Skocz do zawartości

Karolok

Uczestnik
  • Posty

    17
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Karolok

  1. Jeżeli chodzi o spółdzielnię, to oni praktycznie nic nie wiedzą. Byłem pytałem, i jedyne co do udało mi się zrobić te kilka zdjęć wyżej. Moje pytanie jest taki, czy mogę ta ścianki rozebrać ? Interesuje mnie pod względem konstrukcyjnym.
  2. Witajcie, mam mieszkanie w bloku, w którym planuje remont. Zastanawiam się nad tym czy mogę usunąć 2 ściany (te zaznaczone na czerwono) Stropy w tym bloku są wykonane z płyty "żerańskej" Mam dostęp do opisu z projektu budowlanego, jednak jest już dość stary. Budynek ma 5 kondygnacji a mieszkanie jest na 4. Zdjęcie w załączniku
  3. Ciekawy jestem co to woda w kanale ma do moich płytek;d A płytki chcemy zrobić bo, mamy tam taką roboczą kuchnie, i dużo z niej korzystamy. A cały czas albo był tam beton którego nie idzie ogarnąć mopem, albo na ten beton kładziemy gumoleum i też się szybko niszczy. Czy takie środki ""Środek uszczelniający Ultrament Szczelny Mur"" Nie zatrzymują podciągania wody ? Co z nimi jest nie tak ? Do tej pory myślałem że to idealne rozwiązanie.
  4. Poprawienie izolacji od zewnętrznej strony będzie trudne i drogie. Bo to i taras jest od tej strony i kostka ułożona. A co myślisz gdyby to naprawić od wewnątrz czymś takim "Środek uszczelniający Ultrament Szczelny Mur"
  5. A gdyby się okazało że trzeb trochę podrównać poziomy to dać coś specjalnego pod albo na folie w płynie ?
  6. Witajcie, mieszkam w domu jednorodzinnym z początku lat 90, jedna kondygnacją nadziemna i jedna podziemna. W planach mam teraz ułożyć płytki na podłodze w jednym z pomieszczeń w piwnicy. Problem w tym że zdarza się że podłoga i około 30-40cm ścian na wysokość od podłogi, na wiosnę potrafi być zawilgoconych. Tylko na wiosnę. Pytanie teraz jest takie, czy jeżeli nic z tym nie zrobię, to czy to może w pewnym stopniu mieć negatywny wpływ na płytki ? W tej chwili podłoga jest betonowa, niczym nie wykończona. Co jest pod betonem, Nie wiem ale mogę się dowiedzieć;-) Jak mogę ułożyć te płytki, albo jak się zabezpieczyć przed wilgocią i dopiero ułożyć płytki żeby to miało sens ? Czekam na jakieś podpowiedzi.
  7. Chyba gdzieś widziałem takie rozwiązanie. Jednak ta ściany które u mnie są żelbetowe, mają już powklejane puszki. Więc i ja spróbuję tak zrobić. Samej trasy kabla i gniazdek w ścianach żelbetowych będzie 1/4 całości. Natomiast 3/4 będzie w cienkiej ścianie murowanej z cegły. Jeszcze co do ścian żelbetowych, to trochę obawiam się trafienia na drut zbrojeniowy. W bruzdownicy jest założona tarcza diamentowa, więc mam nadzieje że podczas bruzdowania 20/25mm nie trafię od razu na druty.
  8. Jasne, rozumiem teraz dlaczego powinno się robić 2 warstwy. A żeby uzyskać zbliżone uziarnienie powinienem teraz dobrać coś najbardziej zbliżonego do tego co aktualnie mam na ścianie czyli coś cementowo wapiennego ? A jeżeli przy okazji decydował bym się na nakładanie gładzi na (jako 3 warstwa) na całej ścianie, która była bruzdowana to 2 pierwsze warstwy już nie są tak ważne pod względem uziarnienia ?
  9. Dziękuje wszystkim za zainteresowanie moim problem i tyle dobrych odpowiedzi;-) Ogólnie ściany w tej chwili są białe, i takie chciałbym pozostawić. Teraz moje pytanie czy czasem czy takie materiały jak Goldband , Rootband , MP75 po wyschnięciu da są jasne albo łatwe do zamalowania na biało ? Czy na te materiały można wklejać puszkę do instalacji gniazdka albo włącznika ? Jeżeli mogę nałożyć tylko 10mm warstwy tej szpachli cementowo wapiennej to tak naprawdę mogę to nakładać na raz, jeżeli 10mm przykrycia przewodów wystarczy. Nie zamierzam bruzdować jakoś bardzo głęboko. Co do elektryka to opcje układania natynkowo, pod podłoga, czy w listwach przypodłogowych odpada. A ja więcej rozwiązań nie znam. Więc dla mnie pozostało tylko bruzdowanie ścian.
