Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Aukcja prac dzieci z Ogniska Marymont!!! Czytaj więcej... ×
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować dom w zabudowie siedliskowej?

Recommended Posts

Gość majewa
bardzo proszę o przedstawienie przez eksperta podstawy prawnej na podstawie której twierdzi że aby być uznznym za rolnika wystarczy posiadać powyżej 1 ha i mieć wykształcenie. Tak się składa że jestem posiadaczem gruntów rolnych o pow. 1,43 ha i posiadam wykształcenie wyższe i właśnie odmówiono mi wydania warunków zabudowy zagrodowej z uwagi na fakt że nie jestem rolnikiem. Zażądano ode mnie dowodów w postaci numeru ubezpieczenia KRUS oraz zaświadczenia że pracowałem na gospodarstwie od 5 lat. Niestety ustawy które aktualnie przegladam ( ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawa o ustroju rolnym) wprawdzie nic nie mówią o numerze KRUS , ale mówią o konieczności 5 letniej praktyki w gospodarstwie ( choć nie jest uściślone czy obowiązek posiadania wykształcenia teoretycznego i praktyki są wymagane wspólnie czy też wymóg dotyczy przynajmniej jednego z nich) , oraz o wielkości gospodarstwa na poziomie średniej dla danej gminy , która na ogół znacznie przekracza 1 ha.
Z góry dziękuję za rzetelną odpowiedź w tej kwestii popartą artykułami właściwych ustaw.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jasno określa, kto w rozumieniu praw jest rolnikiem indywidualnym (w tym przypadku wystarczy odpowiednie wykształcenie), ale również warunek zamieszkiwania na terenie gminy na której znajduje się nieruchomość rolna jak i osobistego prowadzenia gospodarstwa.

W kwestii minimalnej powierzchni przyjmowanej jako średnia dla danej gminy, wymóg ten dotyczy zabudowy nie spełniającej warunków dostępu do drogi i mediów.

Gość Robert
Rozumiem, ze jesli posiadam wyzsze wyksztalcenie (nie rolnicze) i zamieszkuje na terenie gminy w ktorej lezy gospodarstwo rolne (ok.1,5ha) ktore chce nabyc to z mocy ustawy zostane rolnikiem indywidualnym?Mowiac inaczej, czy moge kupic takie gospodarstwo bez udzialu ANR i czy moge bez pozwolenia rozbudowac istniejacy tam budynek mieszkalno-inwentarski?

Kupić grunty rolne może każdy, z tym że prawo pierwokupu ma ANR. Natomiast inną kwestią jest możliwość budowy, bo to zależy od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z pewnością nie można rozbudowywać istniejących budynków bez uzyskania pozwolenia na budowę.

Gość Marysia
Czyli jeżeli nie mam wykształcenia wyższego rolniczego, lub jeśli chcę kupić działkę mniejszą niż 1ha(w ofercie jest zaznaczona jako rolna), to i tak nic na niej nie postawię bez przekwalifikowania jej na rolną??

Cytat

Czyli jeżeli nie mam wykształcenia wyższego rolniczego, lub jeśli chcę kupić działkę mniejszą niż 1ha(w ofercie jest zaznaczona jako rolna), to i tak nic na niej nie postawię bez przekwalifikowania jej na rolną??

Do uzyskania statusu rolnika nie trzeba mieć wykształcenia wyższego rolniczego tylko przynajmniej średnie lub odpowiednie przygotowanie rolnicze.

W kwestii możliwości budowy zależy to przede wszystkim od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, klasy gruntu , lokalizacji (na terenach miast gruntów nie trzeba odralniać). O możliwościach zabudowy konkretnej działki najlepiej zasięgnąć informacji w urzędzie gminy.

Gość Jan
Witam. Czy brak konieczności odralniania gruntu na terenie miasta oznacza jednocześnie, że nie ma potrzeby występowania o wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej?

Cytat

Witam. Czy brak konieczności odralniania gruntu na terenie miasta oznacza jednocześnie, że nie ma potrzeby występowania o wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej?

Odrolnienie to popularne określenie wyłączenia gruntu z produkcji rolnej.

Gość shadow
Witam.Chce nabyc grunt rolny zeby zostac rolnikiem mam ukonczona zawodowke ogrodnicza,i jezeli nabede grunt powyzej 1ha mam zamiar go zalesic i chodowac konia krowe kozy i kury.czy w tym przypadku mam szanse zeby zostac rolnikiem i zabudowac dzialke zabudowa wg prawa zagospodarowania ale jako rolnik?Zadnej innej ziemi nie posiadam ani nie pracowalam w gospodarstwie.Pozdrawiam

Gość robcji_40
Mam zamiar kupić 30 ar pole i zamierzam tam stworzyć rozsadę krzewów ogrodowych i teraz mam pytanie ,czy będę mógł tak postawić altankę , czy też mały domek?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować