Skocz do zawartości

Pierwsze układanie płytek


Tubulin

Recommended Posts

Witam, mam kilka pytań przed pierwszym moim układaniem płytek:

1. Jaka powinna być zostawiona przerwa między płytkami a ścianą? Czytałem że przynajmniej 1cm, ale czy jest sens zostawiać tyle, gdy dylatacja ma 5mm?

2. Czy koniecznie trzeba gruntować posadzkę z mixokreta?

3. krzyżaki 3mm pod płytki 30x30cm wystarczą na ogrzewaniu podłogowym?

4. Czy klej o parametrach C2 S1 będzie odpowiedni? Jesteście w stanie polecić jakiś konkretny klej?

5. Czy można by wywiercić otwornicą diamentową otwór w jakiejś płycie GK żeby ten otwór posłużył jako prowadnica przy robieniu otworu w płytce, czy to raczej nie zda egzaminu?

Edytowano przez Tubulin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
43 minuty temu, Tubulin napisał:

  Jak sobie najlepiej poradzić z klejem wychodzącym spomiędzy płytek?  

W ogóle nie powinno go być. Po to masz packę ząbkowaną, aby nadmiar kleju chował się w te szczeliny. a skoro i tak klej wychodzi, to albo masz bardzo nierówne podłoże, albo rzadki klej, albo nierówno go kładziesz, nie wiem co, coś jest nie tak. Musisz przemyśleć to co robisz, spójrz na to z boku i zastanów się.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Tubulin napisał:

Mam jeszcze pytanie: Jak sobie najlepiej poradzić z klejem wychodzącym spomiędzy płytek? Niby na obrzeżach płytek starałem się zdejmować trochę kleju, ale i tak gdzieniegdzie ten klej wychodził, kiedy i jak najlepiej czyścić ten klej?

 

Najpierw wyrównaj podłoże klejem, długą łatą zniwelujesz dołki. 

 

Jak wyschnie, to naciągasz klej grzebieniem, równo na całą powierzchnię klejenia, na ścianę.

Potem stawiasz na listwie startowej, kleisz płytki do ściany i na przemian wkładasz krzyżyki do płytek heksagonalnych, albo robisz bezfugowo.

 

Jak obłożysz całą potrzebną powierzchnię tym materiałem, to lekko dociskasz je, czymś, większym,  płaskim, płytą meblową, półką od regału, itd. 

 

Lico płytek przy dociskaniu  nie może mieć zabrudzeń, inaczej się źle ustawią.

Jak masz "docinki", to robisz je na koniec,  nawet na drugi dzień wkleisz.   

 

Następnie łapiesz za poziomicę, przykładasz delikatnie, niby sprawdzasz, głupa palisz jak inwestor patrzy, zwijasz graty, dzida i do chaty. :takaemotka:

 

To mała powierzchnia do obrobienia, robisz to naraz, mucha nie siada.

 

      

Link do komentarza
25 minut temu, retrofood napisał:

Siebie ma skasować? :icon_eek:  :takaemotka:

Jakie "siebie"? Przecież to była moja odpowiedź na to zdanie...

3 godziny temu, animus napisał:

Następnie łapiesz za poziomicę, przykładasz delikatnie, niby sprawdzasz, głupa palisz jak inwestor patrzy, zwijasz graty, dzida i do chaty.

 

 

Jakie płytki heksagonalne?

3 godziny temu, animus napisał:

krzyżyki do płytek heksagonalnych

 

Dnia 18.11.2023 o 23:02, Tubulin napisał:

krzyżaki 3mm pod płytki 30x30cm wystarczą na ogrzewaniu podłogowym?

 

Link do komentarza
Dnia 29.11.2023 o 22:58, podczytywacz napisał:
  Dnia 18.11.2023 o 23:02, Tubulin napisał:

krzyżaki 3mm pod płytki 30x30cm wystarczą na ogrzewaniu podłogowym?

Przy takiej wielkości płytek będą wystarczające. Oczywiście, większe też byłyby technicznie w porządku. To już kwestia gustu. 

Czy ten klej wychodzi odrobinę? Na zasadzie, że miejscowo trochę się go pojawi w spoinie między płytkami, czy w większej ilości? Takie odrobiny wystarczy usunąć przeciągając przez szparę krzyżykiem. 

Jaka jest wielkość zębów pacy? Ewentualnie można spróbować użyć pacy z mniejszymi zębami. Wtedy przy dociskaniu klej nie powinien tak wychodzić bokami. Klej jest nakładany tylko na podłoże, czy na podłoże i płytkę?

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 

 

Czy ten klej wychodzi odrobinę? Na zasadzie, że miejscowo trochę się go pojawi w spoinie między płytkami, czy w większej ilości? Takie odrobiny wystarczy usunąć przeciągając przez szparę krzyżykiem. 

Jaka jest wielkość zębów pacy? Ewentualnie można spróbować użyć pacy z mniejszymi zębami. Wtedy przy dociskaniu klej nie powinien tak wychodzić bokami. Klej jest nakładany tylko na podłoże, czy na podłoże i płytkę?

 

Tak, klej się pojawia tylko w spoinach, czasem może wyjdzie trochę nad płytki. A zęby są wielkości 12x12, ponieważ obok są większe płytki które były układane przy użyciu takiej samej pacy więc użyłem tej samej, żeby nie zrobić jakiegoś uskoku między płytkami. A klej układam na podłodze pacą zębatą, a na płytce tylko cienką warstwę.

Link do komentarza

To znaczy, że wychodzi go naprawdę dużo, skoro pojawia się czasem nawet ponad płytkami. Sugerowałbym jednak użycie pacy o mniejszych zębach. Grubość warstwy kleju może być ostatecznie taka sama, niezależnie od ich wielkości. Ale przy drobniejszych zębach mniej powinno go "wychodzić" ku górze przy dociskaniu płytki.

Ponadto nawet kładąc cieńszą warstwę kleju, niż w sąsiednim pomieszczeniu, nie zrobimy uskoku, jeżeli ta grubość będzie zmniejszać się stopniowo od miejsca połączenia. 

Można też użyć pacy o drobniejszych zębach, ale kłaść nieco cieńszą niż dotąd warstwę kleju na podłożu, natomiast trochę grubszą niż wcześniej na płytce. Ilość wyciskanego ku górze nadmiaru będzie mniejsza. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...