Skocz do zawartości

Wentylacja dla podłogi drewnianej w kamienicy


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Posiadam mieszkanie ze stropem drewnianym w kamienicy.
Konstrukcja: legary drewniane, do nich od dołu deski sufitowe sąsiada, dalej powietrze aż do ślepego pułapu, tam dalej polepa, deski na legary i parkiet.

Co wymieniłem: zdjąłem zniszczony parkiet i częściowo zjedzone przez korniki deski. Wszystko potraktowałem środkiem na owady, wzmocniłem legary (szczególnie przy oknach gdzie była pewnie wilgoć i łatwiej wszedł kornik).

Dałem trochę wełny mineralnej na ślepy pułap, by przynieść ulgę sąsiadowi z dołu (zostawiając szczelinię do desek, by była wentylacja).

Popepę wymieniłem na keramzyt tam gdzie trzeba było ją wybrać. Zastanawiam się jednak czy sypać jej w opór do poziomu (zamiast desek przybiję do legarów OSB 25mm i na to nowe panele), czy zostawić jednak szczelinę wentylacyjną?

Przy polepie jej nie było, ale stare deski i parkiet miały naturalne szczeliny, OSB i panele współczesne takich szczelin nie zostawiają. Może więc wskazany byłby taki tunel powietrzny nad keramzytem, a przed OSB?
Jaki widzę problem, że wtedy płyta będzie siedzieć na samych legarach i nowych wspornikach, a nie całą powierzchnią na keramzycie (zawsze dodatkowe usztywnienie, chociaż to 25mm OSB więc raczej ciężko zgiąć).

I jeśli robić te "kanały" dla wentylacji - jak je zakończyć? Wyprowadzić gdzieś przy ścianie, zostawić szczeline ala dylatacja?

Link do komentarza

25mm OSB aż zanadto, kwestia jak szeroko rozstawione są legary. Dla 22mm zalecane jest max 60cm, więc proporcjonalnie powinno być max 70cm i ja bym tą przestrzeń zostawił gdzieś z 5cm od keramzytu. Z tego co gdzieś czytałem, bo swego czasu też na keramzycie miałem robić, ale wybrałem płyty z wełny mineralnej, to keramzyt nie absorbuje wilgoci, ale to trzeba byłoby jeszcze sprawdzić. Szczeliny wentylacyjne bym zostawił przy ścianach, po prostu 1.5-2cmm zrobić na około dylatację i wtedy szersze plastikowe listwy na to.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu TapatalkaLink do komentarza

Ok, czyli przerwa 5cm w pionie od górnej warstwy keramzytu do płyty OSB + także naokoło podłogi.
Czy tą przerwę naokoło podłogi jakąś taśmą dylatacyjną dać, czy zostawić pustą zupełnie by nie blokować przepływu powietrza pod podłogą?

Mogę też ew. ze ścianą podejść na zakładkę przed te dylatację i dać nawietrzniki w dolnej części ściany.

P.s. Własnie rozstaw jest spory, powyżej 70cm, ale dałem dlatego w poprzek co 60cm prostopadłe do legarów deseczki wspierające OSB.

Link do komentarza

Nawietrzniki nawet wskazane, ale to dodatkowe koszty i nie wiem jak to wizualnie by wyglądało i jak w praktyce, czy to nie będzie przeszkadzać przy myciu czy odkurzaniu. Grube te deseczki na legarach? Coś tam zawsze pomogą w rozłożeniu siły.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...