Skocz do zawartości

Garderoba - docinanie gotowych modułów na wymiar


Lukkord

Recommended Posts

Szanowni, planuję stworzenie garderoby w dość ciasnym pomieszczeniu. Ułożenie szafek w formie litery L, wysokość.

Aby w pełni wykorzystać niewielką przestrzeń zastanawiam się nad zakupem gotowych korpusów szaf modułowych z Leroya czy innego marketu - i docięcie ich do wymiaru pomieszczenia. Byłyby to zatem trzy korpusy z czego jeden lub dwa wymagałyby docięcia - a także musiałbym dociąć na wymiar odpowiednio kilka szuflad i półek.

Zastanawiam się czy to dobry pomysł i czy może macie jakieś doświadczenia z własnoręcznym, amatorskim docinaniem gotowych korpusów i szuflad? 
Byc moze takie docinanie jest bardziej problematyczne niż mi się wydaje?

Link do komentarza

Docinanie jest bardzo proste, o ile dysponuje się profesjonalnymi narzędziami i jakimś pomieszczeniem... ale nie zawsze sensowne...

 

Jaką głębokość szafek przewidujesz wykonać? Głębokość szafke - tych górnych - to 32 - 35 cm...

Czy oglądałeś te szafki w marketach? Jakie w nich zamontowane były szuflady i na jakich prowadnicach? Na 99% szuflad nie dasz rady skrócić...

 

Szafki w sprzedaży są w paczkach, skompletowane ze wszelkimi elementami, niezbędnymi do ich zmontowania - montujesz sam, albo wynajmujesz montera... Elementy mają przygotowane otwory odpowiednich średnic w odpowiednich dla danej szafki miejscach - co umożliwia prawidłowy montaż według załączanych instrukcji...

 

Dlatego radziłbym po pierwsze - dokładnie zaplanować, jakie szafki będą potrzebne, zobaczyć, czy takie - lub w przybliżonych wymiarach znajdziesz w markecie...

 

Po drugie - naleźć dojście do monterów - czyli porozmawiać w dziale, w którym docinają płyty meblowe, z operatorem piły i naświetlić mu Twój problem... dobrze byłoby, żebyś miał szkic zabudowy i swoją wizję zabudowy... Oni podpowiedzą czy warto takie korpusy kupić i przerabiać/docinać... Na pewno będzie potrzeba - w razie docinania formatek szafek - wiercenie odpowiednich otworów w nowych miejscach, więc potrzebne będą odpowiednie narzędzia... I będzie przy tym trochę kombinowania...

 

Jest możliwe, że łatwiej, a może i taniej będzie rozrysowanie szafek wg Twojego projektu na elementy, zamówienie ich w markecie i ich samodzielny montaż, ale wtedy dochodzi zakup okleiny/obrzeża na cięte krawędzie elementów/formatek, zakup wkrętów, mocowań, płyty hdf na "tyłek" szafek, itp... Ceny płyt i usługi docięcia formatek znajdziesz przy stanowisku z piłą...

 

Jeśli garderobą ma być osobne pomieszczenie, to można odpuścić sobie drzwiczki do tych szafek, albo zrobić w krytycznych miejscach przesuwane...

 

Z szuflad możesz zrezygnować na rzecz koszyków np. wiklinowych, czy wręcz pudeł kartonowych - doskonale sprawdzą się w garderobie... mam tak od kilku lat u siebie :).

Link do komentarza

Z docinaniem najpewniej będzie sporo problemów. Szczególnie szuflad i frontów (drzwiczek). Docięcie, żeby zmniejszyć szerokość spowoduje, że w wielu miejscach trzeba będzie odciąć np. część, gdzie są przygotowane otwory montażowe i gniazda (np.pod zawiasy). Skoro na trzy szafy dwie z nich trzeba będzie przycinać to naprawdę lepiej zamówić coś na wymiar.

Skoro to zamknięta garderoba to nie warto robić frontów i szuflad. Lepiej sprawdzą się otwarte regały. 

Link do komentarza
Dnia 17.12.2023 o 17:26, Lukkord napisał:

Szanowni, planuję stworzenie garderoby w dość ciasnym pomieszczeniu. Ułożenie szafek w formie litery L, wysokość.

Aby w pełni wykorzystać niewielką przestrzeń zastanawiam się nad zakupem gotowych korpusów szaf modułowych z Leroya czy innego marketu - i docięcie ich do wymiaru pomieszczenia. Byłyby to zatem trzy korpusy z czego jeden lub dwa wymagałyby docięcia - a także musiałbym dociąć na wymiar odpowiednio kilka szuflad i półek.

Zastanawiam się czy to dobry pomysł i czy może macie jakieś doświadczenia z własnoręcznym, amatorskim docinaniem gotowych korpusów i szuflad? 
Byc moze takie docinanie jest bardziej problematyczne niż mi się wydaje?

Skracanie regałów przeprowadzaj tylko w miejscach samych półek. 

Link do komentarza

No, tak...

 

Dnia 17.12.2023 o 17:26, Lukkord napisał:

planuję stworzenie garderoby w dość ciasnym pomieszczeniu.

 

Dnia 17.12.2023 o 17:26, Lukkord napisał:

zastanawiam się nad zakupem gotowych korpusów szaf modułowych z Leroya czy innego marketu - i docięcie ich do wymiaru pomieszczenia.

 

Dnia 17.12.2023 o 17:26, Lukkord napisał:

musiałbym dociąć na wymiar odpowiednio kilka szuflad i półek.

 

Z tych zdań wysnułem wniosek, że przy cięciu gotowych korpusów trzeba będzie te korpusy docinać tak, aby były mniej głębokie - przez ciasnotę pomieszczenia - i skracać szuflady - przez ciasnotę pomieszczenia... Dlatego napisałem, że docinanie może być kłopotliwe...

 

A może wystarczy tylko skracać te korpusy z wysokości???:scratching:A może i z szerokości? - to z docinania szuflad :scratching: A głębokość może pozostać bez zmiany?:scratching:

 

Na takie pytania wpadłem po przeczytaniu postu animusa...

 

To jak to jest, @Lukkord???

 

Może jakiś szkic, cobyśmy nie kombinowali za bardzo???

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Jeśli chcesz korzystać z wyrzynarki i nie uszkodzić laminatu, to polecam brzeszczot: https://allegro.pl/oferta/mps-3441-f-brzeszczot-do-wyrzynarek-u-101-bif-11958562431

Cięcie trzeba robić od strony laminatu i wychodzi czyste, a z drugiej strony małe odpryski. Sam ciąłem front kuchenny i byłem zaskoczony że wyszło mi tak idealnie, a byłem przygotowany na listwę maskującą. Razem z prowadnicą zrobioną z poziomicy i dobrym brzeszczotem zjechałem tylko 1 milimetr na metrze, tylko trzeba trochę wyczucia, dokładności i cierpliwości.

 

Ale jeśli masz dużo cięć to lepiej już zainwestować w jakąś piłę.

Edytowano przez Piotr_Budowniczy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...