Skocz do zawartości

Pytanie co do membrany przy ocieplenia poddasza


Recommended Posts

Witam, 

Mam pytanie co do izolacji poddasza, w tamtym roku kupilem dom w Holandii i mial on na podaszu dokrecona wełne 8 cm do plyt osb ale zimą tam tak wialo ze stwierdzilem ze trzeba cos z tym zrobic bo cieplo ucieka a wiec odkrecilem welne bo byla na kolki przykrecona i po jednej stronie dachu byl nalot plescni na plytach w kilku miejscach ( jest na zdjeciu widoczne ciemniejsze zabarwienie). Potraktowalem to 2 razy Kuprafung-p Impregnatem do Drewna i teraz mam pytanie poniewaz mam 80m membrany dachowej i 90m foli paroizolacyjnej.
Czy moge uzyc membrany od wewnatrz na poddaszu??
Jesli tak to czy obrabiac Wszystko belki tez? czy od belki do belki??
I czy moge uzyc tej sciagnietej welny czy jest do wyrzucenia 90% nie ma sladow wilgoci a slyszalem ze niby ona sie nie psuje 
Znalazlem ze mozna zamontowac ja odwrotnie tutaj: https://folnet.pl/pl/blog/membrany-dachowe-poradnik-1550744062.html#10. Montaż membrany przy adaptacji istniejącego poddasza - metoda odwrócna
Ale nie wiem czy na takim poddaszu z plyt osb tak moge robic bo nie chce bardziej zaszkodzic 
Zrobil bym szurkiem szczeline 3cm dal membrane na to wata 10-12cm i folia paroizolacyjna tylko nwm jak zrobiony jest dach czy ma jakas folie czy tez nie:(
Dom jest z 79 roku klasa energetyczna niby B ale cieplo ucieka bo nieszczelny jak to w Holandii z wszystkad wieje :D

Prosze o pomoc i pozdrawiam

20230927_145145.jpg

20230927_145023.jpg

20230927_145047.jpg

20230927_145017.jpg

20230927_145114.jpg

20230927_145834.jpg

25.jpg

23.jpg

24.jpg

Link do komentarza

Pomiędzy wełną i tą płytą drewnopochodną koniecznie trzeba pozostawić drożną szczelinę powietrzną. Tak żeby zapewniona w niej była wymiana powietrza i usuwanie wilgoci. Czyli potrzebny jest wlot powietrza pod okapem oraz jego wylot w kalenicy. Tu trzeba będzie powycinać otwory w płycie. Inaczej znów wszystko zacznie gnić, bo taka płyta praktycznie nie przepuszcza pary wodnej.  

Po ułożeniu termoizolacji trzeba ją zabezpieczyć folią paroizolacyjną od strony pomieszczenia. Folia ograniczy wnikanie pary wodnej w wełnę. 

Jeżeli wełna zostanie wysuszona to teoretycznie można jej użyć ponownie. Ale to nieco ryzykowne, bo jeżeli zaczął się tam pojawiać grzyb to jego zarodniki mogły przetrwać w wełnie.  

Link do komentarza

Konstrukcja dachy nietypowa bez skośnych drewnianych krokwi, które zastępują belki stalowe jako podpory , na których spoczywają drewniane wsporniki pod poszycie z płyt OSB. W takich warunkach nie ma możliwości utworzenia pustki wentylacyjnej, gdyż przepływ powietrza uniemożliwiają właśnie te elementy.  Trudno więc znaleźć skuteczne rozwiązanie bez ingerencji w pokrycie dachowe lub dość ryzykowne pod względem skuteczności będzie wycięcie/nawiercenie tych belek i zamocowanie poniżej folii paroprzepuszczalnej zamocowanej do ich boków, która osłoni wełnę od zewnątrz i ewentualne wstawienie kominków wentylacyjnych w kalenicy przechodzących przez płytę.. Alternatywnie można jeszcze odsunąć się od opłytowania tworząc niezależny ruszt z ociepleniem ale zmniejszy to wysokość i powierzchnię tego poddasza.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie. W tym roku wegetacja ruszyła zbyt wcześnie. Co będzie z owocami, to się pogodzę, trudno. Ale okrutnie ucierpiały moje hortensje. Pierwszy raz spotkała mnie taka sytuacja i nie za bardzo wiem co robić. Zostawić? Czekać? Ciąć - a jeśli tak to w którym miejscu. Może ktoś doradzić? Zaraz podeślę zdjęcia.                    
    • Zamontowalem reduktor cisnienia callefi zaraz za wodomierzem, ustawiony jest na 3 bary ale na koncu rury zasilajacej jest bojler a w nim zawor bezpieczenstwa 10 bar ustawiony na sztywno.  I niestety mimo ustawienia cisnienia na redukrorze na 3 bary cisnienie i tak wzarasta.   Pytanie jak to rozwiazac. Czy dolozyc jeszcze jeden zawor bezpieczenstwa ustawiony na 3 bary ?
    • E no, u mnie na wsi też większość nie jest idealna, w wielu płotach nawet po kilka sztachet brakuje... ale zapewniam, że to nie wiatr je wyłamał.    U mnie to pewnego ranka nawet przęsło całe leżało na ziemi. Śruby ósemki były urwane. Wszystkie cztery. I rurki kwadratowe będące żerdziami, wygięły się w łuk. Też nie od wiatru, a od ciężarówki... Zima była, płot na zakręcie, a kierowca pojechał prosto.
    • Dziękuję, uspokoiłeś mnie  U mnie stawiała to sprawdzona firma, więc powinno być ok Może ten płot wywrócony który mnie tak przestraszył był faktycznie źle zamontowany. To ogrodzenie starego terenu po stacji benzynowej. Po wywróceniu zdjęto baner i postawili te przęsła na miejsce. Chociaż na zdjęciu z google widzę że są widocznie lekko wygięte.  
    • Mam taką od dwóch lat i problemów nie było. Tyle, że nie wiem jaki Ty masz płot, chodzi o jego posadowienie. Ja nie mam żadnego przeciwczołgowego, chociaż opierać się o niego można, ale żeby pod naporem wiatru na banerze płot się wywrócił??? Takim czymś powinien się zająć powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, bo to zagrożenie życia dla mieszkańców i nie tylko. Taki płot w ogóle chyba nie miał słupków w ziemi. Albo wetknięte niczym kijki w doniczce. Bo rozumiem baner wyniesiony do góry na kilka metrów, ale żeby przewróciło taki przy ziemi??? To jest niemożliwe nawet w warunkach przeciętnego huraganu i zwyczajnego płotu. Nawet z blachy.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...