Skocz do zawartości

pozwolenie na budowę


Recommended Posts

Napisano
Mam kilka pytań związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Chodzi tu o to, że architekt ma inną wersję a urzędnik inną. W starostwie kazali mi uzupełnić dokumenty i dali listę 4 punktów. Działka jest na wsi, jest plan Zagosp. przestrz., a działka jest przeznaczona w całości pod zabudowę jednorodzinną.

1. narysować na mapce projektowaną zieleń wysoką

architekt w opisie pisze min., że zieleni się nie projektuje, więc nie ma co rysować. Urzędnik upiera się ,że projektowanie zieleni wysokiej i niskiej jest obowiązkowe. Ma prawo nas zmusić do tego? pod rygorem wydania decyzji odmownej?

Czytałam przepis na który powołuje się urzęnik(dz. ust. 120 poz 1133) i wg mnie architekt ma rację. jest tam w rozdz. 3 p.4 dotyczący części opisowej projektu budowlanego że taką zieleń projektuje się jeżeli tego wymaga plan zag/ przest. czyli będzie to dotyczyć projektów urbanistycznych - osiedli, parków , a nie zwykłej działki budowlanej. Jak można kogoś zmuszać do posadzenia sobie krzaków i drzew.

2. kolejną sprawą jest odległość 4 m budynku gospodarczego (konstrukcja szkieletowa) od granicy działki zabudowanej. par. 271ust. 1 i 2, 272 ust.1

wg architekta powołanie się na ten przepis jest bezzasadne, ponieważ dotyczy on działki niezabudowanej.
to jedno, a drugie to konstrukcja ściany szkieletowej jest uznawana za ścianę nie palną ponieważ jest obita płytami OSB i płytami KG, wypełniona wełną mineralną. Odległość domu sąsiada od naszego budynku wynosi 3o m, więc nawet jakby budynek był postawiony z papieru to i tak normy bezpiecznych odległości są spełnione ponad 2 krotnie.


3 żeby dorysować tą zieleń i zaprojektować ją w opisie architekt może nie zdążyć w wyznaczonym przez urząd terminie (każdy jest gdzie indziej ja, architekt i starostwo) stwierdziłam, że ewentualnie zawieszę postępowanie na te kilka brakujące dni. To dowiedziałam się, że nie mam takiego prawa i wtedy od razu decyzja będzie odmowna .

Przecież każde postępowanie administracyjne mam prawo zawiesić, żeby nie liczyć tych urzędowych 65 dni od początku.


Czy w takiej sytuacji jest jaką instancja odwoławcza? A może we wszystkich tych trzech punktach urzędnik ma rację?



Zapomniałam dodać te 65 dni minie 14 lutego, a mnie szczerze mówiąc czas nagli
Napisano
ad 1. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zaprojektowanie zieleni to architekt powinien to zrobić z uwzględnieniem istniejącego zadrzewienia.

ad 2. Wymóg zachowania min. 4 m odległości od granicy działki nie jest związany jedynie z przepisami. p.poż., ale również z tzw. strefą oddziaływania - sąsiad może będzie chciał postawić coś bliżej granicy a istniejący już budynek ograniczy dowolność jego lokalizacji.

ad 3. Zawieszenie postępowania adm. może nastąpić jedynie ze względów formalnych - wymóg uzupełnienia dokumentów, uzyskanie opinii - i decyduje o tym urząd. W przypadku nie złożenia dokumentów uzupełniających w wyznaczonym terminie urząd wydaje decyzje od której można się odwołać, ewentualnie złożyć nowy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.
Napisano
Architekt ma g... do gadania, jak jest zapis w planie to ma się do niego stosować i koniec, jak nie to się zmienia architekta.

Do kiedy masz termin uzupełnienia braków, bo o tym nie piszesz. U mnie architekt jak trzeba to takie rzeczy w 2 dni załatwia.

Zastanawia mnie to że twój budynek jest 3 m od budynku sąsiada - jakim cudem ?

Na resztę odpowiedziała Redakcja.
Napisano
Cytat

Architekt ma g... do gadania, jak jest zapis w planie to ma się do niego stosować i koniec, jak nie to się zmienia architekta.

Do kiedy masz termin uzupełnienia braków, bo o tym nie piszesz. U mnie architekt jak trzeba to takie rzeczy w 2 dni załatwia.

Zastanawia mnie to że twój budynek jest 3 m od budynku sąsiada - jakim cudem ?

Na resztę odpowiedziała Redakcja.






oddaję uzupełnione dokumenty 2.II, a odległość mojego budynku gospodarczego od domu sąsiada to 30,5 m (widocznie zjadłam "zero" icon_smile.gif). mój budynek do granicy 4 m, i od granicy do domu sąsiada 26,5m

co do zieleni to plan nic nie przewiduje, a na mojej działce nie ma zieleni wysokiej czy niskiej, jest tylko trawa icon_smile.gif

Mam nadzieję, że będzie ok.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...