Skocz do zawartości

opłata za utrzymanie przyłącza eN


Recommended Posts

Napisano

Witajcie. ze względu na to że chyba jednak musze się wstrzymać chwilowo z inwestycją budowlaną  ale nie chcę wstrzymywać wykonania przyłącza eN bo i tak się na to długo czeka. Mam pytanie. Ile tak na prawdę kosztuje faktycznie takie przyłącze które PGE wykona. Tzn. Ile mnie to może kosztować jeżeli podpisze umowę na odbiór prądu a nie będę go pobierał ?

 

Chcę żeby PGE wykonało przyłącze według swojego harmonogramu a ja z budową chcę ruszyć za 2 lata. I chcę żeby przyłącze było gotowe zanim rozpocznę budowę. Ile kosztuje utrzymanie takie przyłącza z któe nie będę kożystał  ?

 

Co do samego wykonania przyłącza to wiem że jest to liczone na metry(do 200, i ponad 200) sama budowa przyłącza wiem ile będzie mnie kosztowała. Chodzi o to ile będę później płacił miesięcznie już po montażu licznika. ?

Planowane przyłącze 33KW.

Napisano
34 minuty temu, Karolok napisał:

 Planowane przyłącze 33KW.

 

33 kW? A po co Ci aż tyle?

 

Koszty, jeśli będziesz miał taryfę budowlaną C11 będą spore. Dokładna suma ryczałtu jest na stronach Twojego dystrybutora - nie podajesz kto to jest. Ale to będzie grubo ponad tysiąc rocznie. 

Dlatego radzę wnioskować o taryfę G11, jednak do tego musisz mieć na działce jakąś szopkę chociaż. Jak to prawnie załatwić znajdziesz tu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654.html

Wątek długi, ale radzę poczytać, bo to z życia wzięte, czyli niemal bezpłatne porady prawne.

Napisano

Dystrybutor to PGE. 

 

 

33 kW? A po co Ci aż tyle?

Sorry ale nie napisałem na początku. Nie sądziłem że to ma znaczenie. Inwestycja to nie dom jednorodzinny tylko budynek do produkcji rolnej. Infrastruktura wewnątrz potrzebuje takiej mocy. 

 

Też się zastanawiam czy nie lepiej teraz wystąpić o przyłącze mniejszej mocy np 7-10KW a potem jak już odbiorę budynek to zmienić umowę na te moje 33KW?

To też może obniżyć koszty utrzymania takie przyłącza zanim zacznę z niego korzystać?

Napisano
47 minut temu, Karolok napisał:

Sorry ale nie napisałem na początku. Nie sądziłem że to ma znaczenie. Inwestycja to nie dom jednorodzinny tylko budynek do produkcji rolnej. Infrastruktura wewnątrz potrzebuje takiej mocy. 

 

To sprawę wyjaśnia, ale i komplikuje. Bo oznacza, że Tobie w ogóle taryfa G11 na tej działce nie przysługuje. 

Napisano
1 godzinę temu, Karolok napisał:

budynek do produkcji rolnej.

Taryfa C

Jest przeznaczona dla małych i średnich firm, jak również gospodarstw rolnych 

Wybór odpowiedniej taryfy zależy od działalności rolniczej. 

W umowie określana jest moc umowna, która decyduje o rodzaju grupy taryfowej. 

Napisano

Poprawcie mnie jeżeli zrozumiałem źle:

Wybór odpowiedniej taryfy zależy od działalności rolniczej. 

W umowie określana jest moc umowna, która decyduje o rodzaju grupy taryfowej. 

Czyli w zależności od tego o ile KW zawnioskuję to od tego będzie zależało czy dostanę C11 czy G11 ?

Napisano

Bardzo dobry film.

Z tego co zrozumiałem, to lepiej by było wystąpić na razie o przyłącze niskiej mocy(7-10KW). A we wniosku napisać że to ma być tylko zasilanie do bramy przesuwanej. Bo na cokolwiek innego mogą mi zaproponować C11. 

I w ten sposób mogę odkładać inwestycję ile mi potrzeba beż obawy o wysokie opłaty stałe.

 

Jeżeli dostanę G11, to mógłbym z niej zasilać bramę i ewentualnie budowę inwestycji. 

A w momencie wykonania inwestycji musiałbym podłączyć się pod ten licznik i przejść na C11.

