Skocz do zawartości

Kominek z GDP na drewno - wymagana zgoda czy zgłoszenie w urzędzie?


Recommended Posts

Cześć, dobry wieczór,

proszę o poradę, jestem pod koniec remontu parteru starego domu dwupiętrowego. Obecnie prace wstrzymuje mi jedynie kwestia związana z instalacją kominka na drewno z DGP. Jest to centralny punkt domu, w miejscu tym stała kaflowa pieco-kuchnia, którą rozebrałem na początku remontu, bo była dość zniszczona. Przewód kominowy dostępny, dostępna kratka wentylacyjna w tym samym rogu pomieszczenia. W domu został zainstalowany gaz i piec, który służy do grzania wody użytkowej i kaloryferów.

Po tym czasie pojawił się obowiązek zgłaszania źródeł ciepła w domach w bazie CEEB/GUNB, gdzie zgłoszony został piec gazowy i koza znajdująca się na piętrze. Dzwoniłem do urzędu, ale na ten moment nie dostałem wiążącej odpowiedzi, może dlatego, że to piątek. Dlatego starałem się przebrnąć przez prawo budowlane art. 29 i art. 30. Z tego co zrozumiałem wystarczy ze zgłoszę fakt instalacji kominka, bez konieczności uzyskania zgody. Później jeszcze będę musiał dokonać aktualizacji danych w bazie CEEB/GUNB. Miał ktoś podobny problem, lub jest mi w stanie udzielić rady?

Proszę o pomoc, lub ewentualne pytania. Z góry dziękuję.

Link do komentarza

O ile wiem, to zainstalowanie jakiegokolwiek kominka z założenia nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Jednak, w bardzo rzadkich przypadkach, użytkowania kominków na danym obszarze może zakazywać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Ewentualnie, na ich mocy korzystanie z kominków bywa ograniczone do użytku rekreacyjnego. Co jednak jest zupełnie niejasnym pojęciem.

Oczywiście, sposób instalacji kominka musi być zgodny z szeregiem warunków, przede wszystkim tymi opisanymi w rozporządzeniu o Warunkach Technicznych (WT).

Natomiast opierając się na ustawie Prawo Budowlane, nie widzę podstaw aby wymagać zgłaszania zamiaru zainstalowania kominka z DGP. Mamy tam zapis:

 

Art. 29.4 Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym

mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:

(...)

3) instalowaniu:

(...)

d) wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji, z wyłączeniem

instalacji gazowych;

 

Niestety, cały artykuł 29 jest mało czytelny – przez swoją wielopoziomową konstrukcję i wyjątkową długość. Stąd biorą się wątpliwości.

Natomiast po zainstalowaniu kominka trzeba zaktualizować dane w CEEB.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam taki problem w mieszkaniu - spod okna było czuć, że lekko wlatuje powietrze. Majster stwierdził, że jak przyjdzie podłoga, to problemu nie będzie. Podłoga już jest, jednak teraz jest bardzo zimno w pokoju, a podłoga przy oknie (fragment zaznaczony) jest też zimna, dużo zimniejsza niż w innych pomieszczeniach. Co teraz można z tym zrobić? Podłoga weszła pod ościeżnice okienną, tak że z chyba jak już to odciąć 2 cm, uszczelnić (ale czym?) i włożyć tam listwę przypodłogową? Jest to budynek 17 piętrowy, nowe budownictwo. W innych pokojach tego problemu nie mam
  • Mam zestaw wc - misa bezkołnierzowa Koło, stelarz Geberit. Myślałem, że jak wezmę coś "markowego" to będzie ok, a jednak zawsze chlapie przy spłukiwaniu, pomimo opuszczania klapy. W innym mieszkaniu mam bezkołnierzową misę i stelarz z Omniresa i nic nie chlapie. To jak to jest - chlapanie jest wynikiem wadliwego produktu, czy montażu? Jeśli produktu, to nie robią testów jakościowych czy co? Ja tego nie montowałem, a majster. Nie wiem, czy wszystko zrobił prawidłowo. Mam tu jeszcze jakąś możliwość podziałania z tym? Czytając internet natknąłem się na 3 rozwiązania: a) Misa ma określone parametry spłukiwanej wody i trzeba wyregulować ciśnienie wody w stelażu. Z tego rozumiem, że mniej wody będzie przelewane do misy b) Trzeba dodać kryzę na wlocie do misy (konieczność demontażu misy) c) Do regulatorów spustowych w gebericie (do koszyczka) włożyć regulator przepływu. Geberit produkuje to do końca 2023, teraz rozwiązaniem na to będzie wymiana całego zaworu Podpowiecie czy któraś z tych opcji ma sens? Zestaw: https://www.leroymerlin.pl/ceramika-lazienkowa/wc/zestawy-podtynkowe/zestaw-podtynkowy-wc-geberit-unifix-modo,p446857,l1646.html  
  • ktoś coś? zima idzie, znów zimne ściany mam
  • Updeate nowy. Bez zmiany - wszystko jest okej. Nic nie skrzypi, nie łapie wilgoci, dobrze jest ocieplone.   Chciałem podziękować wszystkim którzy uczestniczyli w temacie. Jestem wdzięczny, mega przydały mi się Wasze podpowiedzi, pomoce i otucha, bo nie wierzyłem że dam sobie z tematem radę i będzie po jakimś dłuższym czasie okej. Córunia wdzięczna za pokój
  • Przede wszystkim proszę dokładnie sprawdzić co zapisano w decyzji o warunkach zabudowy. Sytuacja jest o tyle dla mnie niezrozumiała, że jeżeli decyzja przewiduje możliwość użytkowania na cele inne niż rolnicze i możliwość wykorzystania działki pod zabudowę mieszkaniową, to możliwość wyłączenia przynajmniej części gruntu  pod planowanymi budynkami) jest dopuszczalna niejako z definicji. Nawet niezależnie od klasy gruntu. Inaczej przecież przyjmowanie planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy nie miałoby sensu.  Być może w decyzji o warunkach zabudowy przewidziano jakieś dodatkowe ograniczenia, np. wyłącznie zabudowę zagrodową (w ramach gospodarstwa rolnego). W związku z tym trzeba bardzo dokładnie sprawdzić treść decyzji o warunkach zabudowy.  Sama procedura wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej w przypadku budownictwa indywidualnego , gdy jest już MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy nie jest specjalnie skomplikowana. Mniej więcej opisano ja na stronach rządowych: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/283   PS. Budowa domu do 70 m2 powierzchni zabudowy nic tu nie zmienia. Nie można przy tej okazji naruszać innych przepisów. W tym przypadku ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz zapisów decyzji o warunkach zabudowy.    
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...