Skocz do zawartości

Ocieplenie stropu betonowego styropianem na poddaszu nieużytkowym


Recommended Posts

Cześć, Planuję ocieplić strop betonowy na poddaszu (nieużytkowym, nieogrzewanym) o powierzchni 30m2. Nie mam doświadczenia w tym kierunku. Planuję zastosować styropian 2 warstwy po 10cm łączone za pomocą piano kleju. Na styropian planuję bezpośrednio położyć płytę OSB o grubości 18mm lub ewentualnie wylać beton. Co jest lepszym wyborem?

 

Mam kilka pytań w przypadku zastosowanie płyt OSB jako podłogę:

1. Czy należy zastosować folię na podłogę (między stropem a styropianem)? Jeśli tak to jaką?

2. Czy pomiędzy styropianem i podłogą OSB należy położyć folię? Jeśli tak to jaką?

3. Czy bezpośrednio na styropian można ułożyć płytę OSB? Czy wymagane jest jeszcze jakieś dodatkowe podłoże pod OSB (np. mata?)?

 

Proszę o opinie i poradę w powyższej sprawie. 

 

 

Zrzut ekranu 2023-10-25 084644.png

Link do komentarza

Na styropian, przynajmniej na zewnątrz nie daje się nic poza tynkiem, czy klejem do siatki, więc na strop tym bardziej bym nic nie dawał. Nie ma takiej potrzeby, ani nie jest to wskazane, bo strop betonowy zawsze coś wciągnie wilgoci, więc musi gdzieś odparować. Wystarczy OSB 18mm i nic więcej bym nie dawał, bo j.w. trzeba zapewnić na ile się da odparowanie wilgoci. Btw, najlepsze byłyby płyty z wełny mineralnej, ale wtedy musiałbyś dodatkowo deski na wysokość tej wełny robić, czyli jakieś 15-20cm na wysokość i co 60cm, na to OSB byłoby najlepszym rozwiązaniem. No i koszt wełny vs styropian byłby pewnie większy.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

Cześć, Planuję ocieplić strop betonowy na poddaszu (nieużytkowym, nieogrzewanym) o powierzchni 30m2. Nie mam doświadczenia w tym kierunku. Planuję zastosować styropian 2 warstwy po 10cm łączone za pomocą piano kleju. Na styropian planuję bezpośrednio położyć płytę OSB o grubości 18mm lub ewentualnie wylać beton. Co jest lepszym wyborem?

Beton odpada całkowicie.

A styropian odradzam ze względu na gryzonie.

Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

1. Czy należy zastosować folię na podłogę  Jeśli tak to jaką?

Tak, najpierw kładziemy folię budowlaną paroizolacyjną.

Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

2. Czy pomiędzy izolacją cieplną  i podłogą OSB należy położyć folię? Jeśli tak to jaką?

 Ne, niczego nie wkładamy. 

Dnia 25.10.2023 o 09:06, marcinemg napisał:

3. Czy bezpośrednio na izolację cieplną  można ułożyć płytę OSB? Czy wymagane jest jeszcze jakieś dodatkowe podłoże pod OSB ?

Proponuję izolację z wełny, robisz ruszt krzyżowy, z desek na stropie, wnętrze wypełniasz wełną w dwóch- trzech warstwach,  do rusztu przekręcasz OSB.  

Izolację trzeba połączyć z izolacją skosów. 

Proponuję 45-50cm wełny rozprężnej.

W tej przestrzeni strychowej trzeba zrobić  dobrą wentylację.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam jeszxze kilka pytań;   1.Czy płyta budowlana 1 cm jest lepsza niż dwie zielone płyty regipsowe w kwestii izolacji cieplnej?   2.Czy taka płyta budowlana też się nadaje? Jest tańsza niż Budanentu i Ultramentu   https://allegro.pl/oferta/plyta-budowlana-izolacyjna-wodoodporna-maxiterm-w10-120x60-cm-gr-10-mm-14405302704   3.Czy te płyty muszę klejic krawędzi krawędzi bo widziałem że tak na YT robią?      
    • Reklamacja przyjęta. Płytki wymienione.
    • Słyszałem, ze ogień ma moc oczyszczającą.
    • Niczego nie rozumiesz. Azbest nie jest trucizną!!! I nic nie szkodzi, kiedy się go zjada lub wypije!!! Problem polega na tym, ze azbest jest niezniszczalny! I kiedy włókienka azbestu dostają się do płuc, to organizm nie potrafi ich stamtąd usunąć, a są tam przecież ciałem obcym!!! Więc jest bardzo szkodliwy, kiedy się go wytwarza, tnie i wdycha pył, który przy tym powstaje. Ale nie kiedy się go zjada czy wypija, bo te włókna wydalimy.      No właśnie na dachu jest bardzo szkodliwy, bo płyty się na dachu degradują i uwalniają pył azbestowy, roznoszony wiatrem. I my go wdychamy!!! Czego nie rozumiesz?     Bo azbest nie jest trujący!!! On w żołądku i jelitach jest zupełnie neutralny. Azbest szkodzi płucom mechanicznie, a nie chemicznie! Włókna przebijają pęcherzyki płucne, a organizm nie ma możliwości ich usunięcia. Azbest się nie spala, nie trawi i nie ulega degradacji. W płytach azbestowych degraduje się cement, czyli spoiwo, które łączy włókna azbestu, które się uwalniają i wiatr je po świecie roznosi.     Tia... A płaski naleśnik Ziemi podtrzymują cztery słonie. Kiedyś ignorancja była wstydliwa, dzisiaj ludzie się nią chełpią, chociaż wszystkie materiały są na wyciągnięcie ręki w necie.     Którzy "eksperci", sieroto? Ci sami, których kury przestały się nieść z powodu masztu 5G? Nieuszkodzonych płyt azbesto-cementowych na dachach NIE MA!!!! Natura robi swoje, cement się degraduje, a azbest wiatr rozsiewa po okolicy i przenosi jak piasek z Sahary, nawet na inne kontynenty. To że Ty żyjesz, nie oznacza, że Twój azbest nie wykończył juz kogoś mieszkającego znacznie dalej od Ciebie. Bo mu wiatry przynoszą Twój azbest. Tak to jest, jak ktoś z uporem nie chce używać rozumu. 
    • Komentarz dodany przez Gert: Same kłamstwa jak to w Polsce-prawda jest taka i można to łatwo sprawdzić że Polska jako jedyny kraj w Europie sama ustaliła sobie datę graniczną 2032r w żadnym innym normalnym kraju europejskim nikt nie rusza całego nie uszkodzonego eternitu na dachu i nie ma żadnej daty zdjęcia usuwa się tylko uszkodzony -ale polak wiadomo jak to w przysłowiu...sam sobie robi problemy zakopując w ziemi coś co może bezpiecznie leżeć na dachu-NIEUSZKODZONY.Co potwierdzają eksperci tak krajowi jak i zagraniczni...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...