Skocz do zawartości

Działka 3a oraz 3b - zabudowa zagrodowa.


Recommended Posts

Witam, w darowiźnie od dziadka dostałem 1ha ziemi. W MPZP jest to działka rolna z możliwością zabudowy zagrodowej. 

Od dobrych 20 lat ziemia nie była uprawiana - rosną samosiejki brzózek .. 

Z przelicznika podobno mam ponad 1ha - wiec niby jestem rolnikiem... :)

Chciałem zmienić na 4kl lecz klasyfikator po pobraniu próbek stwierdził że zmiana jest niezasadna . 

Cytat

Ustalenia szczegółowe dla terenu 07 . RM

1. Przeznaczenie terenu: tereny zabudowy zagrodowej.

2. Ustalenia dotyczące parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu:

1) ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy:

a) w odległości 10 m od północnej granicy planu,

b) w odległości 6 m od południowej i zachodniej granicy planu oraz zgodnie z rysunkiem planu;

2) parametry zagospodarowania terenu:

a) wskaźnik powierzchni zabudowy: maksymalnie 0,2,

b) udział powierzchni biologicznie czynnej: minimum 50%,

c) intensywność zabudowy: minimalna 0,0, maksymalna 0,4;

3) parametry zabudowy:

a) wysokość zabudowy: do 9 m,

b) kształt dachu: dwuspadowy lub wielospadowy o głównych połaciach nachylonych pod jednakowym kątem, kąt nachylenia połaci dachowych: 300- 500; dopuszcza się lokalizację dachów płaskich dla budynków gospodarczych, magazynowych i garaży,

c) dopuszcza się lokalizację wolno stojących budynków gospodarczych, magazynowych i garażowych w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy działki w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy;

4) minimalna wielkość nowo wydzielonych działek budowlanych: 3000 m².

3. Zasady obsługi komunikacyjnej:

1) dostęp do terenu z dróg poza granicami planu;

2) dopuszcza się wydzielanie dojazdów o parametrach określonych w § 14 ust. 2;

3) obowiązuje zapewnienie miejsc do parkowania zgodnie ze wskaźnikami ustalonymi w § 14 ust. 3.

Pytanie brzmi, co ja tak na prawdę mogę na tym zrobić, chciałem podzielić na mniejsze i sprzedać, ale już wiem że to nie będzie możliwe. 

Czy ja mogę wybudować tam jakiś dom? Postawić sobie altankę z takim jakby garażem by latem coś tam dłubać ? 
A możę jakiś dom letniskowy, bądź taki do 70m2

Z góry dziękuje za rady

Link do komentarza

Żeby mieć status rolnika nie wystarczy samo posiadanie ziemi. Wymagania są znacznie większe. Generalnie potrzebny jest jeszcze staż pracy w rolnictwie lub odpowiednie wykształcenie:

https://www.gov.pl/web/kowr/definicja-rolnika-indywidualnego

 

W przepisazch prawa nie ma definicji zabudowy zagrodowej. Jednak w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że to budynki (w tym mieszkalne) związane z gospodarstwem rolnym. Tak więc osoba o statusie rolnika, która w taki miejscu prowadzi gospodarstwo rolne będzie mogła wznieść tam każdy budynek dopuszczony w planie zagospodarowania. 

Natomiast jeżeli ktoś nie ma statusu rolnika to trzeba koniecznie sprawdzić jakie rodzaje zabudowy dopuszcza plan na terenie tej działki. Czasem dopuszczalne są też inne. Natomiast jeżeli wpisano tam jedynie zabudowę zagrodową to formalnie tylko taka jest dopuszczalna. W praktyce bardzo często nikt w starostwie powiatowym ani w urzędzie gminy nie robi problemów, jeżeli zechcemy tam postawić domek letniskowy (budynek rekreacji indywidualnej) albo budynek gospodarczy. Ale to już kwestia dobrej woli. 

Link do komentarza
Dnia 23.01.2024 o 19:33, Jacek1049 napisał:

Witam, w darowiźnie od dziadka dostałem 1ha ziemi. 

Kiedy? Status rolnika można "uzyskać" powołując się na praktyczne doświadczenia w gospodarowaniu na roli, nawet nie posiadając formalnego wykształcenia. Ale do tego potrzeba stażu. 

To jest kwestia prawna. Bo skoro przez ileś lat jesteś właścicielem ziemi rolnej, to urząd nie może twierdzić że nic o gospodarowaniu ziemią nie wiesz. A wątpliwości będą działały na Twoją korzyść.

Poza tym. jaka jest możliwość zmiany MPZP? Nie ma szansy na np. zmianę granic miejscowości albo zmianę jej statusu? 

Niektóre gminy koniecznie chcą zostać miastami, bo wtedy wszelkie grunty w granicach miasta stają się możliwe do zabudowy, ustawowa ochrona rolna w granicach miasta w zasadzie nie istnieje.

 

Czyli podajesz za mało informacji, aby coś stwierdzić kategorycznie. Bo to nie są proste sprawy, a jeśli ziemia jest w waszej okolicy droga, to być może opłaca się wynająć do tego adwokata - specjalistę w tych sprawach. 

32 minuty temu, Jacek1049 napisał:

 Czyli tak czy siak ziemia w sumie bezużyteczna 

 

Ziemia nigdy nie jest bezużyteczna, gdyż stanowi podstawę istnienia systemu finansowo - rozliczeniowego na świecie. Bo ziemia jest niezniszczalna. Można ją zbombardować, zalać wodą czy zasypać piaskiem, ale ona zawsze będzie. Może zmieniać wartość i przeznaczenie, ale będzie. Więc jej nie lekceważ.

Link do komentarza
18 minut temu, retrofood napisał:

Kiedy? Status rolnika można "uzyskać" powołując się na praktyczne doświadczenia w gospodarowaniu na roli, nawet nie posiadając formalnego wykształcenia. Ale do tego potrzeba stażu. 

To jest kwestia prawna. Bo skoro przez ileś lat jesteś właścicielem ziemi rolnej, to urząd nie może twierdzić że nic o gospodarowaniu ziemią nie wiesz. A wątpliwości będą działały na Twoją korzyść.

Poza tym. jaka jest możliwość zmiany MPZP? Nie ma szansy na np. zmianę granic miejscowości albo zmianę jej statusu? 

 

Po rozmowie z Pania Wójt, poinformowała mnie że jeśli będzie klasa 4 ziemii, w gminie mogą zmienić mi plan zagospodarowania . (ten ktory wkleilem na górze) Ze zamiast jakby RN - bedzie MN. 

Ziemie mam około pół roku. O tym że rzekomo jestem rolnikiem mówił mi klasyfikator, ze licząc po przeliczniku jakimś tam jestem rolnikiem.. - czyli wprowadził w bład. 

Co do zmiany granic... Miasto chce powiększyć się o tereny na której leży moja działka. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...