Skocz do zawartości

Warunki zabudowy


Recommended Posts

Witam

Potrzebuję fachowej pomocy. Dostałem warunki zabudowy ale nie uwzględniono moich parametrów budynku tylko wpisano swoje.

Problem polega na tym, że nie wiem jak zinterpretować stwierdzenie "główna kalenica" oraz "główna połać dachowa". Czy ktoś z Państwa będzie w stanie powiedzieć mi czy główna kalenica oraz nachylenie głównej połaci dachowej odnosi się do wieżyczki czy do niższej parti dachu? 

Poniżej zdj i link do projektu

https://www.extradom.pl/projekt-domu-kasztel-351-KRD1766?source-perfo=sem&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=projekt_z_budowa&device=m&campaignid=17663085806&gad_source=1&gclid=CjwKCAiApuCrBhAuEiwA8VJ6Jn24XTva6kf-od608V_6uvQ9HrHnym4xd1sqdSeUxiQLmWggvCebPBoCoKMQAvD_BwE

Screenshot_20231212-203255_Chrome.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, Marcin91 napisał:

Witam

Potrzebuję fachowej pomocy. Dostałem warunki zabudowy ale nie uwzględniono moich parametrów budynku tylko wpisano swoje.

Problem polega na tym, że nie wiem jak zinterpretować stwierdzenie "główna kalenica" oraz "główna połać dachowa".

 

 

Cytat

Kalenica domu to szczyt, na którym przecinają się dwie połacie. Nazywana jest także kipą, warstem, wierchem lub linią szczytową. Aby ją wyznaczyć, należy stosować się do wskazówek dotyczących wybranego rodzaju dachu (dach wielospadowy, dwuspadowy lub płaski). Jest to dosyć proste, ponieważ w zależności od rodzaju zadaszenia, weryfikujemy najwyższy punkt powierzchni dachowej lub trzymamy się zasady „głównej kalenicy”. Najprościej mówiąc, główna kalenica, to najwyższa kalenica, powstała na przecięciu górnych połaci dachu.

Od tego, jak została wykończona, zależy żywotność konstrukcji powierzchni dachowej (dowiedz się więcej o montażu gąsiorów dachowych). Warto również dodać, że główna kalenica to linia umożliwiająca określenie wysokości konkretnej budowli, co jest bardzo istotne podczas tworzenia projektu nieruchomości.

W Pana przypadku gdy jest  wieżyczka, to najwyższy punkt powierzchni dachowej.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Jak dokładnie opisano warunki, które musi spełniać dach, zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy? To podstawowa sprawa. proszę je zacytować. 

Pojęcie głównej kalenicy dachu nie jest określone w przepisach prawa budowlanego. Dlatego wskazówką, jak je należy rozumieć mogą być właśnie zapisy w decyzji. 

Za główna kalenicę dachu wielospadowego może być uznana wcale nie kalenica położona najwyżej w budynku, ale taka w dachu nad zasadniczą częścią tego budynku. Natomiast wieżyczka i lukarny mogą być równie dobrze uznane za elementy dodatkowe, jedynie nadbudówki nad częścią zasadniczą. 

Uprzedzam od razu, że koszty wykonania tak skomplikowanego dachu będą bardzo wysokie, zaś ryzyko popełnienia błędów przez wykonawców ogromne.

 

Na jednej z wizualizacji dom wygląda tak. A to są wizualizacje robione przez pracownię, tę sama, która opracowała projekt. Jestem pod wrażeniem.

99bebcb780b605ec345bfbcae1e8c83f85a674a84132083ddcc6c1a98225a843.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...