 

Poprawnie ?

Napisano
3 godziny temu, Karolok napisał:

 Poprawnie ?

 

Mniej więcej. Jednak jeśli teren nie jest przeznaczony pod budownictwo mieszkalne, to co im powiesz? Taryfy z grupy G są przeznaczone na potrzeby bytowe ludzi. I chociaż to pojęcie da się interpretować dość szeroko, to energetyka ma przecież organy kontrolne i nie wszystkie paragrafy da się obejść.  Jest tam w ogóle sieć elektryczna dla prywatnych odbiorców?

Napisano

Jeżeli chodzi o przeznaczenie działki to jak najbardziej z PZT mojej gminy wynika że w pasie 100 od drogi mogę budować dom jednorodzinny. 

Z sąsiadami może nie mam jakiejś gęstej zabudowy ale mieszkamy od siebie około 200-300metrów każdy od każdego. Większość prowadzi gospodarstwa. Niestety nie wiem jakie oni mają taryfy, C/G?

 

Nie wchodząc w jakieś specjalne kombinacje:

Mogę złożyć wniosek o przyłącze dla dom jednorodzinnego. Zakład projektuje przyłącze(np. 10KW). Proponując mi taryfę G11. Niestety ja musiałem wstrzymać się z budową domu. ZE zgodnie z harmonogramem wykonuje przyłącze i przymusza mnie do podpisania umowy na odbiór energii. Mimo że budynek mieszkalny jest nie wybudowany? Wtedy zmieniam moje plany. I zaczynam budować budynek związany z produkcją rolniczą. W tym momencie mam zasilony plac budowy i muszę wtedy przejść na taryfę C.

 

Przejście późniejsze na taryfę C mnie nie przeraża. To jest insza inszość. Temat na inny raz.

Tutaj pytam tylko o to co będzie zanim rozpocznę budowę budynku dla gospodarstwa.

Napisano
32 minuty temu, Karolok napisał:

Zakład projektuje przyłącze(np. 10KW). Proponując mi taryfę G11.  

 

Żadnej G11 Ci nie zaproponuje. Po to dałem Ci linka abyś się przekonał o co chodzi i jak trudno jest z taryfą G11 przed oddaniem domu do użytku.

Napisano

Już w zasadzie miałem dziękować za wszystkie wasze odpowiedzi w nam otwarty przez mnie tematu. Bo dowiedziałem się tego czego potrzebowałem. W moim przypadku dostanę taryfe C11, a kosz utrzymania takie przyłącza na rok, nawet bez pobierania prądu to około 1000zł.

 

Jednak, algorytm yt mnie zaskoczył i podpowiedział mi taki film na głównej stronie:

 

Można powiedzieć że czymś podobnym dysponuję. 

Pytanie kolejne, ZE wykona przyłącze 7KW i 33KW takim samym przekrojem od słupa do punktu pomiarowego ?

Napisano
13 minut temu, Karolok napisał:

 Pytanie kolejne, ZE wykona przyłącze 7KW i 33KW takim samym przekrojem od słupa do punktu pomiarowego ?

 

Tak. Minimalny przekrój dla przyłącza wynosi 16 mm2 Al, i to dla 33 kW wystarczy. Ale margines zwiększenia mocy w przyszłości nie pozostanie już duży, Jaka jest odległość od słupa do punktu pomiarowego? Kabel czy napowietrzne?. 

Napisano

Kabel do ziemi. Około 240 metrów od stacji do licznika. 

 

Jakieś 3-4 lata temu wystąpiłem o warunku w celu rozeznania się w temacie.

To jest fragment tego co mi zaproponowali:

image.thumb.png.fbb512fe1b00a7e42bd89963ea5613b4.png

4x240mm2

Napisano

240 mm przekrój i 240 m długość? 

Ten pkt 5.1 może oznaczać, że dla energetyki nie jesteś planowanym odbiorcą jedynym. To 240 mm2 to przekrój całej linii dla której będziesz jednym z większej liczby odbiorców. Musiałbym widzieć mapy, to powiedziałbym coś bardziej dokładnie, jednak energetyka, skoro juz kopie i układa kabel, to daje przekroje z dużym naddatkiem, żeby w razie rozbudowy nie trzeba było wymieniać kabla. Bo to mnóstwo roboty papierkowej i koszty też niemałe. No i ważny jest punkt rozgraniczenia własności. To są zaciski ZA układem pomiarowo - rozliczeniowym, więc jak energetyka bedzie wykorzystywała swój kabel, to Tobie nic do tego. 

