Skocz do zawartości

Ocieplenie stropu betonowego styropianem na poddaszu nieużytkowym


Recommended Posts

Cześć, Planuję ocieplić strop betonowy na poddaszu (nieużytkowym, nieogrzewanym) o powierzchni 30m2. Nie mam doświadczenia w tym kierunku. Planuję zastosować styropian 2 warstwy po 10cm łączone za pomocą piano kleju. Na styropian planuję bezpośrednio położyć płytę OSB o grubości 18mm lub ewentualnie wylać beton. Co jest lepszym wyborem?

 

Mam kilka pytań w przypadku zastosowanie płyt OSB jako podłogę:

1. Czy należy zastosować folię na podłogę (między stropem a styropianem)? Jeśli tak to jaką?

2. Czy pomiędzy styropianem i podłogą OSB należy położyć folię? Jeśli tak to jaką?

3. Czy bezpośrednio na styropian można ułożyć płytę OSB? Czy wymagane jest jeszcze jakieś dodatkowe podłoże pod OSB (np. mata?)?

 

Proszę o opinie i poradę w powyższej sprawie. 

 

 

Zrzut ekranu 2023-10-25 084644.png

Link do komentarza

Na styropian, przynajmniej na zewnątrz nie daje się nic poza tynkiem, czy klejem do siatki, więc na strop tym bardziej bym nic nie dawał. Nie ma takiej potrzeby, ani nie jest to wskazane, bo strop betonowy zawsze coś wciągnie wilgoci, więc musi gdzieś odparować. Wystarczy OSB 18mm i nic więcej bym nie dawał, bo j.w. trzeba zapewnić na ile się da odparowanie wilgoci. Btw, najlepsze byłyby płyty z wełny mineralnej, ale wtedy musiałbyś dodatkowo deski na wysokość tej wełny robić, czyli jakieś 15-20cm na wysokość i co 60cm, na to OSB byłoby najlepszym rozwiązaniem. No i koszt wełny vs styropian byłby pewnie większy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

Cześć, Planuję ocieplić strop betonowy na poddaszu (nieużytkowym, nieogrzewanym) o powierzchni 30m2. Nie mam doświadczenia w tym kierunku. Planuję zastosować styropian 2 warstwy po 10cm łączone za pomocą piano kleju. Na styropian planuję bezpośrednio położyć płytę OSB o grubości 18mm lub ewentualnie wylać beton. Co jest lepszym wyborem?

Beton odpada całkowicie.

A styropian odradzam ze względu na gryzonie.

Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

1. Czy należy zastosować folię na podłogę  Jeśli tak to jaką?

Tak, najpierw kładziemy folię budowlaną paroizolacyjną.

Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

2. Czy pomiędzy izolacją cieplną  i podłogą OSB należy położyć folię? Jeśli tak to jaką?

 Ne, niczego nie wkładamy. 

Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

3. Czy bezpośrednio na izolację cieplną  można ułożyć płytę OSB? Czy wymagane jest jeszcze jakieś dodatkowe podłoże pod OSB ?

Proponuję izolację z wełny, robisz ruszt krzyżowy, z desek na stropie, wnętrze wypełniasz wełną w dwóch- trzech warstwach,  do rusztu przekręcasz OSB.  

Izolację trzeba połączyć z izolacją skosów. 

Proponuję 45-50cm wełny rozprężnej.

W tej przestrzeni strychowej trzeba zrobić  dobrą wentylację.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie widać żeby siadał. Przynajmniej patrzę po chudziaku że jest na tym samym poziomie
    • Duży błąd. Moja zona przez lata prowadziła tematy remontów w spółdzielni i mówi, że w takiej sytuacji winniście wszyscy iść na zebranie najpierw osiedlowe, a później Walne i wyrzucić zarząd na zbity pysk. U nas w mieście miałbyś o zrobione za darmo.   Przede wszystkim balkon najczęściej traktowany jest jako element elewacji, a więc część wspólna, dlatego niezależnie od własności mieszkania, zarządza nim ten, kto zajmuje się elementami wspólnymi. A to o czym Ty piszesz, to są bardzo rzadkie przypadki i raczej nie w spółdzielniach a w wyjątkowych wspólnotach. Dlatego pytałem o zarządzającego budynkiem. W spółdzielni to niemożliwe.
    • Przyjrzyj się jak mają zrobione to zabezpieczenie, porozmawiaj z właścicielami balkonu...   Rozmawiaj w spółdzielni... może planują jakieś remonty i może to uwzględnią w swoich planach...   Balkon - o ile nie jest to inaczej w akcie notarialnym sformułowane - jest własnością spółdzielni i ona powinna wadę usunąć...   Nie bardzo wiem dlaczego nie ma na tych balkonach okapników blaszanych zamontowanych pod wylewką na balkonie... A na Twoim balkonie, za balustradą widać obróbkę blaszaną?   Wszystkie  balkony, które remontowałem u nas, mają obróbkę blaszaną i co najwyżej była potrzeba wymiany blachy, co wiązało się z ingerencją w płytę balkonową, dodatkowym doszczelnianiem, nową - albo fragmentem nowej wylewki i ponownym układaniem płytek na podłodze balkonu... Tym powinna zająć się firma, zatrudniona przez spółdzielnię, albo inny wykonawca, który wystawi fakturę, a spółdzielnia rozliczy tę fakturę... W moim przypadku spółdzielnia miała jakieś ryczałty, zwracane mieszkańcom...   O ile Spółdzielnia nie będzie chciała z jakichś tam powodów zadziałać, i jak będziesz już tam na własną rękę coś kombinował - po zakomunikowaniu tego zarządcy budynku - możesz zamontować (lub to zlecić) kapinos - pas blachy wzdłuż krawędzi "sufitu" balkonu, wystający na zewnątrz balkonu, z małym spadkiem i doszczelniony od zewnątrz silikonem dekarskim...  Do tego potrzebna będzie dość długa drabina, z której dostaniesz się na wysokość balkonu na drugim piętrze... albo zwyżka - tak byłoby najbezpieczniej...  
    • Spółdzielnia mieszkaniowa, podejrzewam że będą mieli gdzieś, u mnie w bloku większość balkonów tak wygląda że są łuszczenia na sufitach , to samo na osiedlu, raczej mieszkańcy sami ogarniają we własnym zakresie 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...