Skocz do zawartości

Zmiana zagospodarowania przestrzennego budynku


Recommended Posts

Witam,
zakupiłem mieszkanie w dość kiepskim stanie 2 lata temu. Budynek, w zasadzie jego bryła jest pod ochroną konserwatora zabytków.
Ja żadnych ingerencji w zmianę elewacji, rozmiaru okien nie dokonywałem, niczego na czym siedzi konserwator. Pomimo niekorzystnego usytuowania okien (okna są wysoko) jakoś to "ugryzłem" budując między innymi antresole. W remont wpakowałem około 170 tysięcy zł na dzień dzisiejszy, mieszkanie jest duże ponad 100m2. Ostatnimi czasy dowiedziałem się, że mój sąsiad, który ma taki sam układ okien odkrył pod grubą warstwą tynku zamurowane okna, które były niegdyś dużo niżej. Wyszło na to, że budynek wybudowany ponad 100 lat temu miał właśnie niskie okna a zmienione zostały gdzieś po roku 1945 na wysokie. Konserwator zgodził się na przywrócenie pierwotnych otworów, gmina wydała nowy plan zagospodarowania przestrzennego,. i teraz pytanie, czy ja też będę musiał pozmieniać okna pod zgode konserwatora? Okna idą w jednej linii 6 jest moich a 6 sąsiada. Kupiłem mieszkanie gdzie zagospodarowanie było inne, nie naruszyłem żadnych kwestii dotyczących konserwatora, wyremontowałem w zasadzie już całe mieszkanie i nie chciałbym teraz wywalać w błoto niemal 200k tys zł, żadnych oficjalnych pism, decyzji nie otrzymałem, jedynie informację od prezesa wspólnoty mieszkaniowej przez telefon, że taka sytuacja ma miejsce.

Link do komentarza
3 godziny temu, cemey603 napisał:

Witam,
zakupiłem mieszkanie w dość kiepskim stanie 2 lata temu. .... czy ja też będę musiał pozmieniać okna pod zgode konserwatora? 

Trudno powiedzieć może zostanie to powiązane z jakąś dotację celową od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  lub innym dofinansowaniem.

 

Tam trzeba przebudować najpierw otwory okienne, może się też okazać, że te okna, które są teraz nie pasują w otwory  po  przywróceniu do stanu pierwotnego, a to powiększy jeszcze koszy zakupu nowych okien.   

Może najlepiej zadzwonić do konserwatora i spytać w jakim trybie ma się to odbywać.

 

Rękojmia za wady ukryte nabywanej nieruchomości trwa 5 lat. 

Link do komentarza

Trzeba pytać u źródła, czyli u konserwatora. Bez znajomości szczegółów trudno coś konkretnego powiedzieć. Na razie z opisu wynika, że konserwator wydał sąsiadowi zgodę na dokonanie zmian (przywrócenie pierwotnej wysokości okien). Nie oznacza to jakiegokolwiek obowiązku dla właścicieli innych lokali. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...