  10. Witajcie. Mam taki plan żeby w mieszkaniu dołożyć jeszcze kilka obwodów elektrycznych. Jestem już po konsultacji z elektrykiem. Ja mam to wybruzdować i ułożyć. I tutaj pytanie jest z mojej strony takie: Czym najlepiej jest później takie przewody przykryć (zatynkować ścianę z powrotem) Chodzi o to że w tej chwili gładź mam zrobioną tylko 1 jednym pomieszczeniu, a pozostałe mają tynk tradycyjny. Więc podejrzewam że jak to zakleił czymkolwiek i zaciągnąć gładź tylko po trasie kable to na ścianach nie nie ma gładzi raczej będzie się to mocno rzucało w oczy. Czym to najlepiej zrobić ? Mieszkanie w bloku z 77 roku, wielka płyta.
  11. Witajcie po długiej przerwie. Przeczytałem cały nasz temat jeszczę raz, przeczytałem też artykuły z podanych wyżej linków. W między czasie gdy długo się nie odzywałem wyjaśniło się parę spraw. Prawdopodobnie osoba która obsługiwała tą instalację, nie miała wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Wszystko było połatane taśmą izolacyjną, przewody były niepozaciskane w gniazdkach i od tego były takie awarię. W tej chwili wygląda to trochę lepiej. Jednak... Cała instalacja ma raptem 2 bezpieczniki nadprądowa. 1 na gniazdka i 1 na oświetlenie. No trochę mało... tym bardziej że w mieszkaniu jest i elektryczny piekarnik, lodówka, płyta indukcyjna, elektryczny czajnik i chcę jeszcze wstawić zmywarkę. Pozostałe sprzęty to jakiś ładowarki i żelazko. (Pralka jest podłączona pod ten sam obwód co oświetlenie....) Jak widać większość dużych odbiorników jest w kuchni. I moja koncepcja jest taka, żeby zmodernizować samą rozdzielnicę i dorzucić 2-3 nowe obwody tylko na kuchnię. Wszystko co jest w kuchni było by na nowych obwodach a pozostałe mieszkanie zostało by na starym. Jedynie podejrzewam że bruzdy na przewody były by na ścianach z płyty prefabrykowanej, trochę obawiam się bruzdowania w tym. Zastanawiam się na ułożeniu przewodów w plastikowym kanale, ale chyba mało estetycznie by to było. Co myślicie o takim rozwiązaniu na 3-4 lata?
  12. Zaczynając odpowiadać na posty od począku: [quote] Czy jest to mieszkanie, w którym mieszkasz i które znasz pod względem zapotrzebowania energii w każdym pomieszczeniu? To ułatwi decyzje co do rozmieszczenia gniazd i punktów świetlnych...[/quote] Tak, mieszkam w tym mieszkaniu od 2 miesięcy. Co do rozmieszczenia punktów świetlnych i gniazd to powiem szczerze że to co zastałem w mieszkaniu w zasadzie będzie dla mnie wystarczające. Mam 3 gniazda w salonie, 1 w korytarzu, w kuchni 4 (tu jest wpięta płyta indukcyjna) ale do kuchni planuję zmywarkę na oddzielnym obwodzie. W łazience 2, i w sypialni 2. Jak dla mnie wystarczająco. I układ punktów świetlnych i gniazdek jest dla mnie o odpowiedni. W miejscu gdzie pisałem że szukam puszek gdzie instalacja jest łączona, chodzi o to że ja nie mogę ich odnaleźć, a nie o to gdzie je zaplanować. Nie wiem gdzie instalacja jest łączona a to jest trochę problem do dalszej części. To jest zrozumiałe, tak. Ogólnie to elektryk ma się pojawić na miejscu dopiero pod koniec stycznia. Ja do tego czasu muszę wiedzieć co dokładnie od niego chce. Podobny mam plan i ja, tylko że ja już w tym mieszkaniu mieszkam, i nie mogę się wyprowadzić na czas wymiany instalalcji. Mój plan jest taki żeby odleźć te puszki, i odpinać poszczególne pomieszczenia. Pierwszy byłby salon lub sypialnia, wtedy przenoszę się do jednego pomieszczenia. A drugie rozpruwam ściany. Jeżeli w ścianach były prefabrykowane kanały na przewody to chętnie bym chciał je wykorzystać, a jeżeli nie to i tak przewody chcę kłaść mniej więcej po tej samej trasie co aluminiowe, jeżeli są tylko w ścianach. Dokładnie tak jak napisałem wyżej, co się da to chcę zaadoptować do nowej instalacji. Problem jest z łazienką, bo jest już wyremontowana, i to w miarę świeżo... a instalacja została aluminiowa, i na razie nie będę modernizował łazienki. Chcę przygotować tylko miejsce w rozdzielnicy i podciągnąć to pod puszkę przy łazience na przyszłość. Zastanawiam się nad jakimś urządzeniem do wyszukiwania lub wykrywania przewodów w ścianach żeby widzieć na czym jesteśmy.
