Skocz do zawartości

Zmiana zagospodarowania przestrzennego budynku


Recommended Posts

Witam,
zakupiłem mieszkanie w dość kiepskim stanie 2 lata temu. Budynek, w zasadzie jego bryła jest pod ochroną konserwatora zabytków.
Ja żadnych ingerencji w zmianę elewacji, rozmiaru okien nie dokonywałem, niczego na czym siedzi konserwator. Pomimo niekorzystnego usytuowania okien (okna są wysoko) jakoś to "ugryzłem" budując między innymi antresole. W remont wpakowałem około 170 tysięcy zł na dzień dzisiejszy, mieszkanie jest duże ponad 100m2. Ostatnimi czasy dowiedziałem się, że mój sąsiad, który ma taki sam układ okien odkrył pod grubą warstwą tynku zamurowane okna, które były niegdyś dużo niżej. Wyszło na to, że budynek wybudowany ponad 100 lat temu miał właśnie niskie okna a zmienione zostały gdzieś po roku 1945 na wysokie. Konserwator zgodził się na przywrócenie pierwotnych otworów, gmina wydała nowy plan zagospodarowania przestrzennego,. i teraz pytanie, czy ja też będę musiał pozmieniać okna pod zgode konserwatora? Okna idą w jednej linii 6 jest moich a 6 sąsiada. Kupiłem mieszkanie gdzie zagospodarowanie było inne, nie naruszyłem żadnych kwestii dotyczących konserwatora, wyremontowałem w zasadzie już całe mieszkanie i nie chciałbym teraz wywalać w błoto niemal 200k tys zł, żadnych oficjalnych pism, decyzji nie otrzymałem, jedynie informację od prezesa wspólnoty mieszkaniowej przez telefon, że taka sytuacja ma miejsce.

Link do komentarza
3 godziny temu, cemey603 napisał:

Witam,
zakupiłem mieszkanie w dość kiepskim stanie 2 lata temu. .... czy ja też będę musiał pozmieniać okna pod zgode konserwatora? 

Trudno powiedzieć może zostanie to powiązane z jakąś dotację celową od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  lub innym dofinansowaniem.

 

Tam trzeba przebudować najpierw otwory okienne, może się też okazać, że te okna, które są teraz nie pasują w otwory  po  przywróceniu do stanu pierwotnego, a to powiększy jeszcze koszy zakupu nowych okien.   

Może najlepiej zadzwonić do konserwatora i spytać w jakim trybie ma się to odbywać.

 

Rękojmia za wady ukryte nabywanej nieruchomości trwa 5 lat. 

Link do komentarza

Trzeba pytać u źródła, czyli u konserwatora. Bez znajomości szczegółów trudno coś konkretnego powiedzieć. Na razie z opisu wynika, że konserwator wydał sąsiadowi zgodę na dokonanie zmian (przywrócenie pierwotnej wysokości okien). Nie oznacza to jakiegokolwiek obowiązku dla właścicieli innych lokali. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ano jest problem, bo żeby to właściwie ocenić trzeba by mieć te panele w rękach. 
    • Tak, pamiętając, że pierwszy i ostatni panel kładziemy na końcach paneli ułożonych w przeciwnym kierunku,  środkowy z przesunięciem w osi powstałej bryły o szerokość panela, z lewej.    Ważne jest, żeby w pierwszej fazie suszenia paneli wszystkie końce były podparte, przecież nie chcemy  deformacji paneli.        Nie, wszystko tak samo, ale panele dotykają się w miejscach niepodpartych wcześniej.   Układamy pierwszy panel 20 cm od brzegu ostatni tak samo a środkowy z drugiej strony osi budowanej bryły, czyli teraz od prawej. Powstała bryla ma wystające końce z kazdej strony   Zdemontować w pierwszym dniu same panele, podkłady niech lekko jeszcze przeschną,  demontować je na drugi dzień układając gdzieś dołem do góry, w pomieszczeniu dobrze wentylowanym.    ń    Jeżeli jest to rozdzielacz obsługujący wyłącznie piętro, to tak wystarczy te dwa zawory zamknąć. Widzę, że  już są zamknięte, przed zamknięciem zaworów najlepiej wyłączyć pompę rozdzielacza.      Nie widzę całej instalacji, ale jak jest jeszcze taka skrzynka na parterze to tak, kocioł, jego pompa będzie podawać czynnik grzewczy tylko na parter.     Tam powinien być sprawny bypass i pompa wtedy miesza tylko wodę w obiegu zamkniętym piętra.       Pompa w rozdzielaczu na parterze, jeżeli jest  takowa, to ona może pracować, jak nie ma, to pompa kotła powinna spokojnie to ogarnąć.     Wiem, że chcesz dobrze, ale obawiam się, że byt szybkie suszenie może spowodować deformację paneli, przekładki są  za wąskie, w dodatku musiałyby być równane na strugarce, inaczej potem będą problemy z łączeniem paneli.    
    • Ale tych listewek potrzeba będzie kolosalne ilości, bo przecież nie położysz całego panela podpartego na dwóch końcach, bo tak się odkształci, że nie będzie możliwości ponownego spięcia zamków przy ponownym montażu A tych paneli zapewne poszło na podłogi kilkanaście paczek
    • Najlepiej jednak byłoby je przekładać, jakimiś listewkami, tak jak się suszy deski. Wiem, że nikt nie trzyma w domu przekładek w takiej ilości, ale warto się postarać o odpady w jakimś warsztacie drzewnym. Wystarczą takie surowe, z obrzynania desek. Pojedyncze panele wyschną szybciej i pewniej.
    • Komentarz dodany przez sebek: no wlasanie dzisiaj miałem okazje takie cos zrobic i ciezko jest wejsc w ustawienia nie czyta unifonu wyskakuje bład f4 co juz sprawdziłem . ktos pomoze jak wejsc w menu i zaprogramować 6 mieszkań .Generalnie jest to opcja szeregowa z otwieraniem drzwi ale nie wiem jak to wykąbinowac
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...