Skocz do zawartości

Kominek z GDP na drewno - wymagana zgoda czy zgłoszenie w urzędzie?


Recommended Posts

Cześć, dobry wieczór,

proszę o poradę, jestem pod koniec remontu parteru starego domu dwupiętrowego. Obecnie prace wstrzymuje mi jedynie kwestia związana z instalacją kominka na drewno z DGP. Jest to centralny punkt domu, w miejscu tym stała kaflowa pieco-kuchnia, którą rozebrałem na początku remontu, bo była dość zniszczona. Przewód kominowy dostępny, dostępna kratka wentylacyjna w tym samym rogu pomieszczenia. W domu został zainstalowany gaz i piec, który służy do grzania wody użytkowej i kaloryferów.

Po tym czasie pojawił się obowiązek zgłaszania źródeł ciepła w domach w bazie CEEB/GUNB, gdzie zgłoszony został piec gazowy i koza znajdująca się na piętrze. Dzwoniłem do urzędu, ale na ten moment nie dostałem wiążącej odpowiedzi, może dlatego, że to piątek. Dlatego starałem się przebrnąć przez prawo budowlane art. 29 i art. 30. Z tego co zrozumiałem wystarczy ze zgłoszę fakt instalacji kominka, bez konieczności uzyskania zgody. Później jeszcze będę musiał dokonać aktualizacji danych w bazie CEEB/GUNB. Miał ktoś podobny problem, lub jest mi w stanie udzielić rady?

Proszę o pomoc, lub ewentualne pytania. Z góry dziękuję.

Link do komentarza

O ile wiem, to zainstalowanie jakiegokolwiek kominka z założenia nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Jednak, w bardzo rzadkich przypadkach, użytkowania kominków na danym obszarze może zakazywać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Ewentualnie, na ich mocy korzystanie z kominków bywa ograniczone do użytku rekreacyjnego. Co jednak jest zupełnie niejasnym pojęciem.

Oczywiście, sposób instalacji kominka musi być zgodny z szeregiem warunków, przede wszystkim tymi opisanymi w rozporządzeniu o Warunkach Technicznych (WT).

Natomiast opierając się na ustawie Prawo Budowlane, nie widzę podstaw aby wymagać zgłaszania zamiaru zainstalowania kominka z DGP. Mamy tam zapis:

 

Art. 29.4 Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym

mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:

(...)

3) instalowaniu:

(...)

d) wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji, z wyłączeniem

instalacji gazowych;

 

Niestety, cały artykuł 29 jest mało czytelny – przez swoją wielopoziomową konstrukcję i wyjątkową długość. Stąd biorą się wątpliwości.

Natomiast po zainstalowaniu kominka trzeba zaktualizować dane w CEEB.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chodzi o ocieplenie całej wnęki, bądź wykorzystanie poszerzen systemowych (wtedy ocieplaja obszar do którego dolega ościeżnica).  Mógłbym wykleić cała wneke jakimś ciepłym styropianem z tym że nie wiem czy pozwoli na to firma montujaca okna bo kiedyś o to pytałem i powiedzieli ze musiałby to być materiał twardy gdyż w innym przypadku zwiększy to odległość kotew montażowych do sztywnej ściany przez co montaz może okazac się mniej stabilny (miękki XPS może podczas pracy się odkształcać.) A purenit jest tutaj twardszym materiałem. No i wydawało mi się że cieplejszym niż XPS. A na pewno droższym. Zastanawia mnie też czy jest sens izolować przed wilgocią wneke do której miałby być ten XPS przymocowany gdyż jeśli pociągnie wilgoć z muru to straci właściwości termiczne    Chodzi o ocieplenie całej wnęki, bądź wykorzystanie poszerzen systemowych (wtedy ocieplaja obszar do którego dolega ościeżnica).  Mógłbym wykleić cała wneke jakimś ciepłym styropianem z tym że nie wiem czy pozwoli na to firma montujaca okna bo kiedyś o to pytałem i powiedzieli ze musiałby to być materiał twardy gdyż w innym przypadku zwiększy to odległość kotew montażowych do sztywnej ściany przez co montaz może okazac się mniej stabilny (miękki XPS może podczas pracy się odkształcać.) A purenit jest tutaj twardszym materiałem. No i wydawało mi się że cieplejszym niż XPS. A na pewno droższym. Zastanawia mnie też czy jest sens izolować przed wilgocią wneke do której miałby być ten XPS przymocowany gdyż jeśli pociągnie wilgoć z muru to straci właściwości termiczne   
    • Wspólnota, budynek z 2010 roku, gazowa kuchenka, podgrzewacz znajduje się na klatce, ale czy jest gazowy 🤷‍♂️.
    • na tej stronie jest dużo informacji o foliach okiennych, w tym o lustrzanych https://www.foliaforyou.pl/ 
    • I sprawa załatwiona. Kupiłem po prostu pierwsze lepsze u producenta profili razem z profilami, także nie pomyślałem, żeby kupić płaskie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • A ja to bardzo polubiłem, odstresowuję się przy takiej robocie, macham sobie kielnią, a że mam dobre proporcje zaprawy, to i 5cm nieraz narzucę. Sufit już gorzej, dlatego szukam jakiegoś dobrego siuwaksu. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...