  13. Hej. Zaczynam się przygotowywać do tematu wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu ( od licznika do gniazdek). Poprzedni właściciel zaszpachlował wszystkie puszki w których są łączone przewody. Mieszkanie jest w bloku z 77roku, w tej chwili instalacja jest jeszcze aluminiowa. Czy istnieją może gdzieś jakieś archiwalne rysunku na których można podejrzeć jak powinna być rozmieszczona instalacja, coś w rodzaju projektu instlacji? Gdzie puszki? Gdzie powinny być gniazdka? Czy da się gdzieś znaleźć rysunki techniczne? Blok z 77 roku, 11 kondygnacyjny. M2 z widną kuchnia i ślepą łazienką. Chyba każdy blok na Bielanach z tą liczbą kondygnacji na taki sam układ mieszkań.
  14. Hej, dziękuję za tak bardzo dużo odpowiedzi w moim temacie ;-) I bardzo dziękuje za to że każda z nim jest merytoryczna. Czyli podsumowując, kabel na pewno 4 żyłowy, i raczej aluminiowy, bo inaczej były by to duże koszty. To że kabel 4 żyłowy rozumiem że wynika z typu sieci TN? i z tego że zasilanie złącza jest kablem 4 żyłowym ? Więc piąta żyła nie ma zastosowania ? Czyli jesteśmy wstępnie w okolicy YAKXS 4x 50 - 80 mm2 dzięki temu wiem jak nastawić się na to finansowo mniej więcej. Pytanie teraz kolejne. Jeżeli chciałbym na dachu tego budynku zainstalować instalacje PV o mocy 30kW, i w większości ja będę konsumował energię z paneli to należy dodatkowo jeszcze powiększyć przekrój przyłącza ? edit. YAKY a YAKSX ta różnica ma duże znaczenie ?
  15. itajcie, planuję wybudować halę która potrzebuje zasilania prądem elektrycznym. Złożyłem wniosek o wydanie warunków przyłączeniowych do ZE, (PGE woj. lubelskie) Poniżej zamieszczam skrót z warunków od ZE. Długość kabla od ZK w linii ogrodzenia do ściany budynku jest około 250m Moje pytanie jest takie, z jakiego kabla należy wykonać WLZ? Jaki przekrój, ile żył, dla miedzi i aluminium? Zapomniałem dodać, od ZK do budynku kabel ma być podziemny Załączniki:
  16. Oczywiście. Jestem rolnikiem, i planuję prowadzić działalność rolniczą polegającą na hodowli zwierząt. W planach mam tylko i wyłącznie wybudowanie budynków inwentarskich (2), nie będę mieszkał na tej działce. Planuję rocznie zużywać około 40 000 kWh Zużycie prądu prognozuje na prawie że jednolite w ciągu doby. Nie interesuje mnie taryfa dzienna/nocna. Powiedź dokładnie co chcesz zobaczyć na tym rysunku, postaram się to przygotować. Mogę teraz powiedzieć że od zaproponowanej stacji transformatorowej do najbliższego narożnika mojej działki jest 170m. Szczerze to trochę obawiam się tego prądu zamawianego, i chciałbym tego uniknąć. Jednak nie mogę znaleźć zbyt wielu informacji na ten temat.
  17. Witajcie, wystąpiłem do PGE o wydanie warunków przyłącza dla mojej działki, do zasilenia planowanych budynków gospodarczych. Warunki dostałem wczoraj, zaproponowano mi przyłącze ziemne 4x240mm2, za około 5000zł Ale pojawiły się tutaj w mojej głowie 2 pytania. Dowiedziałem się że jest coś takiego jak prąd zamawiany dla taryf C, muszę określić ile prądu będę zużywał i nawet jeżeli tyle nie wykorzystam to i tak muszę zapłacić. Koledzy czy macie może wiedzę na temat ile to tak naprawdę kosztuje ? (planuję przyłącze 35KW) Dokładniej mówiąc ile może kosztować opłata za prąd zamawiany w PGE, oddział Lublin.
×
×
  • Utwórz nowe...