Skocz do zawartości

Malowanie ścian i sufitu


Recommended Posts

Witam chciałem pomalować pokój, czy mogę malować na starej farbię czy muszę gruntować mówię od razu że na ścianach nie ma gładzi, kilka lat temu ściany zostały za tynkowane zagruntowane i pomalowane farbą akrylową, jak widzę teraz stara farba dobrze się trzyma nie odpada ale boje się że jak pomaluję może zacząć nowa farba odpadać ze starą sam już nie wiem co robić proszę was o pomoc pozdrawiam.

Link do komentarza

Porada jednego z producentów farb:

Jeśli ściany były już wcześniej malowane farbami lateksowymi lub akrylowymi, a struktura ściany wygląda jednolicie, może się okazać że zabieg ten nie jest konieczny a nawet niewskazany. Powierzchnia ścian może się „zeszklić” i tym samym utrudnić nałożenie pierwszej warstwy farby i zmniejszyć jej siłę krycia.

Aby sprawdzić, czy gruntowanie jest potrzebne, wystarczy wykonać prosty test. Suchą dłonią/palcem należy potrzeć ścianę. Jeśli na ręku pozostanie biały osad, oznacza to, iż struktura ściany nie jest wystarczająco związana i należy ją zagruntować. Jeśli dłoń jest czysta, można pominąć gruntowanie.
Innym sposobem na sprawdzenie przyczepności powierzchni jest nacinanie. W tym celu nacinamy powłoki powierzchni ściany, tworząc krzyżujące się pionowe i poziome linie. Odstępy między nimi nie powinny przekraczać 5 mm. W kolejnym kroku na powstałą w ten sposób kratkę przyczepiamy taśmę malarską. Następnie zrywamy ją energicznym ruchem  i sprawdzamy, czy przykleiły się do niej kawałki starych powłok. Jeśli tak, to przed rozpoczęciem gruntowania i dalszych prac, trzeba zeskrobać wszystkie warstwy starej farby. Najlepiej sprawdzi się tu metalowa szpatułka.

Link do komentarza

Szanowny Panie,
Jeżeli ściany są w dobrym stanie, nie ma luźno związanych powłok malarskich (można to sprawdzić przeprowadzając na fragmencie ściany test opisany w jednym z wcześniejszych postów), to rekomenduję delikatnie przeszlifować ściany papierem ściernym, odpylić je, a następnie zastosować farbę podkładową Śnieżka Grunt. Farba podkładowa ujednolici podłoże, wzmocni je i poprawi jakość krycia farby nawierzchniowej. . Do malowania warto wykorzystać Śnieżkę Plamoodporną, która tworzy powłokę odporną na plamy, zabrudzenia, promieniowanie UV, szorowanie na mokro i środki czyszczące.

Link do komentarza
Dnia 7.08.2023 o 13:05, Patrico7 napisał:

Witam chciałem pomalować pokój, czy mogę malować na starej farbię czy muszę gruntować mówię od razu że na ścianach nie ma gładzi, kilka lat temu ściany zostały za tynkowane zagruntowane i pomalowane farbą akrylową, jak widzę teraz stara farba dobrze się trzyma nie odpada ale boje się że jak pomaluję może zacząć nowa farba odpadać ze starą sam już nie wiem co robić proszę was o pomoc pozdrawiam.

Zagruntować i pomalować. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Szybko się wymienia, ale i całą noc, a i czasem 3/4 dnia stoi nieużywana, więc ciepło ucieka, a j.w. 150zł to żadne pieniądze, a pianką obawiam się że szczelnie nie zaizoluję. Wełną będzie opatulony. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka Kiedyś spróbuje. A jak nie, to syn jest dobry z matematyki, więc mi pomoże. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • W poście #59 na pierwszym zdjęciu pokazałem, że rury wentylacyjne do obu łazienek mają biec poziomo, ponad jętkami (ponad ociepleniem), jedna ok. 2m., druga ok. 1,5 m. Może zabezpieczę je lepiej, jeśli poprowadzę te odcinki rur w warstwie ocieplenia pod jętkami ? Może nie zabezpieczy ich to całkowicie przed wychładzaniem bo jak wentylator będzie wyłączony, to zimne powietrze może tam dojść ale lepsze to niż nic.  Odcinki w całkowicie zimnej strefie, ponad ocieplonym sufitem, będą miały wtedy po mniej niż metr, łatwiej będzie je porządnie ocieplić grubą warstwą wełny mineralnej. Co o tym sądzisz ?   Tu ocieplę wszystko, co wystaje poza ocieplenie poddasza. Czy jako otulinę powinienem zastosować piankę poliuretanową, czy mogę dać warstwę wełny mineralnej i na zewnątrz tego jeszcze owinąć to szczelnie folią ?    
    • U = λ/d gdzie d to grubość materiału podana w metrach. Chociaż osobiście zwykle liczę odruchowo współczynnik oporu cieplnego R, dopiero na koniec przeliczając go na wartość U.  Potrzebne podstawowe wzory wraz z objaśnieniem są tu: https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/porady/8294-jak-obliczyc-izolacyjnosc-sciany
    • Wiesz, jeśli rodzina sąsiada jest siedmioosobowa, to, przy piątej, czy szóstej  kąpiącej się osobie - a szczególnie dziewczynie, czy wręcz PANIENCE - to te dźwięki mogą w końcu wkurzyć, jak się chce spać... a tu raniutko trzeba wstać    Ja mam sąsiada-buca piętro  wyżej, który po terakocie przesuwa stół i krzesła... już kupiłem i dałem mu podkładki filcowe samoprzylepne, a on je gdzieś na półkę odłożył... Sąsiadka zza ściany - skądinąd  piękna laseczka, aż miło popatrzeć - popołudniami skakała na skakance... dwie sesje po pół godziny z małą przerwą... z rok może... do czasu, aż sąsiadce z niższego piętra urodziło się maleństwo i po  "uprzejmej" prośbie taty maleństwa zarzuciła te ćwiczenia... brak ćwiczeń nie wpłynął na sylwetkę sąsiadki zza ściany I co zrobisz, jak nic nie zrobisz...
    • Wszystko, to co powiedział kolega Jarek to święta prawda, ale ważne, zeby tej wełny nie zamoczyć. Można też rozważyć otulinę z pianki PU. Woda w zasobniku wymienia się szybko i na dobrą sprawę to nie elewacja zewnętrzna, a zasobnik stoi wewnątrz pomieszczenia i nie ma co przepłacać za "super wełnę".
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...