Skocz do zawartości

Kilka niejasności w projekcie - prośba o pomoc :)


Recommended Posts

Dzień dobry. Zamówiłem projekt "gotowca" domu szkieletowego.  Chciałem, aby geodeta wyznaczył mi dom na działce natomiast twierdzi on, że nie ma wszystkich potrzebnych wymiarów. Architekt który adaptuje projekt twierdzi znowu, że wymiary w projekcie wszystkie są. Osie budynku są dziwnie zaznaczone bo jedna przechodzi przez okna a druga przez koniec ściany. Oraz nie mam konkretnego wymiaru fundamentu ( są wymiary zbrojenia oraz są wymiary całego domu ale to wraz z elewacją). Geodeta twierdzi, że ani po osiach nie jest w stanie wyznaczyć bo są dziwne, ani po wymiarach zbrojenia. I teraz pytanie do Was co o tym sądzicie? Kto według Was ma racje ? Poniżej zamieszczam rysunki fundamentu oraz rysunek tych osi budynku. Dodatkowo dziwnie zaznaczone jest osadzenie szkieletu na płycie ( mam wrażenie jakby tylko połową szerokości szkielet opierał się na płycie, albo coś źle rozumiem). Z góry dziękuję Wam za poświęcony czas i odpowiedź.

33f5630e-cf2c-43cb-9c76-77d6493ad4ac.JPG

274b4577-3d26-4b76-a088-bcb76d68da9a.JPG

e220b0b2-1771-49a6-a722-79f4b2af0cdd.JPG

IMG_6086.PNG

IMG_6087.PNG

IMG_6088.PNG

IMG_6089.PNG

IMG_6090.PNG

IMG_6091.PNG

Link do komentarza

Zazwyczaj są to osie konstrukcyjne ścian i innych głównych elementów konstrukcyjnych. Nie musi wytyczać wszystkiego, lecz osie, dzięki którym wykonawca sobie poradzi z określeniem położenia innych elementów budynku.

Ja proponuję tu wyznaczyć zewnętrzne wymiary płyty fundamentowej, ponieważ to na płycie bedą opierać się wystawione poza jej obrys, ściany szkieletowe.

Przy takim wytyczaniu, geodeta  musi uwzględnić, doliczyć ile  wyniesie to wystawienie ścian budynku (z izolacją cieplną) względem granic, innych charakterystycznych elementów działki. 

Ten przekrój wszystko pokazuje.

IMG_6091.PNG

Szkielet ścian zewnętrznych wystaje 7cm poza obrys zewnętrznych wymiarów płyty fundamentowej, do tego płyta Steico 2cm, kontrłata 3cm , łata 3cm płyta Aqłapanel 1,5cm oraz tynk zewnętrzny od 0,5-2

To daje 7+2+3+3+1,5+(0,5-2) =18,5cm tyle minimalnie trzeba doliczyć jako to wystawienie przez geodetę względem granic, a najlepiej niech zaokrągli to do 20cm.

Oprócz głównych osi konstrukcyjnych geodeta powinien wyznaczyć, tak zwane zero budynku itd.. 

Link do komentarza
4 godziny temu, sebastianm napisał:

Chciałbym jeszcze zapytać co oznaczają w projekcie zbrojenia płyty wartości w nawiasach np. (2+2)Ø12  oraz oznaczenie  

(2+2)Ø12

2+2 oznacza, 2 pręty w górnym rzędzie widoczne na rysunku i 2 pręty w dolnym rzędzie niewidoczne z tej perspektywy.

Łatwo na rzucie pokazać gdzie jest umiejscowione zbrojenie górne, trudniej te w dolnej strefie,  bo to te same kreski na rysunku. 

scinanie.png

Dopiero na przekroju np. belki (tu byłoby 4+4) będą widoczne pręty w dolnej strefie, ale rozstawu, zagęszczenia strzemion już nie widać.

Cytat

53#10co20cm ? 

# oznacza średnicę  w mm, tak samo jak Ø ale pręta żebrowanego.

Czyli  jeżeli jest takie oznaczenie Ø, to określa tylko średnicę, jaki to pręt trzeba szukać na innym rysunku, w tabeli, zestawieniu, itd.

Jak mamy takie oznaczenie średnicy #, to napewno pręt żebrowany.

Czyli czytamy-  53 szt pręta żebrowanego fi 10 w rozstawie co 20 cm.

 

Spokojnie, zbrojarz powinien to wiedzieć.

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 18.09.2023 o 18:17, animus napisał:

Zazwyczaj są to osie konstrukcyjne ścian i innych głównych elementów konstrukcyjnych. Nie musi wytyczać wszystkiego, lecz osie, dzięki którym wykonawca sobie poradzi z określeniem położenia innych elementów budynku.

Ja proponuję tu wyznaczyć zewnętrzne wymiary płyty fundamentowej, ponieważ to na płycie bedą opierać się wystawione poza jej obrys, ściany szkieletowe.

Przy takim wytyczaniu, geodeta  musi uwzględnić, doliczyć ile  wyniesie to wystawienie ścian budynku (z izolacją cieplną) względem granic, innych charakterystycznych elementów działki. 

Ten przekrój wszystko pokazuje.

IMG_6091.PNG

Szkielet ścian zewnętrznych wystaje 7cm poza obrys zewnętrznych wymiarów płyty fundamentowej, do tego płyta Steico 2cm, kontrłata 3cm , łata 3cm płyta Aqłapanel 1,5cm oraz tynk zewnętrzny od 0,5-2

To daje 7+2+3+3+1,5+(0,5-2) =18,5cm tyle minimalnie trzeba doliczyć jako to wystawienie przez geodetę względem granic, a najlepiej niech zaokrągli to do 20cm.

Oprócz głównych osi konstrukcyjnych geodeta powinien wyznaczyć, tak zwane zero budynku itd.. 

Pojawiło mi się kolejne pytanie. Ściany boczne fundamentu zrobione są z XPS 7cm. I obok nich jest materiał 3cm. To będzie EPS który idzie też pod wylewkę i deskę podłogową? tak samo jak i opaska przeciwysadzinowa

Link do komentarza
Dnia 2.11.2023 o 18:21, sebastianm napisał:

Pojawiło  się kolejne pytanie. Ściany boczne fundamentu zrobione są z XPS 7cm. I obok nich jest materiał 3cm. To będzie EPS który idzie też pod wylewkę i deskę podłogową? tak samo jak i opaska przeciwysadzinowa

Te 3 cm to co na projekcie oznaczone na czarno, dla jakiejś dodatkowej warstwy, to 3 cm EPS.

Do izolacji XPS trudno jest doklejać kolejną warstwę, jest powierzchniowo śliska, trzeba taką powierzchnię "tarować" przed przyklejeniem czegokolwiek.

Tego EPS-a trzeba kleić na klej piankowy poliuretan, żeby zachować ciągłość izolacji, żaden klej na mokro nie wchodzi w grę.  

Można też dać 10 cm XPS-a,  a cienki pasek  z EPS-a dać tylko na konstrukcji drewnianej.

Opaska przeciwysadzinowa jest chyba z XPS-a

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...