Skocz do zawartości

Kilka niejasności w projekcie - prośba o pomoc :)


Recommended Posts

Dzień dobry. Zamówiłem projekt "gotowca" domu szkieletowego.  Chciałem, aby geodeta wyznaczył mi dom na działce natomiast twierdzi on, że nie ma wszystkich potrzebnych wymiarów. Architekt który adaptuje projekt twierdzi znowu, że wymiary w projekcie wszystkie są. Osie budynku są dziwnie zaznaczone bo jedna przechodzi przez okna a druga przez koniec ściany. Oraz nie mam konkretnego wymiaru fundamentu ( są wymiary zbrojenia oraz są wymiary całego domu ale to wraz z elewacją). Geodeta twierdzi, że ani po osiach nie jest w stanie wyznaczyć bo są dziwne, ani po wymiarach zbrojenia. I teraz pytanie do Was co o tym sądzicie? Kto według Was ma racje ? Poniżej zamieszczam rysunki fundamentu oraz rysunek tych osi budynku. Dodatkowo dziwnie zaznaczone jest osadzenie szkieletu na płycie ( mam wrażenie jakby tylko połową szerokości szkielet opierał się na płycie, albo coś źle rozumiem). Z góry dziękuję Wam za poświęcony czas i odpowiedź.

33f5630e-cf2c-43cb-9c76-77d6493ad4ac.JPG

274b4577-3d26-4b76-a088-bcb76d68da9a.JPG

e220b0b2-1771-49a6-a722-79f4b2af0cdd.JPG

IMG_6086.PNG

IMG_6087.PNG

IMG_6088.PNG

IMG_6089.PNG

IMG_6090.PNG

IMG_6091.PNG

Link do komentarza

Zazwyczaj są to osie konstrukcyjne ścian i innych głównych elementów konstrukcyjnych. Nie musi wytyczać wszystkiego, lecz osie, dzięki którym wykonawca sobie poradzi z określeniem położenia innych elementów budynku.

Ja proponuję tu wyznaczyć zewnętrzne wymiary płyty fundamentowej, ponieważ to na płycie bedą opierać się wystawione poza jej obrys, ściany szkieletowe.

Przy takim wytyczaniu, geodeta  musi uwzględnić, doliczyć ile  wyniesie to wystawienie ścian budynku (z izolacją cieplną) względem granic, innych charakterystycznych elementów działki. 

Ten przekrój wszystko pokazuje.

IMG_6091.PNG

Szkielet ścian zewnętrznych wystaje 7cm poza obrys zewnętrznych wymiarów płyty fundamentowej, do tego płyta Steico 2cm, kontrłata 3cm , łata 3cm płyta Aqłapanel 1,5cm oraz tynk zewnętrzny od 0,5-2

To daje 7+2+3+3+1,5+(0,5-2) =18,5cm tyle minimalnie trzeba doliczyć jako to wystawienie przez geodetę względem granic, a najlepiej niech zaokrągli to do 20cm.

Oprócz głównych osi konstrukcyjnych geodeta powinien wyznaczyć, tak zwane zero budynku itd.. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • 40mm to wysokość łaty! Ostatnie zalecenia są takie, żeby ze względu na skuteczną wentylację połaci stosować taką wysokość zarówno dla łaty jak i kontrłaty. Natomiast szerokość łaty 50mm (na której opiera się panel) jest optymalna! W związku z tym, że panel ma 320 mm długości, łata o szerokości 60mm jest za duża i powoduje podniesienie panelu, o którym było wcześniej wspomniane  
  • Komentarz dodany przez Rafał: Piszę jako Klient firmy EurosEnergy - nie polecam. Umowa podpisana w maju 2022 roku, a jest wrzesień 2023 i nadal są problemy. Firma nie dotrzymała terminu realizacji, a montaż pompy gruntowej był dosłownie fatalny. Co innego w umowie, co innego w montażu. Wiele elementów trzeba było dokupić lub wymienić na własny koszt, aby wszystko poprawnie działało. Uruchomienie samej pompy po kilku miesiącach metodą prób i błędów "jakoś" się udało. Szczątkowe i wymijające odpowiedzi na zgłaszane problemy Na zgłaszane problemy i usterki firma odpowiada szczątkowo i wymijająco. Strach pomyśleć, co będzie jak powstanie jakaś usterka i trzeba będzie coś naprawić. Cały czas tylko słyszę, że skoro działa to jest ok. Zainstalowane grzałki w zbiornikach z wodą użytkową robią z pompy gruntowej szybko przepływowy ogrzewacz wody - a miało być ekonomicznie i ekologicznie. Firma nie wywiązuje się z zobowiązań Próbuję się dogadać z firmą, odzyskać chociaż część pieniędzy które musiałem wyłożyć "aby działało"- w zamian usłyszałem informacje, że uchylam się od płacenia. Faktura została wystawiona mimo że usługa nie została wykonana do końca. Nie polecam tej firmy Niestety nie polecam tej firmy, jeśli chodzi o pompy gruntowe. Bardzo się zawiodłem. Miało być tak super, a wyszło tragicznie. Podsumowanie Firma nie dotrzymała terminu realizacji, montaż pompy gruntowej był fatalny, a firma nie odpowiada na zgłaszane problemy i nie wywiązuje się z zobowiązań. Nie polecam tej firmy nikomu.
  • Wybierając innowacyjne rozwiązania OZE do swojego domu, należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie danego producenta na rynku. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/aktualnosci/105890-euros-energy-liderem-transformacji-energetycznej-2023
  • Ten ze zdjęcia Irbis Strzecharstwo to ewidentnie żelbetowy, wylewany strop. A pierwotnie projekt przewidywał zamiast niego gęstożebrowy. Chodziło mi o to, że w tym przypadku również nie  wiemy jak ostatecznie ten dom jest zbudowany, co i dlaczego w nim wykonano, ile zmieniono w pierwotnym projekcie.  Tym bardziej w domu, którego dotyczy ten wątek, nie mamy pojęcia jak są wykonane poszczególne elementy. Równie dobrze ten strop od początku przewidziano tylko jako zamykający nieużytkowe poddasze. I zrobiono go jako cienką płytę o niewielkiej nośności. A wtedy cały może mieć z 8-10 cm grubości. 
  • Jak wykonałem akrylowanie narożników. Akryl wokół okien.     https://youtu.be/2J9xkDw6b4I  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...