Skocz do zawartości

Wyznaczanie poziomu 0


NowyNowicjusz88

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam,
Jestem na etapie projektu domu, sama bryła jest już wybrana i usytuowana na działce ale mam problem z ustaleniem poziomu 0 na działce. Wjazd do garażu jest prostopadle do drogi gminnej, sama droga idąca wzdłuż domu na całej długości domu ma spadek około 1m. Czy moglibyście doradzić, które z zaproponowanych ustawień będzie lepsze? 

Ustawienie_1.pdf Ustawienie_2.pdf

usyt.png

Edytowano przez NowyNowicjusz88 (zobacz historię edycji)
Napisano
2 godziny temu, NowyNowicjusz88 napisał:

Witam,
Jestem na etapie projektu domu, sama bryła jest już wybrana i usytuowana na działce ale mam problem z ustaleniem poziomu 0 na działce.

Wyznaczenie poziomu zero należy do zakresu prac geodety. 

W najbliższej okolicy szuka się  punktów referencyjnych, tzn.  utwardzonej drogi, studzienek wodociągowych etc. Geodeta winien  wpisać to do dziennika budowy i wg tego zakończyć pomiary, wytyczanie budynku.

Napisano

A zastanawiał się Pan nad odbiciem lustrzanym tego projektu, garaż byłby po drugiej stronie, teraz zdaje się że jest od południa.

W ogóle niekorzystne jest  posiadanie garażu w bryle budynku mieszkalnego, garaż może przylegać do budynku, ale powinien być zdylatowany stroną przylegającą do niego, styropianem 10-15cm.  

Napisano

Przecież to zależy od warunków gruntowych - ja mam 15 cm powyżej poziomu chodnika na ulicy żeby nie robić schodów a taras mieć na poziomie ogrodu.
Więc słowo 'trzeba" jest zbyt kategoryczne :D

U autora postu występuje duża różnica wysokości na samej działce, na dodatek ma bardzo dziwnie dom ustawiony, więc tutaj poziom zero wyznaczałabym względem tego, jak spływa woda po opadach - i ulicą i z działek sąsiednich - aby nie lała się do garażu. Ale jak wyniesie garaż o 30 cm względem rzędnej 246,5 , to w sumie taras będzie miał aż 1,5 m nad ogrodem.

Napisano

Dom jest przesunięty w kierunku północnym bo tam różnice w poziomie działki są nieco mniejsze. A ustawienie wynika z tego, że chcieliśmy aby ogród nie był widoczny z ulicy. Jeżeli chodzi o działki po lewej stronie to do nich aktualnie nie ma dojazdu

Napisano
20 godzin temu, NowyNowicjusz88 napisał:

 A ustawienie wynika z tego, że chcieliśmy aby ogród nie był widoczny z ulicy.

Nasłonecznienie wnętrza  trochę ucierpi. 

Napisano

Żywopłot osłoni od ulicy, która najwyraźniej jest małą osiedlową uliczką dojazdową ze znikomym ruchem a ciemnota w domu zostanie na zawsze. Ciężko będzie nawet sprzedać taki dom z ponurym wnętrzem. 

I nic nie wyklucza podzielenia ogrodu na dwie części z jakąś dodatkową altanką na upały z tyłu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...