Skocz do zawartości

Niezawodne połączenie rury PE100


Recommended Posts

Chciałbym zamontować wodomierz i zastanawiam się nad sposobem łączenia kolanek rury PE100 o średnicy 40mm. Czy zrobic to elektrooporowo czy jakieś niezawodne kolanka zaciskowe jak plassona, Hawle. Jakie są wady i minusy? Z tego co wiem elektrooporowe trzeba dobrze oczyścić i minus taki ze w razie nieszczelnosci juz się tego nie poprawi. A złączki Plassona czy Hawle zawsze można poprawić co przemawia na ich korzyść. Pytanie tylko czy wybrać złączkę z tworzywa Plassona czy żeliwną z powłoką.

Poniżej zdjecie o jakie kolanka mi chodzi. Tylko nie wiem czy ma znaczenie rodzaj gwintu: zewnętrzny bądź wewnętrzny jesli wcisk bedzie od strony zasilania wody?

 

Screenshot_20240724-105432_Chrome.thumb.jpg.01b22cbcee7e8649fe7f3ec63a89b884.jpg

 

Screenshot_20240704-220022_Chrome.thumb.jpg.96bde473effdf250935ee37e35ca2720.jpg

 

20240724_105520.thumb.jpg.9d50e3be1bd7de9ad54e6fa0bf89f49d.jpg

 

Edytowano przez AncioJancio (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Szczerze mówiąc w zupełności wystarczające są złączki skręcane. Ponadto maja tę wielką zaletę, że łatwo je zarówno założyć, jak i wymienić. Z moich osobistych doświadczeń to absolutnie "pancernym" rozwiązaniem jest użycie złączki skręcanej rura PE–przejście na gwint wewnętrzny, w ten gwint wewnętrzny wkręcamy odpowiednią złączkę (kształtkę)  żeliwną doszczelnioną bardzo cienką warstwą taśmy teflonowej. Zależnie od potrzeb może to być kształtka nyplowa (obustronnie gwinty zewnętrzne) lub redukcyjna (gwint zewnętrzny oraz wewnętrzny o mniejszej średnicy). Do tej żeliwnej złączki dokręcamy następnie to co nam jest potrzebne.

Ważne zastrzeżenie – stosujemy złączkę żeliwną, nie mosiężną. Te żeliwne mają gwint stożkowy i pięknie się to uszczelnia w wykonanym z tworzywa gnieździe kształtki PE. Mosiężne mają zaś gwinty walcowe i efektu docisku uszczelnienia w miarę dokręcania w nich nie ma. 

Link do komentarza
8 godzin temu, AncioJancio napisał:

Chciałbym zamontować wodomierz i zastanawiam się nad sposobem łączenia kolanek rury PE100 o średnicy 40mm. Czy zrobic to elektrooporowo czy jakieś niezawodne kolanka zaciskowe jak plassona, Hawle. Jakie są wady i minusy? Z tego co wiem elektrooporowe trzeba dobrze oczyścić i minus taki ze w razie nieszczelnosci juz się tego nie poprawi. A złączki Plassona czy Hawle zawsze można poprawić co przemawia na ich korzyść. Pytanie tylko czy wybrać złączkę z tworzywa Plassona czy żeliwną z powłoką.

Poniżej zdjecie o jakie kolanka mi chodzi. Tylko nie wiem czy ma znaczenie rodzaj gwintu: zewnętrzny bądź wewnętrzny jesli wcisk bedzie od strony zasilania wod

A to ma być w studzience na zewnątrz, czy w piwnicy.

Link do komentarza
33 minuty temu, AncioJancio napisał:

 Czy żeliwo jest dobre dla zdrowia? To jest chyba czymś pokryte ale chyba wiecznie trwałe nie bedzie i z biegiem lat pewnie zacznie koronować.

Ja mam robione wszystko w miedzi i mosiądzu, ale teraz pewnie bym robił z nierdzewki prasowane.

inoxpressprodotto-2-30638-30652-31474-33

Wszystko schowane w dużej szafie razem z filtrami.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...