-kopolimeru (ECB), - geomata bentonitowa. Materiały te mają różne własciwości...
 9. Właśnie, krawężniki czy obrzeża, jaka właściwie jest różnica między nimi?
 10. W kloszu lampy jest małe ogniwo fotoelektryczne, które ładuje się w dzień. Niektóre lampy oprócz ogniwa mają akumulatorki. Źródłem światła jest zwykle dioda LED (jej żywotność to ok. 100 000 godzin). Mogą być to też świetlówki fluorescencyjne (np. o mocy 4 W). Oprawy lamp są wykonywane z aluminium lub tworzywa.
 11. Dokładnie! Światła potrzebują niewiele, bo i mało go dają, ale chodzi przecież o nastrój i klimat
 12. Najbardziej popularne lampy ogrodowe umieszczone są właśnie na szpilkach przeznaczonych do wbicia w ziemię. Ale są też kinkiety, które montuje się do ściany budynku. A jeszcze innym rodzajem lamp słonecznych są lampy pływające (tzw. znicze) z kloszami otwartymi u góry. Piękne ozdoby każdego ogrodu Pozdrawiam serdecznie
 13. ...co do sumaka, to rzeczywiście trzeba uważać!!!!! Choć wygląda świetnie, egzotycznie, to bardzo łatwo się rozprzestrzenia i zapewniam, że łatwo może się znudzić...kiedy na działce pojawi się więcej takich drzewek (z siewek). Kiedyś miałem z nim problem, bo nawet tego wyrwać nie mogłem... trzeba było pryskać silnym środkiem roślinobójczym...
 14. A czy jest takie drzewo, które nazywa się grujecznik, tzn. czy to jest fachowa nazwa tej rośliny? Czy to prawda, że jego liście pachną jak piernik?
 15. racja!!! w sumie dobrze to podsumowałeś
 16. Nalot roślinny można wyczyścić za pomocą mydła, detergentów czy past do czyszczenia (ale należy unikać silnych preparatów chemicznych) - sprawdza się to przynajmniej w przypadku piaskowca na ścieżkach w ogrodzie. W ostateczności opryskuje się kostkę środkami roślinobójczymi, a po kilku dniach usuwa uschnięte szczątki roślinne. (Kostka chłonie i oddaje wilgoć, dlatego obrasta wykwitami i mchem.) Pozdrawiam!!!
 17. Sam będziesz robił tą altanę??? Producenci oferują gotowe altanki - jeśli zdecydowałbyś się na takie rozwiązanie (kupienie gotowego produktu) nie musiałbyś się martwić o wytrzymałość konstrukcji. Myślę, że spokojnie wybierzesz jakiś odpowiedni dla Ciebie model: z ażurami i jednocześnie z dachem pokrytym strzechą. (Dachy altan kryje się najczęściej gontem drewnianym lub bitumicznym albo strzechą, lecz w tym ostatnim przypadku rzeczywiście wymaga to zastosowania mocniejszej konstrukcji nośnej.)
 18. W jakim miesiącu pojawiają się te uporczywe meszki? Bo u mnie na działce chyba powoli się już pojawiają...
 19. Wiadomo, że naturalne zbiorniki wodne są większe, ale nie zawsze jest możliwość zbudowania dużego oczka i nie zawsze jest na to miejsce na działce (a nie warto odmawiać sobie tej przyjemności); najważniejsze, żeby oczko było dobrze wpisane w otoczenie, w roślinność i żeby pasowało do ogrodu.
 20. Oczko z plastikowej formy to rzeczywiście najprostszy sposób na wodę w ogrodzie. Poza tym formy te są dosyć trwałe. Wytrzymują warunki pogodowe latem i zimą. A oprócz tego wytrzymują też przerost korzeni roślin (tzn. są odporne na przerastanie korzeni). Wytrzymałość tę zawdzięczają materiałowi, z którego są wykonane. Jest to utwardzone tworzywo sztuczne - gruby polietylen lub z żywice poliestrowe (wzmocnione włóknem szklanym). Kasiu, oczko z gotowej formy może bardzo ładnie wyglądać. Formy dostępne są bowiem w wielu kształtach, a także rozmiarach. Wystarczy wybrać ocś odpowiedniego dla nas
 21. jak na moje oko to kredyty byly moco naciagane. przeciez doradcy finansowi zyja z prowizji od udzielonego kredytu. to dlatego ludzie nie moga splacic swoich kredytow. coz, zostaje mozliwosc sprzedania swojego zbyt duzego domu, czy mieszkania. tylko czy znajdzie sie ktos kto je teraz kupi?
×
×
 • Utwórz nowe...