Skocz do zawartości

Ile układać warstw styropianu na poddaszu pod podlogówke?


Recommended Posts

Witam

W projekcie na poddaszu mam zilustrowany styropian 7 cm EPS 100, planuje jednak dać w niektórych pokojach tylko 3 cm styropianu  oczywiście w jednej warstwie, bo w remontowanym domu nie wszystkie stropy są nowe i nie chce ich obciazac

Czy mogę dać jedna warstwę zamiast dwóch tego EPS-a?

Link do komentarza

Może nie ironię, ale podajesz za mało danych o swoim domu, o konstrukcji domu, o tych stropach "nie nowych", poziomach w pokojach ... akurat EPS nie jest na tyle ciężki, aby nadmiernie nim obciążyć/przeciążyć strop...

W projekcie masz warstwę 7 cm... SKĄDŚ projektant tę grubość wyliczył... jeśli warstwa będzie mniejsza o ponad połowę grubości, to ta izolacja nie będzie spełniała zakładanych wartości - i stąd ciepło będzie szło w strop - stąd "ogrzewanie sufitowe" parteru...

 

Przy podanych przez Ciebie informacjach i przy braku kryształowej, zaczarowanej kuli, która poda dane pozwalające odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania - niewiele więcej można podpowiedzieć :bezradny:

 

Jest projekt - a Ty planujesz :zalamka:

Link do komentarza

Już tłumaczę, stare stropy są  nad kuchnia i sypialnia, sądziłem że jeśli mają grubość około 8 cm to nie będę ich burzył bo chodziło o koszty.I akurat na nich te 7 cm wejdzie

 

Tu trochę kolegę wprowadziłem w blad  też B o w 3 pokojach mam stropy nowe o grubości 12 cm.

I tu w tych nowych jest problem!!

Gość co mi je wykonywał stwierdził że dam sobie w nich mniej styropianu a ja tego nie dopilnowałem.

 

W tych nowych planuje dać max 4 cm styro i 3 cm jastrychu bo nawet tyle jest podane w projekcie.

 

Jak dam te 7 cm EPS w tych nowych to na te stare będę musiał wedle prostej matematyki dać aż 11 cm styro i 3 cm jastrychu.

Jak tak zrobię to nie będę miał 2m wysokości na framugi drzwi.

 

Stąd moje pytanie się wzięło

 

 

Link do komentarza

Moim zdaniem, jako że jest to strop pomiędzy piętrami w Twoim domu (a nie na przykład nad zimną piwnicą, czy pod niewykorzystanym i nieogrzewanym strychem) i pomieszczenia na obu piętrach masz w planie normalnie użytkować, więc nie będziesz miał strat ciepła, zatem zrób tak, aby te drzwi się dały prawidłowo i bezproblemowo zamontować i podłogi były równe i bez progów w drzwiach...

Link do komentarza

Podłogówka nie podłogówka, dla mnie to poroniony pomysł, tak jak z pół metrową izolacją np dachu, choć w tym przypadku spełnia swoją funkcję, a tu jest po prostu zaprzeczenie prawom fizyki, chyba że ktoś wymyślił nowy sposób na cyrkulację pary wodnej, np w dół, albo w bok. Chyba że nad nieogrzewaną piwnicą, to ok.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
18 godzin temu, vlad1431 napisał:

dla mnie to poroniony pomysł

Dla Ciebie może i tak, ale w blokach spotykałem się z podobnym rozwiązaniem... na stropie folia, warstwa styropianu "podłoga", w niej rurki alupex od wejścia, przez pomieszczenia - do grzejników pod oknami, folia, wylewka około 4 cm, na to wykończenie podłogi...

Ktoś tak zaprojektował, ktoś wykonał, ktoś zatwierdził...

Link do komentarza
Dla Ciebie może i tak, ale w blokach spotykałem się z podobnym rozwiązaniem... na stropie folia, warstwa styropianu "podłoga", w niej rurki alupex od wejścia, przez pomieszczenia - do grzejników pod oknami, folia, wylewka około 4 cm, na to wykończenie podłogi...
Ktoś tak zaprojektował, ktoś wykonał, ktoś zatwierdził...
Nie mam nic przeciwko jak ktoś lubi wydawać kasę. Trochę inaczej jest w bloku, jak sąsiad obcy pod spodem. Izolazcja akustyczna rozumiem, ale termiczna nie. Z kolei nawet na niekorzyść dla tego na górze, bo właśnie mi syn opowiadał, że był wczoraj u koleżanki w bloku, że grzejniki zimne, a w mieszkaniu ciepło.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
To zależy od wielu czynników... Które piętro, czy mieszkanie skrajne, czy pomiędzy innymi ogrzewanymi, gdzie rurki zasilające grzejniki, jak wentylacja działa, itp, itd...
Zgadza się, ale z tego co wiem, to częste są takie przypadki, nawet przy mrozie na zewnątrz.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
10 godzin temu, lukas198820 napisał:

Panowie, a czy kleić ten położony styropian ze sobą np pianka?

Chodzi mi o uzupełnianie luk, dziurek i przerw między styropianami jeśli takowe się pojawia.

 

Znasz skład chemiczny np. pianki? Pytam, bo wszelkie węglowodory gaszą styropian, czyli z czasem on zwyczajnie znika. Dlatego takie środki jak np. klej butapren są absolutnie niedopuszczone do kontaktu ze styropianem. Musisz uważać.

Poza tym, w Twojej sytuacji klejenie styropianu jest zbędne.

Link do komentarza

Dziękuję za informację, kiedyś u jednego faceta widziałem na strychu jak łączył styropian za pomocą flizeliny a potem na te łączenia nałożył gips budowlany czy szpachlowy.W każdym razie nie chcę tak robić ale jestem poprostu ciekawy czy tak dziakac powinien i czy było to poprawnie.

Link do komentarza
6 godzin temu, lukas198820 napisał:

To jak w końcu jest?

Są najwyraźniej różne szkoły...

 

Jeśli grafen zalinkowany przez naprawdę doświadczonego praktyka sprawdził się przy jego robotach ze styropianem, to zastrzeżenie retrofooda o możliwości rozpuszczenia styropianu są tutaj nieistotne...

Z tym, że faktycznie , w Twojej sytuacji klejenie styropianu jest po prostu zbędne.

 

Czytaj posty powolutku i ze zrozumieniem...

Link do komentarza

styro dobierz i kładź pod kątem akustycznym, nie traktuj tego jako jakąś znaczącą izolację termiczną; co do pary wodnej - jeżeli parter i poddasze eksploatowane to para specjalnie pchać się w strop nie będzie, jest leniwa i skorzysta raczej z normalnej migracji powietrza poprzez konwekcję, mieszanie się powietrza

a lubisz się babrać pianką to poklej sobie to styro, nie rozlezie się podczas układania jastrychu, niemniej znaczącego znaczenia to nie ma

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...