Skocz do zawartości

MPZP - w praktyce


Recommended Posts

Witam,

jestem bliski kupienia działki, dzisiaj biuro dosłało mi postanowienia które są w mpzp i brzmią tak:

 

obowiązuje mpzp, symbol M2 - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. W sprawie dachów z uchwały o mpzp wynika co następuje: 5. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy i urządzenia terenów wymienionych w ust.1: 1) forma nowo – projektowanej zabudowy wymaga harmonijnego wpisania w otaczający krajobraz nawiązując do cech i detalu architektury regionalnej , a w szczególności formy dachu spadzistego /kąt nachylenia 30-40o/, zaleca się krycie połaci dachowych dachówką, budynki winny być sytuowane równolegle do krawędzi jezdni ulicy z której następuje wjazd do posesji.

 

Jestem zielony w tych sprawach bo to takie wejście w dorosłe życie, rozumiem postanowienia dotyczące kąta nachylenia dachu i jego pokrycie, natomiast mam dwa pytania:

1. "budynki winny być sytuowane równolegle do krawędzi jezdni ulicy z której następuje wjazd do posesji" -> czy oznacza to że front musi być dłuższy niż szerokość? Jezeli tak to w takim razie na poniższym obrazku poprawnie wybudowany jest budynek nr1?

image.png.ff04ad28a5d1b9cee40708e4970cb1e1.pngJ

2.  "forma nowo – projektowanej zabudowy wymaga harmonijnego wpisania w otaczający krajobraz nawiązując do cech i detalu architektury regionalnej" -> czy tu będzie problem z kupieniem sobie podstawowego projektu z stron internetowych np tego typu:

image.png.17228591773d68b23b4fde6506281a2d.png

 

Działka leży w Czerwionce-Leszczynach, w tej okolicy w której znajduje się działka jest dużo starych domów typu kwadratowych (z płaskim dachem), lecz trzy/cztery domy dalej również są nowe piętrowe domy tego typu

image.png.9d438443a35541f75bceee61cab737b0.png

 

Link do komentarza

Te zapisy są bardzo nieprecyzyjne. Od biedy można uznać, że kąt nachylenia dachu w w granicach 30-40° jest wartością obowiązującą. Natomiast zupełnie nie wiadomo czy dachy mają być dwuspadowe czy wielospadowe, a może nawet dopuszczalne są jednospadowe. Radzę sprawdzić dokładnie zapisy MPZP i dopytać w starostwie jak są one interpretowane. 

Natomiast co do równoległości, to oba warianty powinny być dopuszczalne. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...