Skocz do zawartości

Wrzos w ogrodzie


Bryskin

Recommended Posts

Cytat

Lubie krajobrazy brytyjskie z ciągnącymi się po horyzont płachtami wrzosowisk. I tak sobie myślę czy nie dało by się przeszczepić choć trochę z tego klimatu i mieć w ogrodzie namiastkę Walii czy Szkocji. Tylko jak to zrobić? Jak pielęgnować jak i kiedy sadzić. I czy przetrwa?



Najlepiej wrzosy posadzić na stałe na słonecznej, osłoniętej od wiatru rabacie o kwaśnej glebie.Wiosną trzeba je troszkę "dokarmić" nawozem dla azalii i rododendronów.Sadź je w grupach minimum 10-15 sztuk z odmiany, w odległości 20-30 cm od siebie.Jeżeli chodzi o przetrwanie, to trzeba je przykryć na zimę np.gałązkami roślin iglastych.
Link do komentarza
Wrzos (Calluna) to wieloletnia, zimozielona krzewinka, pospolicie występująca na terenie całego kraju, o igiełkowatych liściach i drobnych, dzwonkowatych kwiatach. Naturalnie występuje w lasach, i na polanach. Preferuje stanowisko słoneczne, glebę kwaśną, lekką i ubogą. Odmiany ozdobne różnią się stopniem mrozoodporności, mają kwiaty pełne lub pojedyncze, o zróżnicowanych kolorach (białe, pomarańczowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe), a niektóre także żółte lub szarozielone liście. W przypadku odmian pączkowych, kwiaty pozostają w pąku, ale do mrozów nie tracą wyrazistej barwy. Wrzos sadzony jest również w ogrodach, a ponadto wykazuje właściwości lecznicze.

Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
Wysokość: 0,2-0,8 m
Kwiaty: białe, pomarańczowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe, drobne, dzwonkowate (kwitnienie: VII- X)
Gleba: kwaśna, lekka, uboga
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: skalniak, obwódki, wrzosowiska, roślina okrywowa, sadzona w grupie
Dekoracyjność: kwiaty, zimozielone ulistnienie
Trwałość liści: zimozielone
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...