Skocz do zawartości

Mozaika z kamienia - czym kleić i fugować?


Recommended Posts

Hej,

Mam taką mozaikę z kamyków do wykończenia ścianki w kuchni:

 

image.thumb.png.9a1a7a57020a9bed51af8cc24d8365cc.png

 

 

Nie wiem jak się do tego zabrać.

W internetach zdania są podzielone - jedni mówią że tylko fugi cementowe, a drudzy że tylko fugi silikonowe, a jeszcze w innym źródle napisali że nie trzeba fugować, bo klej cementowy wyjdzie między szczelinami i będzie ok.

 

W to ostatnie rozwiązanie chciałbym wcelować, bo nie wyobrażam sobie fugowania takich nieregularnych szpar.

 

Jak to kleić? Jaki grzebień do kleju? Jaki klej lub klejo-fuga?

Link do komentarza

Jak ma klej wyjść na fugę, to raczej zwykłą pacą, na zasadzie że wciskasz jeden kawałek i klej się wyciska jako fuga. Tylko obawiam się że przy takiej technice ciężko będzie nie uciapać, a szkoda bo ładne.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Klej na biały klej, dedykowany do kamienia i marmuru, np.

 

obraz.png.b8f7927ecbfa4c924a8d7924c3e9f956.png

a potem zafuguj - zapewne też białą fugą... też zalecam Atlasa...

 

 

 

Zaciapać i tak się zaciapie, ale - przestrzegając zaleceń producenta fugi co do czasu fugowania i zmywania - wszystko się ładnie domyje i doczyści...

 

A łatwiej dopilnować czasu i doczyścić fugę, niż bić się z zaschniętym klejem - jeśli chciałbyś równocześnie kleić i "fugować" klejem...

Link do komentarza

Tu jest trochę cięższy temat, bo fugi będą nieregularne, będą też napewno mniej regularnie schnąć, także proponuje zrobić próbę i obadać jak to szybko będzie schnąć. Ja bym wcierał między te kamyczki, tak jak każdą inną fugę i potem wygąbkował to tak samo jak zwykłe płytki i powinno być ok.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
13 godzin temu, Piotr_Budowniczy napisał:

żeby zlicowały się z kamieniem

Na ZLICOWANIE nie licz... fuga będzie nieco  "zagłębiona" w stosunku do powierzchni kamieni, tak jak fuga pomiędzy płytkami... i w większych "dziurach" pomiędzy krawędzami kamyków - głębiej...

I tu istotny jest czas wykonania gąbkowania...

Link do komentarza
8 godzin temu, podczytywacz napisał:

Na ZLICOWANIE nie licz... fuga będzie nieco  "zagłębiona" w stosunku do powierzchni kamieni, tak jak fuga pomiędzy płytkami... i w większych "dziurach" pomiędzy krawędzami kamyków - głębiej...

I tu istotny jest czas wykonania gąbkowania...

o niee, nie chcę efektu zlicowania z kamieniem bo wtedy by to wyglądało jak okładzina z pvc. Mają wystawać kamyki.

 

8 godzin temu, vlad1431 napisał:

Tu jest trochę cięższy temat, bo fugi będą nieregularne, będą też napewno mniej regularnie schnąć, także proponuje zrobić próbę i obadać jak to szybko będzie schnąć. Ja bym wcierał między te kamyczki, tak jak każdą inną fugę i potem wygąbkował to tak samo jak zwykłe płytki i powinno być ok.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

o Panie... te kamyki mają wymiary średnio około 3x3 cm. Wcierając tylko w szczeliny to ja to będę robił 10 godzin.. Właśnie tego chce uniknąć.

Link do komentarza
4 godziny temu, Piotr_Budowniczy napisał:

o niee, nie chcę efektu zlicowania z kamieniem bo wtedy by to wyglądało jak okładzina z pvc. Mają wystawać kamyki.

o Panie... te kamyki mają wymiary średnio około 3x3 cm.

Taką mozaikę to trzeba fugować z niewielką ilością fugi, żeby ładnie to wyglądało.

H3b858c0d32ad4efcaeb213d4f0c4a3c32.jpg

 

Link do komentarza
19 minut temu, podczytywacz napisał:

Taką mozaikę kładłem na grzebień 5mm...

https://www.castorama.pl/szpachla-comensal-trapezowa-gladka-15-cm-zab-4-x-4-mm/5902060100964_CAPL.prd tego typu packa 4x4 mm będzie okej? Po ścianie posmaruje, a jak będzie mało to jeszcze po kamykach przejadę od spodu.

 

W zasadzie taką małą powierzchnie mógłbym kleić na mamuta, tylko że zeszłoby 3-4 tubki, ale worek kleju tańszy i będzie zgodnie ze sztuką.

 

worek 22,5 kg na 2,6m2 to też trochę przesada, ale mniejszych atlas geoflex nie ma. :( A coś do 10 kg konkretnego da się kupić? Albo gotowego w wiaderku?

Link do komentarza

Może być

obraz.png.dc6bc032881f3b752e7d48d44dd163f0.png

Ten bywa w opakowaniach 5 kg

 

obraz.png.4b68d5f0fa620a3f58c1528a7f22c477.png

 

Może być innego producenta, aby był dedykowany do kamienia naturalnego i marmuru... powinien być biały - na bazie białego cementu, aby nie przebarwił obecnego w Twojej mozaice marmuru...

 

Piszę o Atlasie, bo na nim pracowałem, znam jakość i sprawdzał się...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...