Skocz do zawartości

Pierwsze układanie płytek


Tubulin

Recommended Posts

Witam, mam kilka pytań przed pierwszym moim układaniem płytek:

1. Jaka powinna być zostawiona przerwa między płytkami a ścianą? Czytałem że przynajmniej 1cm, ale czy jest sens zostawiać tyle, gdy dylatacja ma 5mm?

2. Czy koniecznie trzeba gruntować posadzkę z mixokreta?

3. krzyżaki 3mm pod płytki 30x30cm wystarczą na ogrzewaniu podłogowym?

4. Czy klej o parametrach C2 S1 będzie odpowiedni? Jesteście w stanie polecić jakiś konkretny klej?

5. Czy można by wywiercić otwornicą diamentową otwór w jakiejś płycie GK żeby ten otwór posłużył jako prowadnica przy robieniu otworu w płytce, czy to raczej nie zda egzaminu?

Edytowano przez Tubulin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  Dnia 29.11.2023 o 16:34, Tubulin napisał:

  Jak sobie najlepiej poradzić z klejem wychodzącym spomiędzy płytek?  

Rozwiń  

W ogóle nie powinno go być. Po to masz packę ząbkowaną, aby nadmiar kleju chował się w te szczeliny. a skoro i tak klej wychodzi, to albo masz bardzo nierówne podłoże, albo rzadki klej, albo nierówno go kładziesz, nie wiem co, coś jest nie tak. Musisz przemyśleć to co robisz, spójrz na to z boku i zastanów się.

Link do komentarza
  Dnia 29.11.2023 o 16:34, Tubulin napisał:

Mam jeszcze pytanie: Jak sobie najlepiej poradzić z klejem wychodzącym spomiędzy płytek? Niby na obrzeżach płytek starałem się zdejmować trochę kleju, ale i tak gdzieniegdzie ten klej wychodził, kiedy i jak najlepiej czyścić ten klej?

Rozwiń  

 

Najpierw wyrównaj podłoże klejem, długą łatą zniwelujesz dołki. 

 

Jak wyschnie, to naciągasz klej grzebieniem, równo na całą powierzchnię klejenia, na ścianę.

Potem stawiasz na listwie startowej, kleisz płytki do ściany i na przemian wkładasz krzyżyki do płytek heksagonalnych, albo robisz bezfugowo.

 

Jak obłożysz całą potrzebną powierzchnię tym materiałem, to lekko dociskasz je, czymś, większym,  płaskim, płytą meblową, półką od regału, itd. 

 

Lico płytek przy dociskaniu  nie może mieć zabrudzeń, inaczej się źle ustawią.

Jak masz "docinki", to robisz je na koniec,  nawet na drugi dzień wkleisz.   

 

Następnie łapiesz za poziomicę, przykładasz delikatnie, niby sprawdzasz, głupa palisz jak inwestor patrzy, zwijasz graty, dzida i do chaty. :takaemotka:

 

To mała powierzchnia do obrobienia, robisz to naraz, mucha nie siada.

 

      

Link do komentarza
  Dnia 29.11.2023 o 21:28, retrofood napisał:

Siebie ma skasować? :icon_eek:  :takaemotka:

Rozwiń  

Jakie "siebie"? Przecież to była moja odpowiedź na to zdanie...

  Dnia 29.11.2023 o 18:45, animus napisał:

Następnie łapiesz za poziomicę, przykładasz delikatnie, niby sprawdzasz, głupa palisz jak inwestor patrzy, zwijasz graty, dzida i do chaty.

Rozwiń  

 

 

Jakie płytki heksagonalne?

  Dnia 29.11.2023 o 18:45, animus napisał:

krzyżyki do płytek heksagonalnych

Rozwiń  

 

  Dnia 18.11.2023 o 22:02, Tubulin napisał:

krzyżaki 3mm pod płytki 30x30cm wystarczą na ogrzewaniu podłogowym?

Rozwiń  

 

Link do komentarza
  Dnia 29.11.2023 o 21:58, podczytywacz napisał:
  Dnia 18.11.2023 o 23:02, Tubulin napisał:

krzyżaki 3mm pod płytki 30x30cm wystarczą na ogrzewaniu podłogowym?

Rozwiń  

Przy takiej wielkości płytek będą wystarczające. Oczywiście, większe też byłyby technicznie w porządku. To już kwestia gustu. 

Czy ten klej wychodzi odrobinę? Na zasadzie, że miejscowo trochę się go pojawi w spoinie między płytkami, czy w większej ilości? Takie odrobiny wystarczy usunąć przeciągając przez szparę krzyżykiem. 

Jaka jest wielkość zębów pacy? Ewentualnie można spróbować użyć pacy z mniejszymi zębami. Wtedy przy dociskaniu klej nie powinien tak wychodzić bokami. Klej jest nakładany tylko na podłoże, czy na podłoże i płytkę?

Link do komentarza
  Dnia 1.12.2023 o 09:46, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 

 

Czy ten klej wychodzi odrobinę? Na zasadzie, że miejscowo trochę się go pojawi w spoinie między płytkami, czy w większej ilości? Takie odrobiny wystarczy usunąć przeciągając przez szparę krzyżykiem. 

Jaka jest wielkość zębów pacy? Ewentualnie można spróbować użyć pacy z mniejszymi zębami. Wtedy przy dociskaniu klej nie powinien tak wychodzić bokami. Klej jest nakładany tylko na podłoże, czy na podłoże i płytkę?

 

Rozwiń  

Tak, klej się pojawia tylko w spoinach, czasem może wyjdzie trochę nad płytki. A zęby są wielkości 12x12, ponieważ obok są większe płytki które były układane przy użyciu takiej samej pacy więc użyłem tej samej, żeby nie zrobić jakiegoś uskoku między płytkami. A klej układam na podłodze pacą zębatą, a na płytce tylko cienką warstwę.

Link do komentarza

To znaczy, że wychodzi go naprawdę dużo, skoro pojawia się czasem nawet ponad płytkami. Sugerowałbym jednak użycie pacy o mniejszych zębach. Grubość warstwy kleju może być ostatecznie taka sama, niezależnie od ich wielkości. Ale przy drobniejszych zębach mniej powinno go "wychodzić" ku górze przy dociskaniu płytki.

Ponadto nawet kładąc cieńszą warstwę kleju, niż w sąsiednim pomieszczeniu, nie zrobimy uskoku, jeżeli ta grubość będzie zmniejszać się stopniowo od miejsca połączenia. 

Można też użyć pacy o drobniejszych zębach, ale kłaść nieco cieńszą niż dotąd warstwę kleju na podłożu, natomiast trochę grubszą niż wcześniej na płytce. Ilość wyciskanego ku górze nadmiaru będzie mniejsza. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Siema wszystkim, Planuję ogarnąć pompę ciepła do nowego domu (150 m², pod Warszawą) i trochę w tym temacie raczkuję. Niby teraz wszyscy to montują, ale jak przychodzi co do czego, to człowiek głupieje od tych wszystkich opcji i cen.   Macie może jakieś doświadczenia? Ile Was wyniosła pompa razem z montażem? Bo jak patrzę na oferty, to czasem różnice są po 20-30 tys. zł między firmami i nie wiem o co chodzi.   Dom będzie dobrze zaizolowany, nowa technologia, więc myślę że pompa powietrze-woda da radę, ale jak macie jakieś tipy typu co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy albo czego unikać, to będę wdzięczny za każdą radę.   Z góry dzięki!
    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...