Skocz do zawartości

Czy miska ustępowa musi być podpięta najniżej w pionie?


Recommended Posts

Pytanie tak jak w temacie ponieważ jak zacząłem badać temat to znalazłem taki artykuł (Rys. 3): https://instsani.pl/technik-inzynierii-sanitarnej/vademecum-instalacji-sanitarnych/instalacje-kanalizacyjne/montaz-instalacji-kanalizacyjnych/montaz-przyborow-sanitarnych/montaz-wanien/#google_vignette więc myślę sobie spoko, jeszcze widziałem film na YT: 

 

ale później znajdywałem tylko informację, że miska musi być najniżej, chyba też jakiś pdf z politechniki. Są jakieś wyjątki od tej reguły? Najlepiej wychodzi mi żebym najniżej miał odpływ na wannę, ponieważ ma to być wanna wolnostojąca co prawda narożna ale w większości wypadków w takich sytuacjach widziałem, że odpływ jest przygotowany w podłodzę i najczęściej konstrukcyjnie te wanny mają tylko dolną przestrzeń otwartą, czyli w podłodze. Tam jest gdzieś 13cm miejsca do podłogi. Mógłbym taki odpływ przesunąć na pionie gdzieś o 15stopni od jednej osi...żeby nie były w jednej linii pionowej lub ewentualnie jakieś napowietrzanie hmmm jeżeli byłaby taka konieczność. Spotkałem się już też gdzieś na rysunkach projektowych, że podpięta była na wanna, umywalka i na końcu ustęp(nie wskazywało nic, że jest tam jakieś napowietrzanie w tym układzie) więc nie wiem jak takie coś miałoby działać sprawnie patrząc na zasadę, że ustęp najniżej i na osobnym podejściu.

Link do komentarza
1 godzinę temu, rafalll1984 napisał:

Pytanie tak jak w temacie

Nie.

Gdyby tak było, to w bloku, miska ustępowa bylaby jedna jedyna w piwnicy.:)

Pion ma odpowietrzenie, więc wystarczy żeby miska ustępowa była na oddzielnym podejściu.  

Podejścia, czyli odcinki rur łączące przybory sanitarne z pionem kanalizacyjnym.

Link do komentarza
55 minut temu, rafalll1984 napisał:

istniejący, stare budownictwo

Zanim będziesz decydował co niżej, co wyżej, trzeba zinwentaryzować stan obecny pionu... Jest to część wspólna budynku, wszelkie ewentualne zmiany musi zatwierdzić zarządca (spółdzielni czy wspólnoty, albo zarządu komunalnego). Na filmie z YT widzisz jakie mogą być "niespodzianki" przy remoncie...

Niepotrzebnie założyłeś dwa tematy, bo na drugim słusznie animus zauważył, że nie ma to specjalnego znaczenia, przy sprawnym odpowietrzenie pionu...

 

1 godzinę temu, rafalll1984 napisał:

znalazłem jeszcze coś takiego(piątnik)

Nie szukaj póki co takich wynalazków (one są wrażliwe na naprężenia i potrafią pękać przy nieumiejętnej lokalizacji i montażu), inwentaryzacja wykaże co Ci będzie potrzebne - z zakupem na bieżąco nie będzie specjalnych problemów...

 

Te teoretyczne rozważania o lokalizacji trójików na pionach, z linkowanej strony bardziej odnoszą się do projektowania instalacji (np w nowych budynkach) i są bardzo potrzebne przy... zdawaniu egzaminu, czy zaliczaniu przedmiotu w kolejnym semestrze studiów...

Link do komentarza

Pion jest cały odsłonięty, jest w miarę nowy w sensie(może 5-15lat), że elementy są już plastikowe. Tylko wchodzi na okno, nie wiem jak poprzedniemu właścicielowi(ewe. zarządcy) to nie przeszkadzało. I ma chyba jeden element słaby(tak mi się wydaje) zastosowano taką mufę 110(pol_pl_Mufa-przesuwna-kanalizacji-wewnet) do połączenia pionu

Link do komentarza

Zasada, że najniżej przyłączamy miskę ustępową jest zaleceniem, nie bezwzględnym wymogiem. Chodzi o to, że przy spłukiwaniu wody w sedesie może w pewnych okolicznościach dochodzić do sytuacji, gdy zasysana jest woda z syfonów innych przyłączonych sanitariatów. Ale tego problemu nie ma, jeżeli napowietrzenie pionu jest skuteczne. 

Ponadto w budynku wielorodzinnym, o kilku kondygnacjach rzecz jest i tak bez większego znaczenia. Niezależnie wysokość podłączenia sedesu, umywalki, wanny w konkretnej łazience i tak w tym samym pionie są sedesy podłączone wyżej. 

PS. Ta złączka (mufa) nie jest problemem ani błędem w sztuce. Stosuje się takie w razie potrzeby. Prawdopodobnie wymieniano tu kiedyś fragment pionu. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...