Ty będziesz miał linię od tyhc zacisków za licznikiem i tutaj minimalny przekrój to 16 mm aluminium. Albo 10 mm miedzi. Miedź droższa i niewygodna, radzę kabel aluminiowy. I pytam o długość kabla twojego, czyli od licznika do tego obiektu planowanego.

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Tak, też słyszałem że aluminiowy kabel będzie ekonomiczniejszy. 

Odległość od miejsca gdzie byłby licznik do miejsce planowanego obiektu to jakieś 200m.

Czy rozsądnym było by tutaj również przewymiarowanie tego przekroju szesnastu milimetrów ? np 25mm2?

Napisano
3 godziny temu, Karolok napisał:

Tak, też słyszałem że aluminiowy kabel będzie ekonomiczniejszy. 

Odległość od miejsca gdzie byłby licznik do miejsce planowanego obiektu to jakieś 200m.

Czy rozsądnym było by tutaj również przewymiarowanie tego przekroju szesnastu milimetrów ? np 25mm2?

 

Przy 200 metrach to nawet więcej warto przewymiarować. Im więcej tym lepiej. Tyle, że cena rośnie wraz z przekrojem. Oczywiście, kabel 4-ro żyłowy.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dokładnie. Gram na nim z bratankami w piłkę, biegają, a ja lubię między drzewami i kwiatami wysadzanymi pod kontrolą rozłożyć sobie leżak i poczytać przy piwku książkę. Tak jest pięknie.
    • Na wydzielonych obszarach, gdzie samosiew łąki nie zagrozi ogrodom.  Bo tu zdjęcie jednego z trawników zrobione 8 godzin temu:   Na szybko przejrzałam profil na FB Uniwersytetu w Oksfordzie i nigdzie się na chwalą widokiem owej łączki. Same wystrzyżone trawniki. Pewnie nie wygląda najlepiej.   W miejscach publicznych jak najbardziej łąki są do wprowadzenia. Ale Łuczaj skupił się na przydomowych ogródkach ze swoim apelem.  Trawnik nie jest łąką. Pełni inne funkcje. Zamiast zakazywać koszenia trawników należałoby się skupić na propagowaniu łąki jako elementu ogrodu/parku . 
    • Oferuje zapoznanie się z rzetelną i profesjonalną firmą świadczącą usługi elektryk warszawa. Zapraszam się do zapoznania z zakresem usług. Instalacje elektryczne, montaż alarmów, kamer CCTV, usuwanie i naprawa awarii prądu. Wszystko szybko rzetelnie i z głową.
    • Nowość w Osmo ,  Plamy na drewnianym parkiecie to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów. Pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu drewna z wodą, metalem (np. spod mebli), a także w miejscach o zwiększonej wilgotności – przy wejściu, pod doniczkami czy wokół kuchni. Czy da się je skutecznie usunąć bez szlifowania i uszkadzania powierzchni? Tak!  Rozwiązaniem jest Osmo Odplamiacz 6602.
    • Mam garaz w trakcie budowy ktory nie ma w srodku chudziaka a jedynie nasypaną glinę zmieszaną z piaskiem. Stoi na wylewanej i zbrojonej ławie fundamentowej oraz tym scisnie fundamentowej z bloczka betonowego w ilości 6 warstw i dość gruba spoina ok 2-3cm. Chcialbym go z zewnątrz odkopac do spodu ściany fundamentowej (czyli ława bedzie nadal zasypana) i zasmarowac ściany izolacja oraz obłożyć styropianem. Czy w związku z tym ze w srodku jest zasypana glina na wysokości 5 bloczków nie dojdzie do jakiegoś obsuniecia, rozsunięcia bloczków betonowych? Druga sprawa wieniec na scianie fundamentowej robi sie chyba powyżej 6 bloczków prawda?  U mnie nie ma tego wieńca a zaobserwowałem kilka rys na bloczkach betonowych na stronie gdzie są dwa okna.  Nie pamiętam czy otwory okienne były zbrojone (zbrojenie pod okienne) ale chyba nie. Czy te rysy mogą być spowodowane występowaniem okien czy może braku wieńca?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...